Vox bloguli: Jozef Kuric

To najlepšie z blogov od Jozef Kuric


Kto sa bojí, nech ide do lesa s Wohllebenom

🕔 1.11.2017

Ovláda vás ešte potom, čo ste na vlastné oči videli v slovenskej krajine, romantická predstava, že lesníci sa o les starajú, aby prospieval, aby bol v dobrej kondícii, aby sa vedel ubrániť nielen pred škodcami, ale aby bol schopný vyrovnať sa aj s klimatickými zmenami?

Celý článok

Lož má krátke nohy, ale to jej nebráni vyrásť do podoby obrovského leva

🕔 29.10.2017

Keď som sa začítal do knihy Prebúdzanie levov, od mladej izraelskej spisovateľky Ajelet Gundar-Gošen, z pamäti sa mi ako nabifľovaná maturitná otázka vynorila postava Rodiona Raskoľnikova z Dostojevského románu Zločin a trest.

Celý článok


Stretnú sa Brit, Nemec a Nór, a každý chce napísať najnapínavejšiu detektívku

🕔 9.10.2017

Dnešní autori thrillerov a detektívok musia čoraz častejšie konkurovať filmovej a televíznej tvorbe. Do knižných žánroviek sa tak dostáva dynamickejší filmový spôsob prerozprávania deja, nasýtenejšie akcie a aj preexponované zločiny a násilie.

Celý článok

Červení Kméri vraždili nevinných, aby nezostal nažive žiadny nepriateľ

🕔 5.10.2017

Keď sa človek Západu, žijúci v liberálnej demokracii so zaručenými ľudskými a občianskymi právami, rozhodne ospevovať krajiny so zreteľnými totalitárnymi prejavmi, nemôže sa čudovať, že mu prischne prezývka užitočný idiot.

Celý článok


Rozhovory s katom dokazujú, že byť nacistom je nebezpečná diagnóza

🕔 1.10.2017

Byť nacistom je podľa mňa diagnóza, stav mysle a disfunkčnosť v oblasti emocionality a empatie. Akákoľvek forma neofašizmu a neonacizmu je potom len recidíva tejto závažnej mentálnej a sociálnej choroby.

Celý článok

Vtedy na východe boli dievčatá pekné, pálenka silná, policajti slabí, politici lacní a tajná služba slepá

🕔 26.9.2017

Napínavý a netradičný román o slovenskom podsvetí a trestných činoch organizovaných štátnymi inštitúciami. Kto si predmetné obdobie pamätá, toho ovládne bolestivá reminiscencia, tí ostatní sa zhnusia tiež.

Celý článok


Napínavý román inšpirovaný rozprávkou, ktorý má predpoklady stať sa filmovým trilerom

🕔 20.9.2017

Už pár mesiacov víri vody bestsellerov napínavý román. Volá sa Dcéra močiarného kráľa a jeho autorka priznáva, že sa nechala inšpirovať aj rovnomennou rozprávkou od Hansa Christiana Andersena.

Celý článok

Detektívka Nenávisť je ako severská krimi v nitrianskych uliciach

🕔 10.9.2017

Po detektívke Nenávisť som siahol z niekoľkých dôvodov. Zaujala ma svojou lokalizáciou a tiež tým, že podľa anotácie mali byť obeťami násilných činov historici a archeológovia pôsobiaci na slovenských univerzitách.

Celý článok


Žalospev amerického vrchára má ozvenu v nejednej slovenskej hladovej doline

🕔 4.9.2017

Keď kniha Hillbilly Elegy, s podtitulom Kronika rodiny a kultúry v kríze, vyšla v USA, mnohí recenzenti a média sa o nej vyjadrovali v superlatívoch, vyhlasujúc, že ide o veľmi dôležitú knihu o súčasných Spojených štátoch. Je to tak trocha paradoxné tvrdenie, keďže predmetná kniha nie je žiadnou akademickou sociologicko-ekonomickou štúdiou o stave Únie, ale beletrizovaným životopisom mladého Američana, ktorý sa narodil vo výrazne schudobnenom priestore USA, v tzv. „Hrdzavom páse Ameriky“.

Celý článok

Nezatváraj oči je uveriteľná fikcia o jednom únose

🕔 17.8.2017

Únos dieťaťa je veľmi bolestivou traumou pre každého rodiča a vždy zasiahne aj jeho najbližšie okolie. Frustrujúcim sa stáva už aj ako dejová linka vo filme alebo v knihe. Je tomu tak aj v románe Nezatváraj oči.

Celý článok


Planéta Kaukaz je stále nepochopenou obežnicou Ruska

🕔 12.8.2017

Ruské a sovietske zásahy do kaukazského teritória boli vždy imperialistické a v mnohom pripomínali európsky kolonializmus. Je nepopierateľným faktom, že Rusi (sovieti) priniesli na Kaukaz pokrok, no zároveň mu darovali aj Pandorinu skrinku.

Celý článok

Roztratení v rozmanitosti

🕔 6.8.2017

Spišskí Nemci na Slovensku tvorili ešte na začiatku 20. storočia veľmi významnú menšinu, ktorá bola schopná formulovať z dnešného pohľadu aj celkom odvážne požiadavky. Keďže ich politický a kultúrny život bol od 19. storočia zviazaný hlavne s uhorskou politikou, na sklonku prvej svetovej vojny si svoju ďalšiu existenciu vedeli predstaviť iba v spolužití s Maďarmi.

Celý článok


Veľký malý Slovák, našťastie v cudzích službách

🕔 3.8.2017

Mám rád biografie, najmä také, ktoré reflektujú historickú dobu a nevyhýbajú sa ani súkromiu a charakterovým vlastnostiam skúmanej osobnosti. Nie bulvár, ale normálny pohľad na určitú osobnosť, teda na to, čím sa zapísala nielen do dejín, ale aj do pamätí svojich súčasníkov.

Celý článok

Fanúšik moderného televízneho Sherlocka by mal poznať aj jeho literárny kánon

🕔 31.7.2017

Detektív Sherlock Holmes a adresa Baker Street č.221B sa už dávno stali ikonami. Po modernom televíznom spracovaní Sherlockových prípadov v hlavnej úlohe s Benedictom Cumberbatchom sa okruh jeho fanúšikov ešte rozšíril o ďalšie generácie.

Celý článok


Literatúra má silu odstraňovať väzenia a ploty v našich hlavách

🕔 13.7.2017

Základným kameňom ostnatých plotov, koncentračných táborov a gulagov boli vždy predsudky a frustrácie, ktoré počas „priaznivých“ spoločenských podmienok vyvreli na povrch ako davová psychóza.

Celý článok

Na konci samoty - román s pachuťou života

🕔 11.7.2017

V ostatnom čase sa mi dostal do rúk a tiež pred oči krásny román o živote, láske a vyrovnávaní sa so stratou blízkych.

Celý článok


Láska nám dáva krídla a obohacuje literatúru

🕔 24.6.2017

O láske sa toho od vzniku civilizácie popísalo mnoho a nové texty stále pribúdajú. Láska inšpiruje a je prosto jednou z ingrediencií literatúry.

Celý článok

Súmrak aj pre citlivejšie povahy

🕔 22.6.2017

O Nesbøvom krajanovi a zároveň zdravom konkurentovi som písal už niekoľkokrát. Volá sa Jørn Lier Horst a je autorom románového policajného inšpektora Williama Wistinga s tridsaťročnou praxou. Najnovší diel série s názvom Súmrak sa vracia na začiatok vyšetrovateľovej kariéry, no tým sa však autorova hra s časovou retrospektívou nekončí.

Celý článok


Srdcom východniar, dušou cestovateľ

🕔 17.6.2017

Otázkou: Kedy, ak nie teraz?, sa na prahu medzi vzdelaním a zamestnaním zaoberá mnoho mladých ľudí z celého sveta. Čerstvo spromovaný právnik Tomáš Vilček tiež nemal pred očami obraz rýchlej kariéry. Dušu mu nahlodávala v detstve vysnívaná cesta okolo sveta.

Celý článok

Turecko je krajinou, ktorú ovládajú muži s madľovými fúzmi

🕔 12.6.2017

Pred pár rokmi som napísal taký fejtón o fúzatej moci, pričom na hlavnú premisu tohto textu mala vplyv hlavne slovenská politická realita. Rozmazávať to už nebudem, ale myslím si, že výrok: „Vyhraj voľby a môžeš všetko“, vysvetľuje toho dosť.

Celý článok


Na východe nič nové, umieralo sa tam aj v poslednom vojnovom v predjarí

🕔 9.6.2017

Unikátne a poeticky vyfabulovaná správa o generácii, ktorá bola poznačená druhou svetovou vojnou, aj to aj napriek tomu, že niektorí jej príslušníci unikli pred jej zničujúcimi zbraňami.

Celý článok

Jediný trol, ktorému dávam šancu, je románová postava

🕔 6.6.2017

Pohŕdanie každodennými faktami a konštruovanie alternatívnych realít nie je nič nové alebo postmoderné, no internet a sociálne siete nám dokazujú, že tento fenomén sa dá zneužívať až do absurdna. Stačí sledovať svet virtuálnych sietí. Kto však na to nemá žalúdok, môže siahnuť po knihe Michala Hvoreckého s názvom Trol, v ktorej zhrnuté všetko čierne na bielom.

Celý článok


Samerove Denníky z Rakky zdieľajú podobnú skúsenosť ako Anna Franková

🕔 4.6.2017

Myslím si, že táto útla knižka môže poslúžiť ako inšpirácia pre súčasnú mládež tzv. prvého sveta, ako pripomienka, že inštitúcie, ľudské a občianske práva nie sú vždy samozrejmosťou, a preto si zaslúžia maximálnu pozornosť a ochranu.

Celý článok

Červenákova bokovka sebaisto dopĺňa detektívnu sériu

🕔 2.6.2017

Najnovšia detektívka Juraja Červenáka je v mnohom iná, aj keď je oficiálne piatym pokračovaním série: Kapitán Stein a notár Barbarič. V prvom rade sa objavila pomerne v krátkom časovom odstupe od štvrtej časti série, pričom podľa verejných vyjadrení autora próza vznikala až prekvapivo rýchlo.

Celý článok


Magická novela o dedičstve z temných čias

🕔 1.6.2017

Ani najtemnejšie báje o mytologických ničiteľoch nemôžu konkurovať tomu, čoho bol a stále je schopný kazisvet s podobizňou človeka. Dejiny poskytujú množstvo rukolapných dôkazov zločinov proti ľudskosti a planéte, hoci sa ich páchatelia snažili celé desaťročia utajiť. Patrí medzi ne aj sovietsky jadrový program.

Celý článok

Z knihy Stratený svet stále dýcha stratený svet dobrodružnej literatúry

🕔 14.5.2017

Recenzovať skoro 100 rokov starú knihu sa javí spočiatku trocha od veci, no zároveň to však dokazuje, že časom overená literatúra má dvere otvorené v každom období. S určitosťou toto tvrdenie platí aj v prípade dobrodružného románu Stratený svet, ktorého autor sir Arthur Conan Doyle patrí do siene slávy svetovej literatúry a jeho diela sa neustále dožívajú aj kinematografických adaptácií.

Celý článok


Muž, ktorý pochopil stromy, si vypočul aj zvieratá

🕔 1.5.2017

Naozaj platí, čo donedávna tvrdila veda, že iba my ľudia sme schopní v plnosti prežívať širokú škálu citov? Že iba ľudia majú to privilégium kráčať po špeciálnej biologickej ceste zaručujúcej vedomý a citmi naplnený život? Skutočne existuje len jediný, ľudský spôsob intenzívneho a podľa možností vedomého prežívania pocitov?

Celý článok

V kvalitnom románe sa aj neospravedlniteľný zločin môže stať motívom unikátnej sociálno-kritickej drámy

🕔 29.4.2017

Často s obľubou citujem výrok pripisovaný G.G. Márquezovi. Použil som ho už v niekoľkých textoch, a ako oslí mostík sa hodí aj do tohto. Je o deťoch a znie takto: "Človek nemiluje deti pretože sú to deti, ale zamiluje si ich skrz náklonnosť, ktorá vzniká pri ich výchove".

Celý článok


Ako sa dá zistiť, kde je hranica oddanej lásky? Stačí zostať náhle, sami

🕔 22.4.2017

Isabelle Autissier je prvá žena, ktorá sama oboplávala svet na plachetnici. Toto prvenstvo získala v medzinárodnej súťaži The BOC Challenge v ročníku 1990/1991. Jej zaoceánska plavba trvala 139 dní a Isabelle mala vtedy iba 35 rokov.

Celý článok

Dvadsatoro pre 21. storočie podľa Timothyho Snydera

🕔 26.3.2017

Americký historik Timothy Snyder, špecializujúci sa na moderné dejiny strednej a východnej Európy, je zároveň angažovaným intelektuálom, ktorý komentuje aj súčasnú politickú realitu a tiež aktívne poukazuje na potenciálne problémy, ktoré môžu liberálne demokracie ohroziť v budúcnosti.

Celý článok


Tínedžerská literatúra je o niečo viac dospelejšia ako sme boli zvyknutí v 20. storočí

🕔 21.3.2017

Súčasná literatúra chce vždy niečo viac. Chce šokovať, byť modernejšia ako moderná, chce prekračovať žánre, búrať tabu a tiež oslovovať širšie publikum čitateľov. Autor Patrick Ness do takéhoto klubu s nálepkou „niečo viac“ tiež patrí.

Celý článok

Rytier Siedmich kráľovstiev môže byť predjedlo alebo aj zákusok k šťavnatej sérii Hra o tróny

🕔 19.3.2017

Georgea R. R. Martina dnes už netreba nejako zvlášť predstavovať, pretože nieže je len jedným z najpredávanejších autorov rebríčka bestsellerov New York Times, ale stojí aj za úspešným televíznym seriálom, známym ako Hra o tróny.

Celý článok


Niežeby sme to o Rusku nevedeli, no v poviedkach to aspoň nevyzerá tak tragicky

🕔 16.3.2017

V ostatnom čase som čítal o Rusku o čosi viac kníh a iných textov, ako by bolo možno pre duševnú pohodu zdravé. Nie je to vôbec následok mojej posadnutosti týmto geopolitickým teritóriom, skôr zhoda okolností, ktorá súvisí s čoraz citeľnejšími ruskými pokusmi o mocenský vplyv v európskom priestore.

Celý článok

Radšej jesť biely chlieb pri Čiernom mori, ako čierny chlieb pri Bielom mori

🕔 12.3.2017

Kolyma je územie zo Solženicynovho Súostrovia Gulag. Je to teritórium veľké ako jedna tretina Európy, teda asi osem a polkrát väčšie ako Poľsko, ktoré pretína Kolymská magistrála, alebo jednoducho Cesta spájajúca Magadan s mestom Jakutsk v republike Jakutsko.

Celý článok


Tridsiatka nie je novou dvadsiatkou

🕔 8.3.2017

Človek by vraj od dvadsiateho do dvadsiateho deviateho roku svojho života mal urobiť tie najzásadnejšie rozhodnutia. Psychológovia sa zhodujú na tom, že ak sa tak neudeje, tak je vysoko pravdepodobné, že človek ako tridsiatnik a štyridsiatnik nebude so svojím životom veľmi spokojný.

Celý článok

Dánka napísala poetický román, ktorý sa prekvapivo stal aj najlepšou severskou krimi

🕔 28.2.2017

Severskou krimi roku 2016 sa stal román, ktorý s detektívkami nemá veľa spoločného.

Celý článok


Ne(tradičné) zákutia (ne)tradičnej slovenskej rodiny

🕔 26.2.2017

Keď sa slovenské knižné vydavateľstvo, zaoberajúce sa najmä kvalitnou prekladovou literatúrou, rozhodne vydať v krátkom čase niekoľko domácich autorov, je určite vhodné spozornieť a aj uznanlivo pokývať hlavou.

Celý článok

Deti je možné naučiť lietať aj spoločným čítaním

🕔 11.2.2017

Poetický príbeh života Alžbetky je ako ilustrovaná nedeľná kázeň duchovného otca, ktorý ponúka množstvo sentencií o živote, rozletoch, pádoch a aj návratoch. Iný rozmer dostáva, keď ju číta dieťa, iný keď si ju listuje dospelý. Svoju komplexnosť však nadobúda vtedy, keď ju číta rodič dieťaťu, pretože aj spoločné lietanie je takto najkrajšie.

Celý článok


Skutočná vojna z chlapcov chlapov nikdy neurobí

🕔 4.2.2017

Len ťažko sa hľadajú slová na obranu akejkoľvek vojny. Žiadna vojna nie je spravodlivá a každá je o zabíjaní.

Celý článok

Warren Trinásty je knižná sirota s výbornými autorskými rodičmi

🕔 31.1.2017

V knihe Warren Trinásty a Vševidiace oko sa zhmotnila rovnováha autorskej dvojice. Tania del Rio vytvorila zaujímavé „libreto“, ktoré veľmi osobito ilustroval výtvarný umelec Will Staehle, pričom sa natíska otázka, či bol Warren Trinásty skôr nakreslený alebo napísaný.

Celý článok


Na zdolanie avarského démona stačí aj sedem dní prázdnin

🕔 29.1.2017

Slovenská fantasy scéna sa často necháva inšpirovať slovanskou ranou históriou, mytológiou alebo veľkomoravskými dejinami. Je dobré, že v trende, ktorý možno najviac do žánru ukotvil dnes už široko etablovaný autor Juraj Červenák, pokračujú aj ďalší debutanti a aj skúsenejší autori.

Celý článok

Vraj museli byť vyhladení, lebo ich už ani Boh nechcel

🕔 19.1.2017

Všeličo nás v našich životoch môže frustrovať, no to ešte nikomu nedáva právo vybíjať si hnev na slabších, ako sme my sami. Ešte ohavnejšie je to, keď sa akákoľvek ekonomická frustrácia, či nebodaj majoritná fóbia, zneužíva politikmi na politické ciele, alebo na získanie ďalších statkov, a to aj napriek tomu, že v mnohých prípadoch sú konkrétni politici jednou z príčin celospoločenskej frustrácie.

Celý článok


Od New Yorku až po Modré Hory

🕔 8.1.2017

Vianočné sviatky sú za nami. V mnohých prípadoch boli pokojné a štedré. Samotná štedrosť môže mať samozrejme mnoho podôb. V rodinách, kde je chuť a vôľa čítať, má však prirodzene aj podobu knižnej potravy. Samozrejme aj tá môže byť však pestrá, farebná a aj zvukomalebná.

Celý článok

Z Ebenu dýcha nielen duch Afriky, ale aj minulosti

🕔 5.1.2017

Aký obraz Afriky má utvorený súčasný priemerný Európan? Hlad, deti, kostry, suchá popukaná zem, slumy v mestách, etnické masakry, AIDS, davy utečencov bez vody a chleba? V romantickejšom pohľade tanec, bubny, safari?

Celý článok


Rusko – krajina, kde je ešte stále včera

🕔 23.12.2016

Kniha, v ktorej autor kompiluje osobné zážitky s verejne dostupnými zdrojmi, vďaka čomu sa mu podarilo vytvoriť celkom plastický obraz ruskej spoločnosti a politicko-ekonomickej reality, s presahom až do súčasných dní.

Celý článok

O moci, ktorá provokuje revolúciu

🕔 19.12.2016

Šachinšach je mimoriadne sugestívna žurnalistika, v ktorej sa snúbia cit pre obrazové detaily s literárnym popisom. Autor čitateľovi predkladá mozaiku, ktorú skladá z vlastných poznámok, ústrižkov z novín a úryvkov kníh. Obraz sa tak stáva plastickým, pretože ho netvoria iba fakty, ale aj osobné dojmy, pamäť a asociácie autora.

Celý článok


Vianočné knižné tipy pre rok 2016

🕔 5.12.2016

Rok sa s rokom stretol a toto je už môj tretí veľký vianočný výber knižných tipov, ktoré by mohli zafungovať ako vhodné vianočné darčeky. Prízvukujem, že ide o výber subjektívny, zložený iba z kníh, ktoré vydali niektoré slovenské (české) vydavateľstvá.

Celý článok

Truban dáva bomby alebo keď nevládzeš, tak pridaj!

🕔 29.11.2016

Kniha Support moje pochvalné pošťuchnutie skutočne nepotrebuje. Chcel som sa len podeliť o dojmy z prečítaného, a to aj napriek tomu, že samotný text mňa osobne k podnikaniu inšpirovať určite nebude, pretože po takejto skúsenosti netúžim, a už vôbec nie v tomto štáte.

Celý článok


Eichmann v Jeruzaleme je anatomickou učebnicou inštitucionalizovaného zla

🕔 17.11.2016

Slovenskému čitateľovi táto kniha pripomína aj slovenskú verziu riešenia židovskej otázky, pričom po prečítaní knihy mu musí byť ľúto nielen obetí, ale tiež aj toho, že sa Slováci nezachovali aspoň ako Dáni.

Celý článok

Popísať depresiu zdravým ľuďom, je ako vysvetľovať mimozemšťanom život na Zemi

🕔 6.11.2016

Originálne a sugestívne rozprávanie o depresii, ktoré prispieva k pochopeniu tohto medicínsko-spoločenského fenoménu.

Celý článok


Trhlina je viac mystifikáciou ako hororom, no napriek tomu dokáže nahnať strach

🕔 2.11.2016

Román Thrlina je určitým prozaickým experimentom, v ktorom sa naplno zúročili zručnosti autora vytvoriť napínavý dej s gradáciou, a to až tak, že do čitateľa zaseje strach a pochybnosti.

Celý článok

Chceli by ste čítať niečo napínavé, originálne, poučné a slovenské? Skúste detektívku Juraja Červenáka

🕔 29.10.2016

Keďže žánrovo je román Diabol v zrkadle detektívka, nechýba mu samozrejme ani tajomná a záhadná atmosféra. Určitú mysterióznu rovinu všetkých kriminálnych prípadov doposiaľ ozvláštňovali aj lokálne legendy a urbánna mytológia. Nie je tomu inak ani v tomto prípade.

Celý článok


Mengele nie je ako Voldemort. V románe Mischling sa jeho meno vyslovuje nahlas a často

🕔 24.10.2016

Celkovo možno povedať, že Mischling nie je vôbec ľahké čítanie, a to ani napriek tomu, že aj minimálne rozhľadený čitateľ musí po prečítaní krátkej anotácie pochopiť, že v spojitosti s menom Mengele, sa ľahkého príbehu určite nedočká .

Celý článok

Fascinujúca kniha zo súkromného aj verejného života stromov

🕔 12.10.2016

Po prečítaní tejto knihy som nadobudol presvedčenie, že som veľa pochopil, a hoci aj predtým som disponoval určitým proekologickým názorom, môj pozitívny postoj k stromom, lesom a jeho obyvateľom, sa ešte zosilnil.

Celý článok


Bilqiss je ako Šeherezáda, no jej príbeh má žiaľ ďaleko od rozprávky

🕔 9.10.2016

Román Bilqiss nastoľuje legitímne otázky konfliktu, ktorý sa ukrýva vo vnútri uzavretého sveta islamskej obce, no zároveň vyráža na povrch pri každom strete islamu s globalizovaným svetom.

Celý článok

Autenticitu zápiskov z rusko-čečenskej vojny potvrdzuje aj súčasnosť

🕔 5.10.2016

Rusko vyniká v schopnosti vyrábať si nepriateľov. Veď len nedávno to boli Ukrajinci, no a počas vojen v Čečensku tomu tiež nebolo inak.

Celý článok


Sedem krátkych prednášok o fyzike poskytujú omnoho viac ako sľubujú

🕔 2.10.2016

Teoretický fyzik Carlo Rovelli patrí k populizátorom teoretickej fyziky. Dokazuje to aj zbierka jeho esejí o fyzike, ktoré vedec pôvodne písal pre kultúrnu rubriku nedeľného vydania talianskeho denníka.

Celý článok

Temná pohľadnica z dovolenkových rajov

🕔 22.9.2016

Pláž sa stala symbolom slobody a voľnosti. Z nás dovolenkárov sa zase za 50 rokov stali ostrieľaní konzumenti tovaru zvaného charterový zájazd a dovolenka all inclusive.

Celý článok


Minulý rok k nám vyslal posledného pútnika a teraz otvoril peklo

🕔 19.9.2016

Spoločný modus operandi ako základný kameň detektívneho príbehu samozrejme nie je v detektívke použitý po prvýkrát, no v tomto prípade je autorovým výborným nástrojom na zahmlievanie a aj vypointovanie príbehu.

Celý článok

Románová fikcia s názvom Vdova, by zniesla aj nálepku "skutočný príbeh"

🕔 14.9.2016

Pri čítaní románu Vdova mi napadla paralela s Dreiserovou Americkou tragédiou, čím samozrejme netvrdím, že Vdova dosahuje literárnu veľkosť tejto americkej klasiky, ale svojou psychologickou podstatou sú si podľa mňa tieto romány celkom blízke.

Celý článok


Pre blaho človeka je občas nutné ochrániť ho pred samotným blahom

🕔 11.9.2016

Mnohé spory medzi rozumom a náboženskou morálkou sú schopné rozpútavať vášne, ktoré nadobúdajú až hysterické prejavy všade tam, kde absentuje tradícia občianskych cností, a naopak prevládajú tradičné, patriarchálne a často až religionistické deformity občianskeho práva.

Celý článok

May vyhráva literárnu šachovú partiu na tri skvelé ťahy

🕔 6.9.2016

Ak je okrem nedeľného slepačieho vývaru polievkou pre vašu dušu aj klasická televízna detektívka s Poirotom hlavnej úlohe, tak určite oceníte aj túto Mayovu modernú škótsku detektívku.

Celý článok


Hrdinovia nesúťažia len na olympiádach, môžu sedieť aj v našich obývačkách

🕔 14.8.2016

Nestačí, aby sme boli takí silní, že zvládneme zachrániť samých seba, musíme v sebe objaviť silu aj na záchranu iných.

Celý článok

V spise Antifierlinger sa zrkadlí príbeh o zrade a oportunizme

🕔 5.8.2016

Dobové svedectvo o tom, ako sa v našom priestore oportunizmus často stáva súčasťou kariérneho úspechu, ale tiež o tom, že integrálna osobnosť môže aj v najhorších časoch vyjadrovať konzistentné názory.

Celý článok


Niekoľko knižných tipov, ktoré môžu spríjemniť leto

🕔 25.7.2016

Zopár knižných tipov pre čitateľov, ktorí by chceli prekonať kanikulovú čitateľskú strnulosť alebo len vyplniť čas na pláži.

Celý článok

Vtáčkar kráča v stopách STOPY

🕔 30.6.2016

Nový slovenský dobrodružný román, podobný tým, ktoré boli súčasťou edície STOPY.

Celý článok


Je naozaj také ľahké skaziť nevinného?

🕔 23.6.2016

Kniha určená mladému čitateľovi je veľmi aktuálna, obzvlášť keď aj na Slovensku zaznamenávame vzostup extrémistických nálad u mladých ľudí.

Celý článok

Je veľmi znepokojivé, že by Breivik mohol byť aj jedným z nás

🕔 12.6.2016

Nórska reportérka Åsne Seierstad sa pokúsila o hlboký ponor do všetkých príčinných sedimentov, z ktorých sa zrodil terorista Anders Behring Breivik.

Celý článok


Ste frustrovaní? Pohoda, klídek, Doppler sa trápi za nás

🕔 9.6.2016

Erlend Loe (1969) sa stal populárnym vďaka humorným a niekedy až naivným románom, hoci sa v jeho príbehoch časom objavili aj temnejšie tóny a príklon k satirickej kritike nórskej spoločnosti.

Celý článok

Keby Rowlingová šetrila vetami, mohla napísať dokonalú detektívku

🕔 29.5.2016

Rowlingová sa pod autorským pseudonymom Robert Galbraith už po tretíkrát vrhla do sveta kriminálnych prípadov.

Celý článok


Román Až na samé dno má všetky atribúty výbornej severskej detektívky

🕔 22.5.2016

V čitateľských a literárnych kruhoch sú Horst a Nesbø často porovnávaní autori, pričom v rámci týchto komparácií je Horstovi pripisovaná schopnosť zaujať čitateľov aj s menšími objemovými jednotkami krvi v kriminálnom príbehu.

Celý článok

Talent pána Ripleyho má na svedomí mizantropická milovníčka zvierat

🕔 15.5.2016

Patricia Highsmithová patrí medzi výrazné osobnosti americkej literatúry, pričom je zároveň považovaná za zakladateľku moderného psychologického trileru.

Celý článok


Novela o nevere a láske, ktorej dominuje bledomodré ženské písmo

🕔 11.5.2016

Podobne ako Stefan Zweig, aj Franz Werfel sa v pozícii rozčarovaného intelektuála ocitol uprostred tých najprudších európskych otrasov.

Celý článok

Máriin testament je pôsobivý historický román nielen pre kresťanov

🕔 9.5.2016

Kniha Máriin testament otvára iný pohľad na kresťanstvo a vytvára neuveriteľne ľudský portrét Márie, ktorá sa aj v našich končinách stala kultom a ikonou. Zároveň próza na mnohých miestach núti zamyslieť sa nad zmyslom smrti, respektíve nad obetou života v prospech politického alebo náboženského presvedčenia.

Celý článok


Autor ságy Hra o tróny vsadil na Flynnovej Predtuchu

🕔 4.5.2016

Gillian Flynnová patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy.

Celý článok

Patrick Ness ponúka ďalší recept na pesimizmus dospievajúcej duše

🕔 1.5.2016

Som toho názoru, že beletria má skutočnú silu liečiť dušu, táto konkrétna kniha má potenciál upokojiť úzkostné (post)pubertálne emócie dospievajúcich, za predpokladu, že ešte nachádzajú v čítaní literatúry význam pre vlastný duchovný život.

Celý článok


Sirotinec slečny Peregrinovej mohol byť kultom, keby nevznikol po Harrym Potterovi

🕔 24.4.2016

Young adult literatúra (literatúra pre mládež alebo dospievajúcich) s prvkami fantasy je možno dobrá cesta ako poukazovať na tienisté historické epochy ľudskej spoločnosti, otázne však je, nakoľko súčasní čitatelia dokážu identifikovať inotaj v prozaických textoch.

Celý článok

Kolobeh kníh v rodine

🕔 20.4.2016

Vlastným deťom ponúkam knihy odmalička, mnohé však čítam aj ja sám, pričom sa mi moja snaha začína ešte aj zúročovať, keďže knižné odporúčania mi dávajú už aj moje dcéry. Toto by mohli byť ostatné knižné tituly, ktoré sa v našej knižnej domácnosti čítali v podstate paralelne.

Celý článok


Muž z ostrova Lewis je viac poučnou detektívkou ako mrazivým thrillerom

🕔 18.4.2016

Muž z ostrova Lewis je veľmi sugestívna detektívka, ktorá si síce vystačí len s jednou obeťou vraždy, no jej čaro je hlavne vo viacvrstvovom príbehu a v priblížení života obyvateľov súostrovia Hebridy.

Celý článok

Zabijak Anders by neublížil ani storočnému starčekovi, ktorý vyliezol z okna a zmizol

🕔 13.4.2016

Aj v poradí tretia Jonassonova kniha je jedna veľká groteska, plná gagov založených na omyloch, náhodách a roztržitom konaní hlavných postáv. V pasážach, kde sa terčom stávajú cirkevné spoločenstvá, autorov zmysel pre humor dokonca veľmi pripomína cynicko-sarkastickú komediálnosť Josepha Hellera.

Celý článok


Príbeh o ruských “dovolenkároch” na Špicbergoch sa až mrazivo podobá na krymský scenár

🕔 11.4.2016

Román zachytáva takmer storočie trvajúci zápas o Arktídu, ktorej význam v novom storočí dramaticky rastie.

Celý článok

Dialógom ďalej zájdeš, možno až za ploty

🕔 28.3.2016

Dialóg vedený v dierou v plote, medzi humanistom a národným socialistom.

Celý článok


Skutočná správa o Impériu, kde vraj zajtra znamenalo už včera

🕔 12.3.2016

Brilantný text o bývalom ZSSR, ktorý sa miestami tvári ako cestopis, inokedy zase ako dejepis, či publicistika a funguje aj s odstupom času, nakoľko v Poľsku vyšla kniha ešte v roku 1993.

Celý článok

Viedenské bratstvo je detektívka, ktorá si trúfa komentovať minulosť aj súčasnosť

🕔 5.3.2016

Aj táto nórska detektívka dokáže otvárať aktuálne témy a reflektovať staré hriechy tak, ako sa to u nás často nedarí ani vo verejnom priestore.

Celý článok


Sprievodca po praveku, s ktorým sa vrátite aj do svojho detstva

🕔 27.2.2016

Táto kniha patrí spolu s televíznou trilógiou o Osade Havranov, Štorchovými Lovcami mamutov, a tiež obrazmi Zdeňka Buriana, do mojej osobnej siene slávy popularizácie najstarších dejín.

Celý článok

Zrušením politických strán k trvalému dobru

🕔 23.2.2016

Toto tvrdila Simone Weilová - francúzska filozofka a sociálna reformátorka, ktorá bola presvedčená, že každá politická strana je už v zárodku a v zámere totalitná.

Celý článok


Rusi stratili Ukrajinu, no Ukrajina získala samu seba

🕔 20.2.2016

Dulebova analýza ukrajinsko-ruského konfliktu stojí podľa mňa na pevných železných nohách, na rozdiel od tej, ktorú ako štátnicky názor pravidelne predkladá predseda vlády Slovenskej republiky, tvrdiac, že ukrajinsko-ruský spor je vlastne geopolitickým súbojom USA a Ruska.

Celý článok

Mnohé vojny vznikli v hlavách mužov, no bolesťou trpia hlavne srdcia žien

🕔 6.2.2016

Alexijevičovej kniha prináša ženský pohľad na Veľkú vlasteneckú vojnu, ktorý nie je zúžený len na učebnicové a patetické opisy bojových operácií, pretože autorku skôr zaujímali tie najintímnejšie spovede sovietskych žien, dlhé roky zatlačované pod povrch oficiálnych verzií a železobetónových vojnových pamätníkov.

Celý článok


Čítanie svetovej beletrie je ako zbieranie exotických známok

🕔 1.2.2016

Krásna literatúra, tak ako poštové známky rôznych štátov, predstavuje príbehy ľudí, dejiny, umenie, ale aj opisy prírodných krás daných krajín, a to všetko v unikátnom, zmenšenom a často veľmi pestrofarebnom prevedení.

Celý článok

Január praje detektívkam

🕔 30.1.2016

Tri knižné tipy pre milovníkov detektívok

Celý článok


Každé zadarmo má svoju cenu

🕔 9.1.2016

"ZADARMO!“ zaberá na ľudí hypnoticky. Nie je žiadnym tajomstvom, že získať niečo zadarmo je v prvom rade dobrý pocit, no aké drahé sú v skutočnosti všetky veci a služby, ktoré sme takto získali, to si mnohí ľudia vlastne uvedomia až neskôr alebo vôbec.

Celý článok

Kniha Sedem minút po polnoci vás môže pripraviť na volanie Netvora

🕔 5.1.2016

Už dávno ma takto kniha nedostala, tobôž ak ju v kníhkupectvách nájdete v kategórii „literatúra pre deti a mládež“. K emotívnemu čitateľskému zážitku prispeli aj originálne ilustrácie, ktorých autorom je mladý britský ilustrátor Jim Kay, ktorý svojimi obrázkami okrášlil aj nové ilustrované vydanie Harryho Pottera.

Celý článok


Cestou do Praveku sa dozviete veľa o minulom storočí

🕔 3.1.2016

Román dojíma čitateľov na celom svete, ale pochopiteľný je podľa mňa hlavne v strednej a východnej Európe.

Celý článok

Vianočné knižné tipy pre rok 2015

🕔 6.12.2015

Rozhodol som sa vytvoriť výber knižných tipov, ktoré by mohli zafungovať ako vhodné vianočné darčeky.

Celý článok


Taliansky knižný týždeň

🕔 15.11.2015

Tak ako rizotom a prosciuttom je možné zasýtiť telo, potravou pre dušu je bezpochyby literatúra. Preto ponúkam dve talianske knižné chuťovky, vhodné na jesenné večery.

Celý článok

Horst skvalitňuje svoju detektívnu sériu a Nesbø sa vydal novou cestou

🕔 3.11.2015

V spojitosti so severskou krimi sa mnohým, a to aj príležitostným čitateľom tohto žánru, v mysli určite vynorí ako prvé meno Jo Nesbø, ale Nórsko má aj ďalšiu hviezdu severskej detektívky.

Celý článok


Kniha A vo Viedenskom lese stále stoja stromy je žalobou antisemitizmu

🕔 17.10.2015

Autorke sa podarilo vykresliť desivo plastický obraz riešenia tzv. židovskej otázky v Európe.

Celý článok

Dejiny svetlého zajtrajška, ktorý trval celých sto rokov

🕔 11.10.2015

Nad morálnou povahou komunizmu sa musíme zamýšľať spôsobom, ktorý bol v minulosti vyhradený skôr skúmaniu nacizmu.

Celý článok


Džezmenov sprievodca po bratislavskej jazzovej galaxii

🕔 27.9.2015

V tandeme Jaslovský - Lipa vznikla moderná, graficky a obsahovo príťažlivo-vyvážená kniha o Džezákoch.

Celý článok

V knihe Ohnivé znamenie sa kopia mŕtvoly a zároveň ožije krásna historická Bratislava

🕔 21.9.2015

Červenák už od prvých kapitol dokazuje, že písaniu knihy predchádzalo precízne samoštúdium historického prostredia a aj doby. Opäť napísal výbornú historickú detektívku, ktorú si môže prečítať celá rodina.

Celý článok


Zober knihu, nie drogy

🕔 19.9.2015

Nedokážem celkom odhadnúť ako kniha zapôsobí na dnešného mladého čitateľa, a či má vôbec ešte význam používať strašiaci efekt. Deti aj rodičia by si však z prečítaného mali odniesť posolstvo o vzájomnom rešpekte a počúvaní sa navzájom, pretože je viac než isté, že väčšina ľudských vzťahov stroskotáva práve na (ne)komunikácii.

Celý článok

Nový román Umberta Eca by pokojne mohol byť aj učebnicou žurnalistiky

🕔 14.9.2015

Eco sa už niekoľko desaťročí venuje tlači a médiám. Píše kritické články a eseje. Zapojil sa do mnohých polemík, no asi až román Nulté číslo mu poskytol adekvátny priestor, aby vtipným spôsobom poukázal na krízu tlače a podpriemernosť mnohých novinárov.

Celý článok


Drsný ostrov aj idylické predmestie majú svoje zločiny

🕔 11.9.2015

V knižnom svete sa zrodilo množstvo príbehov a ja ponúkam dva z nich ako knižné tipy.

Celý článok

Lisbeth je späť a Lagercrantz v Larssonovej sieti určite neuviazol

🕔 29.8.2015

Môžeme diskutovať o motivácii vydavateľa, či a nakoľko prevážil komerčný záujem a priživovanie sa na fenoméne Millennium. Zároveň si predstavme, o čo by bol svet literatúry a filmu ochudobnený, keby napríklad postava Jamesa Bonda zomrela spolu s jeho autorom Ianom Flemingom.

Celý článok


Je uvedomenie si staroby ako zahryznutie sa do citróna?

🕔 24.8.2015

Je človek taký mladý ako sa cíti, alebo taký starý ako vyzerá?

Celý článok

Zem, na ktorej jedni prehrali a druhí vyhrali, považujú všetci za svoju

🕔 2.8.2015

Je ešte možné vôbec dosiahnuť mier na území Palestíny a Izraela, v Jeruzaleme, v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu?

Celý článok


Detektívka, v ktorej partnerom detektíva je internet

🕔 15.7.2015

Román Výnimoční ľudia je remeselne výborne napísaná kniha, ktorá môže zafungovať ako oddychové dovolenkové čítanie.

Celý článok

Po pánovi Tragáčikovi si ma získal aj prokurátor Szacki

🕔 13.7.2015

Román Hnev voľne nadväzuje na knihy Zapletení a Zrnko pravdy, a podľa vyjadrení autora zároveň uzatvára trilógiu o prokurátorovi Szackom.

Celý článok


O čechoslovakizme sa dá diskutovať aj v ére samostatnosti

🕔 27.6.2015

O každom pojme, koncepcii, názore, či politicko-ideovej doktríne sa dá sporiť z dvoch úplne rozdielnych pozícií. Skoro vždy existujú minimálne dva pohľady na rovnakú vec a v postmodernej spoločnosti počet náhľadov výrazne stúpol.

Celý článok

Balkánska skratka bola cestou do pekla

🕔 17.6.2015

Každý zločin má svoje meno a priezvisko.

Celý článok


Marxovo proroctvo sa nesplnilo, je tu Kapitál pre 21. storočie

🕔 15.6.2015

Rozdelenie bohatstva je nepochybne jednou z najhorúcejších a najspornejších otázok dneška. Čo však vieme o jeho dlhodobom vývoji naozaj?

Celý článok

Stručné, no napriek tomu najpútavejšie dejiny 20. storočia aké som čítal

🕔 11.6.2015

Najpútavejšie dejiny 20. storočia aké som čítal.

Celý článok


Muž menom (L)Ove

🕔 8.6.2015

Oveho príbeh nie je žiadna melodramatická limonáda, čo si s určitosťou uvedomí každý čitateľ, ktorý sa sám dostáva do veku frflošov.

Celý článok

Krev na sněhu je ako jednohubka, chutí, ale nezasýti

🕔 5.6.2015

Vyzerá to ako Nesbø, číta sa to ako Nesbø, ale nie je to typický Nesbø.

Celý článok


V českej detektívke ožili husiti. Se stim smiř!

🕔 3.6.2015

Príbeh je okorenený na české pomery primeraným akčným napätím a prekvapivými zvratmi, no svojím spôsobom však zároveň jemne ironizuje thrillery vystavané na konšpiračných senzáciách v štýle Dana Browna. Cielene sa pohráva s tajomnosťou a symbolikou, aby sa však závere navrátila k tým najprozaickejším motívom zločinu.

Celý článok

Upratovanie mnohých desí, ale jedna Japonka o ňom napísala bestseller

🕔 31.5.2015

V krajinách ako je aj tá naša, a to aj napriek celospoločenskej predstave, že si tu nežijeme najlepšie, sme obklopení oveľa väčším množstvom veci, než skutočne potrebujeme. Pre mnohých ľudí je ťažké predstaviť si, koľko čoho potrebujú, čo mimochodom dokazujú aj nákupy v obchodných reťazcoch, letákové akcie nevynímajúc.

Celý článok


Pakt o neútočení bol spojenectvom diabla s diablom

🕔 24.5.2015

V prípade nacisticko-sovietskeho spojenectva sa jednalo o čistý imperialistický kalkul, pričom nešlo len o teritoriálne zisky, ale aj veľmi živé obchodné aktivity, v rámci ktorých si Nemci a Sovieti vymieňali technológie a suroviny, čím vlastne mali obdive strany podiel na vyzbrojovaní toho druhého.

Celý článok

Nóri nemajú temno len v detektívkach, ale aj v histórií

🕔 19.5.2015

Škandinávsky úspech si táto detektívka vyslúžila hlavne zasadením príbehu do historických reálií spred sedemdesiatich rokov, teda do obdobia druhej svetovej vojny. Je to príbeh o láske, hrdinstve, lojalite, vášni, zrade a samozrejme aj o hľadaní pravdy, pričom nejde len o pravdu týkajúcu sa konkrétneho zločinu, ale aj o pravdu historickú, ktorá napomáha vyrovnávať sa s hriechmi predkov.

Celý článok


Debutový thriller Mráz sa dostal do rebríčka top 50 detektívok

🕔 29.4.2015

Hoci názov Mráz evokuje škandinávsku atmosféru a marketingové blurby prirovnávajú knihu k Mlčaniu jahniat a autora k Stephenovi Kingovi, ja by som samotný príbeh pre priblíženie atmosféry prirovnal skôr k filmovým Purpurovým riekam (Les Rivières pourpres) s Jeanom Renom v hlavnej úlohe.

Celý článok

Zima sa blíži

🕔 19.4.2015

Jørn Lier Horst mi ako autor detektívok vyhovuje. Čítaniu jeho románov venujem pár hodín, a hoci ide o kriminálny žáner, čas strávený pri jeho knihách považujem za oddychové čítanie, počas ktorého si dej predstavujem ako 90 minútový filmový thriller.

Celý článok


Horor ako vystrihnutý z katalógu

🕔 17.4.2015

Román Horrorstör sa nehrá na veľkú literatúru. Je vlastne presne tým, čím skutočne chcel byť. Hravá, graficky unikátne spracovaná, popkultúrna paródia konzumu.

Celý článok

Naivne. Super(komix)

🕔 9.4.2015

Superkomix je akýmsi denníkom, kombináciou obrázkov, impresií, úvah, poznámok a vyšiel aj v knižnej podobe. Keďže vydanie knižky autorka financovala cez internetový crowdfunding, jej Superkomix získal feedback aj cez virtuálne siete. Kniha v podstate mapuje polročný úsek jej života a podľa slov autorky je mapovaním jej každodennosti.

Celý článok


Román Vážka je výborne namiešaný thriller

🕔 6.4.2015

Z hľadiska precíznej práce s dávkovaním napätia, postupným prezrádzaním nových súvislostí a samozrejme aj vďaka veľmi nečakanému záveru, môže Vážka súperiť aj s tým, čo slovenský knižný trh ponúka ako bombastický severský krimi bestseller.

Celý článok

Kruh sa zatiaľ neuzavrel, priatelia

🕔 2.4.2015

Román Kruh nie je žiadne sci-fi. Je to naopak výpoveď o súčasnom svete sociálnych médií, technologických hračiek a aplikácií, ktorých tvorcovia sú presvedčení o tom, že určujú trendy, že sú štýlovými ľuďmi ostatných dvoch – troch generácií, a že ich nástroje sú šírením dobra. My, používatelia zase súťažíme o páčitka, smajlíky, divákov a fanúšikov. Vzdávame sa súkromia, chceme vedieť a vidieť mnohé a oháňame sa právom mať názor na všetko.

Celý článok


Denník z Guantánama je (ne)skutočným príbehom väzňa

🕔 23.2.2015

Saláhího text môže byť prínosom k pochopeniu dejín prelomu storočí, a to paradoxne v oboch prípadoch. Teda aj v prípade jeho viny, či neviny. V prípade jeho neviny sa však okrem iného stane aj nemilosrdnou obžalobou všetkého, čomu západná civilizácia verila.

Celý článok

Galveston je literárnym debutom autora predlohy True Detective

🕔 19.2.2015

Južanská atmosféra, svet špinavých motelov, hurikánov, podsvetia a prostitútok. Neo-noir thriller, no napriek tomu s ľahkosťou čitateľná kniha.

Celý článok


Darujte deťom knihy, ktoré si môžete prečítať aj vy

🕔 8.2.2015

V predvianočnom čase sa v našich kníhkupectvách objavilo veľa pekných kníh pre deti. Pár sa dostalo aj do našich domácich knižných políc a dve z nich som si s radosťou prečítal aj ja.

Celý článok

Autorka Pottera pod pseudonymom napísala už druhú detektívku

🕔 4.2.2015

Detektívka zo sveta knižných vydavateľstiev a spisovateľov, v ktorej je kniha motívom vraždy.

Celý článok


Ak čítate A. Christie, zamilujete si aj Louise Penny

🕔 1.2.2015

Detektívka, v ktorej je vyšetrovanie pomalým odhaľovaním pravdy, nesúce sa medzi investigatívou, psychológiou a úvahami o umeleckej tvorbe a inšpirácii.

Celý článok