Vox bloguli: Juro Kováčik

To najlepšie z blogov od Juro Kováčik


Bratislava na veľký formát: minule a nabudúce.

🕔 16.2.2016

Park kultúry, ktorý som ešte v decembri fotil, už neexistuje. Nový starý most, ktorý bol v tom čase dokončený, ešte stále nie je otvorený. A aj počasie je buď zlé, alebo ešte horšie a keď zasvieti slnko, tak len na chvíľu. Február, pravidelný kandidát v súťaži o titul najhnusnejší mesiac v roku, nezostáva nič dlžný svojej povesti.

Celý článok

Bratislava na veľký formát v studenom januári

🕔 26.1.2016

Fotenie na veľký formát má niekoľko zrejmých nevýhod, má však aj jednu prednosť. Vždy keď idem po meste so statívom a dreveným fotoaparátom, ocitám sa mimo bežného diania. Vďaka anachronizmu celého procesu prestávam byť súčasťou a ľahšie sa stávam pozorovateľom. Určite ste to zažili, ten pocit, keď prídete do cudzieho mesta prvý krát. Nikdy potom ho už neuvidíte takými očami, ako v ten prvý deň.

Celý článok


Bratislava na veľký formát: vzlety a pády

🕔 14.1.2016

Človeka nič nemrzí tak, ako fotografie, ktoré sa nepodarili. Rebríček hlúpych chýb vedie platňa, ktorú som pre vyvolávaním namiesto kúpela v destilovanej vode namočil do ustalovača. Občas niečo podexponujete a s tým sa potom nedá toho vľa urobiť. A občas sa proste veci nevydaria a obraz nefunguje tak, ako ste si predstavovali. Mimochodom, to je zaujímavé, že tak ako je pre digitálnu fotografiu hlavným rizikom preexponovanie, pri analógovej fotografii je to naopak.

Celý článok

Bratislava na veľký formát, pokračovanie

🕔 18.12.2015

Tohtoročná teplá zima je zatiaľ plná zahmlených mokrých dní a slnečné svetlo je vzácne. Zimné fotenie v meste bez snehu má jednu, možno jedinú, výhodu. December a január sú tie mesiace v roku, kedy sa dá fotiť aj na pravé poludnie.

Celý článok


Bratislava fotená na suché platne

🕔 1.12.2015

Už dlho som rozmýšľal, ako by sa dalo fotiť na veľkoformátové platne v Bratislave. Blížiaca sa zima a spomienka na zamŕzajúcu vodu, lenivú studenú vývojku či omrznuté prsty ma akosi samospádom vrátili k myšlienke fotenia na suché platne.

Celý článok

Ako fotiť krajinu na mokré platne ak nemáte oslíka

🕔 28.10.2015

Ak ste videli film Nespútaný Django, určite si spomeniete na voz, na ktorom Dr. King Schultz putoval pláňami západu. Na podobných vozoch, aj keď asi bez kývajúceho sa zubu, jazdili krajinou v tých časoch aj fotografi. Vozili zo sebou všetko, čo potrebovali na fotenie a voz im slúžil aj ako prenosná tmavá komora

Celý článok


Pomalá fotografia.

🕔 27.10.2015

Toto je prvý zo série pomerne nudných blogov, venovanej jednej okrajovej oblasti toho, čo sa dnes označuje ako alternatívna fotografia.

Celý článok