Vox bloguli: Juraj Petrovič

To najlepšie z blogov od Juraj Petrovič


Čo som si odniesol z večierku .týždňa

🕔 18.12.2017

Počúval som dnes Ferka Mikloška, Martina Bútoru, prezidenta Kisku a knieža Schwarzenberga ktorí hovorili veľmi múdro o tom, čo je potrebné urobiť pre dosiahnutie pozitívnej zmeny. A sledoval som účastníkov večierka, ktorí boli z najrôznejších opozičných, vznikajúcich, či existujúcich strán. Uvedomil som si, že som v miestnosti s ľuďmi, ktorí by túto krajinu mohli skutočne posunúť niekam úplne inam. Museli by ale chcieť prekročiť Rubikon slovenskej, a nielen slovenskej straníckej politickej reality.

Celý článok

Prečo podporiť OKS?

🕔 28.10.2017

„Malí se často bojí velkých. Ale stojí za úvahu, že velice velcí, se často bojí nepatrných.“ Jan Werich

Celý článok


Menej štátu rozhodne neznamená menej demokracie

🕔 12.5.2017

Zora Jaurová v komentári píše, že menej štátu znamená menej demokracie. Nemyslím si, že takéto mentálne skratky sú od našich ľavicových priateľov fér a v poriadku.

Celý článok

Čo by som dnes povedal študentom na námestí SNP?

🕔 18.4.2017

Ak trváte na svojich požiadavkách, a to by ste mali, pretože sú dôležité pre zdravie tejto krajiny a pre váš život v nej, budete sa v určitom momente musieť rozhodnúť, že ich presadzovanie zveríte do rúk politikom. Nie je to síce príjemné, ale je to fakt, ktorému sa nevyhnete. Tak funguje republika, zastupiteľská demokracia.

Celý článok


Nie je na čo čakať

🕔 18.1.2017

„Trest za to, že dobrí ľudia ignorujú veci verejné je to, že im vládnu zlí ľudia“ Platón

Celý článok

Prestaňme sa hrať na štát

🕔 12.1.2017

Musíme sa prestať na štát len hrať. Musíme sa prestať správať ako malé deti, ktoré stále len čakajú na toho, kto vyrieši ich problémy.

Celý článok


Dejiny sa len tak nedejú

🕔 19.11.2016

Je našou úlohou, aby sme usilovali o široké pochopenie pravdy o tom, že pečené holuby padajúce do úst nevie skutočne zabezpečiť žiadna vláda. Pravdy o tom, že štát je dobrý sluha, ale veľmi zlý, rozmaznaný a rozhadzovačný pán.

Celý článok

Ak zavriete Kalmusa, tak aj mňa (už zas)

🕔 7.11.2016

Sme svedkami trvalej snahy postupne, salámovou metódou vrátiť komunizmu a komunistom akceptovateľnosť vo verejnom priestore. Komunistická strana sa vytrvalo snaží stavať pomníky, vešať pamätné tabule a za pomoci rôznych poblúznencov prezentovať komunistických funkcionárov ako niečo normálne a pomníkov či pamätných tabúľ hodné.

Celý článok


Protestujeme! Fajn, a čo ďalej?

🕔 14.9.2016

Politika a politici sú na Slovensku synonymom zlodejiny, klamstiev, kšeftov a podvodov. Nie neprávom. Ale je to, rovnako ako v mnohých iných prípadoch generalizácia, ktorá bráni tejto krajine posunúť sa dopredu. Politika je totiž ako oheň - môže byť výborným sluhom, ale je odporným a nebezpečným pánom.

Celý článok

OKS nie je SIS, ale...

🕔 15.7.2016

Ahoj Samo, prečítal som si Tvoj článok "Ako by mala vyzerať strana, ktorá Slovensko posunie vpred?" Osobitne ma zaujali 4 podmienky, ktoré si v ňom napísal. Kedysi si mi síce napísal, že OKS vlastne nie sú politici, ale aj tak sa skúsme trochu pozrieť, ako je na tom OKS s týmito štyrmi podmienkami.

Celý článok


Svidnícke reminiscencie

🕔 21.5.2016

Už druhý krát som sa zúčastnil pojednávania s Petrom Kalmusom a Ľubošom Lorenzom na súde vo Svidníku. Zopár postrehov a myšlienok, ktoré mi pri tejto príležitosti napadli sa pokúsim dať na (virtuálny) papier v tomto článku.

Celý článok

Sulík, Kotleba a tí druhí

🕔 29.3.2016

V minulom článku som sa venoval taktike tých, ktorí liezli Ficovi do vlády, a to konkrétne taktike "lebo Kotleba". Dnes sa pokúsim trochu širšie venovať tomu, prečo má byť údajne Ficova vláda lepšia, ako tá nikdy nevzniknuvšia Sulíkova. Nie preto, lebo Kotleba, ale preto, lebo neonácek a eurorozvracač Sulík.

Celý článok


Strašenie Kotlebom

🕔 15.3.2016

Už ma to unavuje písať do každej diskusie zvlášť, tak radšej takto. Strašenie predčasnými voľbami a nárastom podpory Kotlebu v nich je pseudoargument, alebo aj bohapustá účelová lož. Má ospravedlniť neospravedlniteľné, spolupáchateľstvo na legalizácii činnosti Ficovej vlády za posledné štyri roky.

Celý článok

Riešenie pre predčasné voľby (sci-fi)

🕔 13.3.2016

Je možné, dokonca pravdepodobné, že dnes sa aj na predsedníctve #siete rozhodnú zachraňovať Slovensko, či skôr svoje pozície. A pôjdu sa s Ficom baviť v zmysle klasickej pádovej otázky novej slovenskej gramatiky - komu koľko? A vznikne Fico III. Ale ak náhodou nie a pôjdeme do predčasných volieb, mám jedno na Slovensku krásne nereálne riešenie a píšem o ňom v podstate len preto, aby som neskôr mohol hovoriť, že som vám to hovoril.

Celý článok


Únia je dôležitá, ale nezachráni nás pred nami samými

🕔 8.3.2016

Kritika Európskej únie nutne neznamená jej odmietanie, alebo odmietanie princípov, na ktorých je postavená.

Celý článok

Novodobý slovenský drotár Fico

🕔 25.2.2016

Slovenskí drotári boli po stáročia vítaní všelikde v Európe. Jednak boli zručnými remeselníkmi, opravovali často cenné riady a navyše prinášali aj správy z miest, odkiaľ sa v tých časoch k bežným ľuďom novinky nedostali. V druhej polovici 20. storočia sa ale charakter práce a nielen práce, ale aj osobností slovenských drotárov drasticky zmenil.

Celý článok


O teroristoch, Ficovi a strachu

🕔 17.11.2015

Keď som rozmýšľal nad tým, čo povedať 17. novembra na námestí SNP, kde sme sa, ako každý rok, chystali pripomenúť si November 89, napadalo mi veľa vecí. Ale potom prišiel ten piatok. Paríž, bomby, strieľanie a nevinné obete. A mne postupne došlo, čo je treba na oslave Novembra 89 povedať.

Celý článok

Zbabelci

🕔 2.9.2015

Nemám kapacitu čítať všetko, čo sa k téme utečenci a imigranti píše na „internetoch“. A už vôbec ma neláka čítať diskusie pod tými článkami, kde si, až na výnimky, nedovzdelaní zakomplexovaní úbožiaci uľavujú. Napriek prehusteniu priestoru, niekoľko myšlienok, na vysvetlenie toho, ako vnímam tento problém.

Celý článok


Jánošíci

🕔 16.4.2015

Čítam rozhovor s jednou z obetí Váhostavu a uvedomujem si znovu, že Váhostav nie je problém, je to len jeden z mnohých prejavov skutočného problému Slovenska. Stále si totiž spústa ľudí u nás myslí, že je cool byť zbojníkmi a nie žandármi.

Celý článok

Slovensko je západ

🕔 10.4.2015

Prepis môjho včerajšieho príhovoru na zhromaždení na podporu euroatlantickej spolupráce. Pre tých čo nemohli prísť.

Celý článok


Všetko v mene lásky

🕔 12.3.2015

V mene lásky sa v dejinách popáchalo strašne veľa zlého. A nielen v mene lásky medzi mužom a ženou ako v prípade trójskej vojny, či smutného Werthera. V mene lásky k vlasti, k národu, k rase, k ľudu, robotníckej triede, či milovanému vodcovi sa napáchalo nespočetné množstvo zverstiev. Ale existuje aj oveľa subtílnejšie a odpornejšie zlo, ktoré sa obhajuje láskou. Nedá sa rozoznať podľa monoklov pod očami, či modrín na tele, nedá sa zachytiť v nahrávke znôšky vulgarizmov. Je oblé, hladké, skoro nepostihnuteľné pre kohokoľvek zvonku, ale o to desivejšie a ničivejšie pre každého, kto je mu vystavený. Ak ste doteraz neprišli na to, o čom hovorím, mám na mysli „láskyplné“ matky.

Celý článok

S Telekomom nikdy viac

🕔 8.3.2015

Piatok 19. december, pár dní pred Vianocami, sedíte poobede doma a tešíte sa z neobvykle príjemného počasia vonku. Zrazu niekto zvoní, idete otvoriť a ľaľaho, dvaja policajti na chodbe, a že či tam bývate.

Celý článok


Nebezpečné paralely

🕔 2.3.2015

Niekedy nevieme veci pochopiť, či predstaviť si ich. A niekedy potrebujeme paralelu, aj keď nie úplne presnú, aby sa skutočnosť, vzdialená viac, ako len za plotom, ukázala v jasnom svetle. Preto nasledujúci príklad treba brať striktne ako paralelu, určite nejde o to, rozdúchavať nejaké protimaďarské vášne, alebo strašiť maďarskou iredentou.

Celý článok

Boľševik v hlave

🕔 28.2.2015

Stáli sme s manželkou na trajekte, tešiac sa na desať dní na ostrove. Neďaleko nás stál pán, okolo päťdesiat, s chlapcom, asi desaťročným. Či to bol neskorý syn, alebo skorý vnuk nebolo jasné. Okolo trajektu práve plávala nejaká relatívne malá jachta s niekoľkými ľuďmi na palube. A zrazu počujem toho pána hovoriť chlapcovi: „Vidíš svine kapitalistické, ako si užívajú za naše peniaze!“

Celý článok


Zmluvná voľnosť a ochrana investícií podľa VšZP

🕔 7.2.2015

Médiami teraz koluje prípad Viliama Fischera, ktorého nakoniec predsa len niekto udal, že berie úplatky. Nie že by sa tak nejak nevedelo, že "ni kuře zadarmo nehrabe", ale chýbali konkrétne dôkazy. Smutné na celej kauze je len to, že môže byť, tak ako referendum, len dymovou clonou, ktorá má hneď niekoľko účelov.

Celý článok