Vox bloguli: Juraj Flamik

To najlepšie z blogov od Juraj Flamik


O ochranároch bez ochranárov - spor Martina M. Šimečku a Jána Budaja o Bratislavu/nahlas

🕔 11.1.2018

O ochranároch bez ochranárov - aj tak nevinne by sa dala nazvať škriepka o historickom význame dokumentu Bratislava/nahlas (B/n) medzi Martinom M. Šimečkom a Jánom Budajom. Ale argumenty nie sú vôbec nevinné a škriepka je slabé slovo. Zo strany Jána Budaja je to priam boxerský zápas.  Nejde mu totiž o nič menšieho ako pomeriavanie vlastných zásluh v roli údajného lídra bratislavských ochranárov s významom politického disentu v Československu.

Celý článok

Moje milé ocenenia

🕔 2.1.2018

Veru, to by ma nenapadlo, že Bratislava/nahlas a jej príbeh, sa raz dostanú do pozornosti národných inštitúcií a fakticky tak zaujmú miesto v kalendári historických udalostí Slovenska. Včera, v spojení s menom Maňa Hubu a mojím, aj do zoznamu štátnych vyznamenaní.

Celý článok


Zala o novom ideovom projekte Michala Šimečku a o svojej traume z hodnôt Novembra

🕔 30.11.2017

Pripadá mi, akoby si Zala pod ukradnutou zástavou Progresívneho Slovenska prišiel zatancovať na hrobe VPN omylom. Tam kde pochováva neoliberalizmus totiž neleží VPN. A myslím, že Michal Šimečka to dobre vie a vo svojom článku i potvrdzuje.

Celý článok

O prvej, druhej, tretej a štvrtej legitimite lídrov VPN

🕔 16.8.2017

V nedávnej výmene názorov o počiatkoch mečiarizmu, napísal Milan Kňažko ako jeden z dôvodov, pre ktoré sa v marci 1991 pripojil k novovznikajúcemu Hnutiu za demokratické Slovensko, že „legitimitu mal vtedy Vladimír Mečiar, vedenie VPN ju nemalo“. Tento argument vymysleli v dobe rozkolu VPN Vladimír Mečiar, Ján Budaj a Milan Kňažko a ako vidieť, Kňažko dodnes nenašiel lepší.

Celý článok


Tak nám odvolali financministra Babiša – švejkoviny na českej politickej scéne

🕔 5.5.2017

Ako po poriadnej celonočnej chlastačke v byte poľného kuráta Otto Katza, z Haškovho románu o Švejkovi, vyzerá situácia na súčasnej politickej scéne v Česku. Koňaky na zapite prebytku štátneho rozpočtu a fľašky becherovky, vypité na zdravie a stabilitu uvoľneného kurzu českej koruny, sú prázdne. Kumpáni sa rozišli a poniektorým došlo, že je vlastne pred voľbami. Švejkom sa stal občan.

Celý článok

Dokáže si Most-Híd povedať: Len cez naše mŕtvoly? Boj o RTVS začína.

🕔 12.4.2017

Roberta Fica serie, že si s akýmisi verejnoprávnymi médiami už dávno neporadil podľa vzoru Putina v Rusku, ba čo horšie, utiekli mu v tom aj jemu rovnejší: Jarosław Kaczyński v Polsku a Viktor Orbán v Maďarsku. Nuž to naozaj jedného stredoeurópskeho premiéra musí nasrať!

Celý článok


Chuligán Orbán robí z Vyšehradskej štvorky akési „bratstvo mačacej tlapky“. O pokračovaní kauzy Stredoeurópskej univerzity.

🕔 10.4.2017

Z politického procesu vedeného Orbánovou bábkovou vládou proti úspešnej akademickej inštitúcii vyjde jediný víťaz: samotná Stredoeurópska univerzita. Všetci ostatní prehrajú: akademická obec v Maďarsku, mesto Budapešť, povesť celého Maďarska i samotný Viktor Orbán. A čo my, jeho kamaráti?

Celý článok

O troch zvieratách a kráske, ktorú ale vôbec nemilovali. Výzva k solidarite a podaní ruky Stredoeurópskej univerzite

🕔 31.3.2017

Príbeh o troch autoritárskych, národne orientovaných vodcoch v kreslách predsedov vlád, a jednej špičkovej a dobre financovanej univerzite, sa blíži ku koncu ďalšieho dejstva. Je to dráma, tri negatívne postavy v nej triumfujú a akademická obec, študenti a demokratická verejnosť Európy stojí v nemom úžase.

Celý článok


Mečiarove amnestie sú možno neplatné. Nebolo by potrebné meniť Ústavu, ani prijímať ústavný zákon.

🕔 22.3.2017

Zle vykonané rozhodnutie o zrušení Mečiarových amnestií prinesie riziko napadnutia tohto postupu. Samozrejme - dobre platenými advokátmi aktérov únosu. Čo ak nakoniec budú úspešní u Európskeho súdu pre ľudské práva? Amnestie zostanú v platnosti, slovenská justícia utrpí zahanbenie a aktéri „zavlečenia“ získajú odškodnenie.

Celý článok

Etika a politika v praxi poslanca Jána Budaja

🕔 15.3.2017

Budaj si privlastnil názov sympózia Etika a politika i najvyššiu morálnu záštitu symbolizovanú podobizňami Václava Havla a Milana Šimečku st. Keď mu to vyhovuje, ich odkaz zavrhuje a špiní, keď mu to vyhovuje, zneužíva ich charizmu vo svoj prospech.

Celý článok


Matka nežná revolúcia, otec komunista?

🕔 10.12.2016

O zmenách zrodených nežnou revolúciou už celé roky, a stále i dnes, počúvame aj ako o „dohode s komunistami“. S nie najčestnejšími úmyslami o tom hovorí a píše jeden z tribúnov Novembra Ján Budaj a s vlastnou konšpiračnou teóriou o „dohode medzi havlovcami a husákovcami“ prišiel pred pár dňami ďalší z pamätníkov tých dní Boris Zala.

Celý článok

Ako poslanec Budaj rozkráda minulosť Slovenska

🕔 17.11.2016

Ján Budaj dezinformuje, konšpiruje a rozkráda našu minulosť – konkrétne momenty a osobnosti Slovenska v Novembri 89 a po ňom. Ale Slovensko nie je bez minulosti. Naša história je plná skvelých ľudí i príbehov, medzi ktorými história a úloha VPN nikdy nezapadne.

Celý článok