Vox bloguli: Jozef Klucho

To najlepšie z blogov od Jozef Klucho


Slovenské zdravotníctvo v roku 2017

🕔 30.12.2017

Jedna z prvých medializovaných správ z začiatku roka 2017 hovorí, že elektronizácia zdravotníctva bude spustená o rok, teda v januári 2018. Toto je snáď jediná správa, ktorá zostala pravdivá po celý rok. Ako to však nakoniec v roku 2018 dopadne, by asi nevedel predpovedať ani Nostradamus. Šéf e-zdravia totiž priznal, že systém nemyslel na lekárov a majú aj slabé servery, takže ak by sa v januári 2018 pripojili všetci, ktorým to zákon prikazuje, systém by sa pravdepodobne zrútil ako domček z karát. .

Celý článok

Bude e-zdravie skutočne prínosom pre pacienta?

🕔 27.10.2017

Od januára 2018 to vraj konečne príde. Ušetria sa vraj milióny, prestane sa plytvať liekmi a ten, kto z toho bude mať najväčší osoh, bude pacient. Aspoň takto si to predstavujú kompetentní, no prax môže byť a asi spočiatku aj bude na míle vzdialená od tejto predstavy.

Celý článok


Máte tetovanie a hepatitídu C? Ak ste poistencom VšZP, máte smolu.

🕔 23.2.2017

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorú do dlhov dostali tety Anky, sa rozhodla šetriť a to veľmi radikálne a zároveň aj na veľmi nesprávnom mieste. Plánuje totiž nepreplácať liečbu hepatitídy C alkoholikom, narkomanom a do jedného vreca s nimi hodiť aj tých, ktorí majú tetovanie alebo piercing.

Celý článok

Pohotovosti a poplatky v ambulancii sa zmenia, ale MZ zatiaľ nevie ako

🕔 5.2.2017

Príprava radikálnych zmien v organizácii pohotovostných služieb a v systéme práce ambulantných lekárov sa začala úplne zle. Do médii sa pred niekoľkými mesiacmi vypustilo zopár kačíc, ktoré medzitým podochli a zrazu je všetko inak. Plán B je aj taký, že nebude nič. MZ v tej hektike príprav reorganizácie pohotovostí a opätovného zavedenia možnosti vyšetrenia, objednaného na presný čas akosi zabudlo na […]

Celý článok


Pán minister, jednu frčku prosím...

🕔 21.1.2017

Vo vojenskej knižke mám hodnosť poručík a služobné zaradenie „dôstojník pre zásobovanie v zálohe“. V čase vojnového konfliktu by som bol teda pri koryte. Prisahal som vernosť Československej socialistickej republike a v časoch zahnívajúceho kapitalizmu, moju vernosť tomuto štátu už nikto nepreveroval.

Celý článok

Slovenské zdravotníctvo v roku 2016

🕔 1.1.2017

Výpovede sestier, havária výmenníkovej stanice v bratislavskej nemocnici na Antolskej, tunely za Vaďurom, o ktorom Čislák mlčí, prečo si ho vybral za riaditeľa VšZP, pričom sám bráni drahé nákupy. Asi takto začal rok 2016 v slovenskom zdravotníctve.

Celý článok


MZ SR pri zavádzaní noviniek mieša hrušky s jablkami

🕔 4.10.2016

V ostatných dňoch prenikli do médií správy, že MZ SR chce znova zaviesť možnosť objednať sa u lekára na presný čas a že plánuje urobiť zmeny aj v lekárskej službe prvej pomoci. Zdá sa, že tí, ktorí tieto zmeny pripravujú, akosi nepostrehli, že pred ich zavedením musia urobiť ďalšie legislatívne kroky tak, aby sa zas o pár mesiacov nezistilo, že […]

Celý článok

Prečo stále nie sú vzťahy medzi farmaceutickými firmami a lekármi transparentné?

🕔 13.9.2016

Nuž, odpoveď je jednoduchá a čitateľovi, ktorý sa nechce zaťažovať podrobnosťami, ju poskytnem hneď v úvode článku. Nie sú transparentné preto, lebo nikto zo zúčastnených o to nestojí. O tom, že je to tak, svedčia aj nedávno medializované prípady vysokopostavených lekárov – onkológov, medzi nimi i štátneho tajomníka MZ SR, ktorých farmaceutická firma, ktorej liek priaznivo posúdili a tak sa dostal […]

Celý článok


Prevencia zápchy u seniora

🕔 12.6.2016

Venujem najmä pánovi Kramárovi a jeho rodine, ale aj ostatným slovenským „celebritám“, ktoré si myslia, že takéto stavy sa majú riešiť cestou RZP a na pohotovosti.

Celý článok

Vysokoškolsky vzdelané sestry slovenské zdravotníctvo potrebuje, ale nie všade

🕔 21.5.2016

Keď sa v televíznych debatách začalo hovoriť o návrate k pôvodného systému stredoškolského vzdelávania sestier, ich predstaviteľky boli okamžite proti. Neprišli však so žiadnym riešením, ktoré by bolo schopné zastaviť odchod vzdelaných sestier zo slovenského zdravotníctva. Prečo sa práve ony tak vehementne bránia návratu klasického stredoškolského vzdelávacieho systému? Odborná verejnosť ich argumentom nie vždy rozumie možno preto, lebo […]

Celý článok


Desať rád zákonodarcom k poplatkom v zdravotníctve

🕔 17.5.2016

Minister Drucker avizuje, že v poplatkoch v zdravotníctve urobí poriadok do konca tohto roka a medzi riadkami možno čítať aj jeho snahu o návrat poplatku za prednostné vyšetrenie. Pravdepodobne s tým niektorí zákonodarcovia budú mať vážne problémy. Ponúkam im preto zopár rád z praxe, ktoré im možno pomôžu prijať zákon, ktorý sa hneď na druhý deň po jeho prijatí nebude obchádzať.

Celý článok

S funkčnou poruchou tráviaceho traktu sa pacient musí naučiť žiť

🕔 14.4.2016

Asi 30% pacientov gastroenterologických ambulancii tvoria pacienti s rôznymi funkčnými poruchami tráviaceho traktu. Sú to pacienti nároční na čas lekára, spotrebu vyšetrení i liekov, čo však nezodpovedá výslednému efektu.

Celý článok


Urobiť poriadok v poplatkoch v zdravotníctve nebude ľahké

🕔 5.4.2016

Prezident SR po stretnutí s ministrom zdravotníctva povedal, že poplatky v zdravotníctve sa vymkli spod kontroly. Z úst ministra zaznelo, že poplatky vníma ako istý spôsob dofinancovania zdravotníctva. Ako však nastaviť poplatky tak, aby boli štandardné a zároveň slúžili na dofinancovanie zdravotníctva?

Celý článok

Ktorý podnikateľ okrem súkromného lekára musí robiť zadarmo?

🕔 2.3.2016

Predstavte si, že ste pekár a v obchode, ktorý zásobujete vám povedia. Kúpime vaše pečivo, ale iba vtedy, ak nám ho budete dodávať jeden týždeň v mesiaci zadarmo. Čo by ste si asi o takom obchodníkovi pomysleli a čo by ste robili, ak by vám dal takúto ponuku? Pravdepodobne by ste si našli iného, ktorý si váži vašu prácu a za vaše kvalitné pečivo vám riadne zaplatí.

Celý článok


Syndróm dráždivého hrubého čreva nevedie k smrti

🕔 28.2.2016

Tragická udalosť ostatných dní na slovenskej hudobnej scéne rozvírila internetové diskusie. Vzhľadom na nejasné okolnosti tejto tragédie, nie je vhodné špekulovať o príčine smrti známeho hudobníka. Avšak keď do médií prenikla informácia, že trpel na syndróm dráždivého hrubého čreva, v záujme upokojenia pacientskej verejnosti treba konštatovať, že toto ochorenie v žiadnom prípade nevedie k život ohrozujúcim komplikáciám a už vôbec nie k smrti.

Celý článok

Čakacie doby u lekárov nie sú dôsledkom ich zlého manažmentu, ale chorého systému

🕔 8.2.2016

Na portáli sme.sk sa nedávno sťažoval syn pacienta na systém objednávania v urologickej ambulancii v Trstenej. Príspevok vyvolal búrlivú diskusiu nielen pod článkom, ale aj na sociálnych sieťach. Reakcia lekára, ktorý v Hornooravskej nemocnici v trstenej prevádzkuje svoju súkromnú urologickú ambulanciu, nenechala na seba dlho čakať.

Celý článok


Slovenské zdravotníctvo v roku 2015

🕔 1.1.2016

Rozkrádanie viditeľne pokračuje. Napriek tomu naši stranícki a štátni predstavitelia tvrdia, že v zdravotníctve sa nekradne. Asi preto, že zatiaľ za to nikto nesedí v base. Dôvodom asi bude, že sa to volá verejné obstarávanie. Nuž a naši zákonodarcovia si asi myslia, že najviac v tomto štáte kradnú zdravotníci, tak sa im rozhodli klepnúť po prstoch.

Celý článok

Chaos v poplatkoch v zdravotníctve trvá

🕔 19.9.2015

Prezident Kiska podáva návrh ústavnému súdu na preskúmanie novely zákona o poplatkoch v zdravotníctve. Ide presne o tú novelu, na ktorej si parlamentná väčšina vyskúšala, ako funguje podanie pozmeňovacieho návrhu na poslednú chvíľu, ktorého prijatím bez diskusie boli zrušené prednostné vyšetrenia. Možno keby tento návrh nebol podaný a uvedený do praxe, pacienti ani lekári by si po prijatí zákona […]

Celý článok


Súkromní lekári náhradami za prednostné vyšetrenie vykopávajú otvorené dvere

🕔 19.8.2015

Od 1.7. 2015 bol zrušený poplatok za tzv. prednostné vyšetrenia. Odvtedy sa roztrhlo vrece s kreatívnymi nápadmi, ako tieto poplatky v súkromnom zdravotníctve nahradiť. Dôvodov, prečo sa tak deje, je niekoľko. Ak väčšina zainteresovaných tvrdila, že zrušenie poplatkov sa veľkých hráčov na zdravotníckom trhu prakticky nedotkne, mala pravdu.

Celý článok

Pacienti, nebuďte ovce!

🕔 4.6.2015

Slovenský pacient je náchylný veriť všetkému, čo nájde na internete, rešpektovať odporúčanie svojho lekára, ktoré má na výmennom lístku, ale aj bezhlavo platiť za všetko, čo mu zdravotnícke zariadenie naúčtuje. Na druhej strane je však schopný na úkor svojej zdravotnej poisťovne, si svoju diagnózu overovať aj u viacerých lekárov tej istej odbornosti alebo sa nechať zlákať na samoliečiteľské metódy, nad ktorými zdravému človeku zostáva rozum stáť.

Celý článok


Generická preskribcia úsporu na liekoch nepriniesla

🕔 2.6.2015

Zákon č. 362/2011 Z.z. zaviedol pre lekárov povinnosť predpisovať na recepte účinnú látku, ale zároveň im povolil uvádzať na recepte aj firemný názov lieku. Týmto opatrením, ktoré si vraj u bývalého ministra Uhliarika vybojovali lekári, zostal aj vlk sýty aj ovca celá.

Celý článok

Vzdelávací systém v oblasti zdravotníctva je zrelý na reformu

🕔 3.5.2015

Sestrám sa v súčasnosti cez MZ SR vracia zrušený zákon č. 62/2012 Z.z. o platových pomeroch sestier a pôrodných asistentiek, ako bumerang, keď teraz žiadajú diferencovať svoje platy podľa vzdelania a kompetencii. Aj v čase krátkej platnosti uvedeného zákona boli vzdelanejšie sestry platovo diskriminované, lebo mohli dostať maximálne o 66 € viac, ako ich menej vzdelané kolegyne. Keby neboli kládli dôraz na vek, ale na vzdelanie, možno by to dnes vyzeralo s ich platmi inak. Ale podľa uvedeného dnes už neplatného zákona sestre stačilo mať 50 rokov a bola by zarábala dvakrát toľko (lebo by bola mala príplatok len za vek a nie za vzdelanie), ako jej mladá vzdelaná kolegyňa. Je to dôsledok zle fungujúceho systému vzdelávania, zle nastavených kompetencií alebo len nedostatku financií?

Celý článok


Pracovný čas lekára a ordinačné hodiny nie je to isté

🕔 14.3.2015

Slovenská legislatíva exaktne nevysvetľuje, či sa za ordinačné hodiny má považovať iba čas, ktorý lekár strávi vyšetrovaním pacientov alebo aj čas, kedy vykonáva administratívnu alebo inú činnosť. Navyše samosprávne kraje, poisťovne a aj pacienti si často myslia, že ordinačné hodiny a pracovný čas lekára je to isté. Nuž nie je, pretože keby lekár vyšetroval pacientov 8 hodín denne, musel by v ambulancii možno aj spávať.

Celý článok

Zrušenie poplatkov čakanie v ambulanciách neskráti

🕔 12.3.2015

Problém plných ambulancii nijako nesúvisí s tým, či budú alebo nebudú prednostné vyšetrenia alebo či si lekár vie alebo nevie manažovať pracovný čas, ale s limitmi, ktoré dostane od poisťovní.

Celý článok


Ste chorým dlžníkom zdravotnej poisťovne? Máte smolu

🕔 28.2.2015

Po údere onkologickým pacientom zo strany VšZP, prichádza ďalší. Zdravotná poisťovňa Dôvera lekárnikom oznamuje, že od 1. marca 2015 im nebude uhrádzať recepty, ak sú vypísané na poistenca, ktorý je ich dlžníkom na zdravotnom poistení.

Celý článok

Je načase povedať pacientovi, čo je štandard

🕔 10.2.2015

V ostatných mesiacoch boli na Slovensku medializované dve obvinenia lekárov z brania úplatku a na ceste je čo nevidieť tretie. Možno ich bolo aj viac, ale podstatné je na týchto prípadoch niečo iné. Ich prepieranie médiami iba odvádza pozornosť od skutočných príčin korupcie v slovenskom zdravotníctve.

Celý článok


Chcete komunikovať s lekárom dlhšie, ako to hradí poisťovňa alebo po pracovnej dobe?

🕔 29.1.2015

Ak si nájdete lekára, ktorý tieto služby poskytuje, žiaden problém. Ale buďte pripravení na to, že ak chcete radu zadarmo, lekár má právo určiť si pravidlá a trvanie takejto komunikácie, prípadne ju spoplatniť.

Celý článok