Vox bloguli: Jeden svet

To najlepšie z blogov od Jeden svet


Jeden svet na utorok - korupčná výchova aj stereotypy o Afrike

🕔 16.10.2017

Posledný festivalový deň si vychutnajte naplno, najbližší rok vám totiž bude festival znovu chýbať. Ešte vás čaká 14 filmov a dve diskusie s niekoľkými menej aj viac exkluzívnymi hosťami a hostkami.

Celý článok

Pondelok s Jedným svetom - neonacisti vo Fínsku, filmy o pamäti národa aj porušovanie ľudských práv v pôrodniciach

🕔 16.10.2017

Aj dnešok, predposledný deň tohoročného Jedného sveta, je nabitý zaujímavým programom, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko našich tipov na filmy či diskusie.

Celý článok


Jeden svet na víkend: Telemost z Iraku, dabingová vojna, a aj čosi extra

🕔 13.10.2017

Chystáte sa cez víkend vyraziť za kultúrou či zábavou? Vyberte sa na Jeden svet, čaká vás nielen široký výber dokumentárnych filmov o najrôznejších témach, viacero diskusií a workshopov, ale napríklad aj turnaj v stolnom futbale či dabingová karaoke vojna.

Celý článok

Piatok na Jednom svete - lahôdky pre filmových fajnšmekrov

🕔 12.10.2017

Filmy a témy, ktoré prinášame počas druhého dňa festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, teda v piatok 13-teho, nie sú ľahké, miestami sú kontroverzné a mnohé z nich otvárajú ďalšie otázky. Ak hľadáte práve toto, ste na správnom mieste. Deň je doslova nabitý filmami a sprievodnými podujatiami. Začíname už o štvrtej.

Celý článok


Prvá nádielka dokumentov z Jedného sveta nás čaká už dnes (štvrtok, 1. deň)

🕔 12.10.2017

Hoci sa dnes festival Jeden svet ešte len rozbieha, výber tých dnešných dokumentárnych filmov vás istotne nesklame. Či už to bude súťažný slovenský film 10 rokov lásky, kontroverzná snímka o (ne)očkovaní či prekrásny dokument o nesmrteľnom tatranskom lese. Toto a oveľa viac nájdete už dnes na Jednom svete.

Celý článok

Veľký svet v predstavách Stredoeurópanov - prípad Českej republiky

🕔 10.10.2017

Jedni utečencom pomáhajú a migráciu berú s nadhľadom, iní proti migrácii a migrantom organizujú bizarné happeningy. Magdaléna Pospíchalová sa snaží utečencom pomôcť, Eva Zahradníčková sa popri práci v tábore do jedného z nich zamiluje. No, a Martin Konvička, Jana Volfová či Eva Hrindová zas burcujúc proti islamu vplývajú na kolektívnu predstavivosť tamojšej verejnosti. Aj to je obraz českej spoločnosti pri pohľade cez výzvy, ktoré do Európy prišli s utečencami.

Celý článok


Ja nie som odlišný. To len vy ste všetci príliš rovnakí

🕔 6.10.2017

Český dokumentarista Miroslav Janek natočil v roku 2016 dokument o poruche autistického spektra. A nazval ho príznačne - Normálny autistický film. A presne taký tento film je - normálny. Uvidíte ho už čoskoro na filmovom festivale Jeden svet.

Celý článok

Moslim odvedľa

🕔 4.10.2017

Autori americkej dokumentárnej snímky Salam Neighbor (v preklade čosi ako Ahoj, sused), ktorú už v polovici októbra uvedie filmový festival Jeden svet poňali zúčastnenú réžiu skutočne doslova. Vybrali sa do utečeneckého tábora neďaleko sýrskych hraníc v Libanone a tam medzi 85-tisícmi utečencami zo Sýrie strávili viac než mesiac. Ako ich susedia.

Celý článok


Opäť vyberieme najlepší slovenský dokument

🕔 2.10.2017

Festival Jeden svet každoročne vyberá tie najlepšie dokumenty slovenských režisériek a režisérov. Inak tomu nie je ani počas osemnásteho ročníka festivalu, ktorý sa uskutoční medzi 12. a 17. októbrom v Bratislave a Košiciach. Z celkom piatich súťažných filmov odborná porota vyberie to najlepšie z najnovšej slovenskej produkcie s dôrazom na autorské snímky venované spoločensky významným témam. A ani tento rok to porota nebude mať jednoduché. Vyberať bude z palety rôznorodých tém, príbehov a ich stvárnení, ktoré budú takým či onakým spôsobom blízke aj mnohým z nás.

Celý článok

Diera v kolektívnej pamäti

🕔 29.9.2017

Sugestívny dokument o zabudnutej téme. Film plný výpovedí tých, ktorí nezabudli a krásnych záberov, ktoré sú často v silnom kontraste k ich bolestivému obsahu. Taký je nový dokument Diera v hlave režiséra Róberta Kirchhoffa, ktorý sa v minulosti so svojou zvedavou optikou pustil do dokumentov Hej Slováci či Kauza Cervanová. Teraz sa z celkom nového uhla pozrel nielen na rómsky holokaust, ale aj na život rómskej menšiny ako takej. Film si budete môcť už čoskoro pozrieť na filmovom festivale Jeden svet 2017.

Celý článok


Do srdca kyberdžihádu

🕔 26.9.2017

Džihádimarketing, ktorý pomáha vytvárať skupiny "G.I. džihádistov" zo Západu a Blízkeho východu, nám na filmovom festivale Jeden svet 2017 predstaví holandská investigatívna snímka Kyberdžihád.

Celý článok

Kto zomiera pre ajfón?

🕔 25.9.2017

Globálny priemysel s elektronikou bujnie už celé desaťročia. Na jednej strane sa v ňom točia obrovské peniaze, na strane druhej nám prináša nebývalé možnosti. Avšak odvrátenou stránkou veci sú aj najrôznejšie problémy, nedôstojnými pracovnými podmienkami pri výrobe elektroniky počnúc, devastáciou životného prostredia končiac. Aj o tom je snímka Smrť pre dizajn, ktorú už čoskoro uvedie filmový festival Jeden svet.

Celý článok


Google náš každodenný

🕔 21.9.2017

Kedy, ako často a s kým komunikujeme. Čo každý deň nakupujeme. Kadiaľ chodíme. Všetko toto a mnohé iné o nás “vedia”. Akoby niekto neustále stál za našim chrbtom a vedel o každom kroku, ktorý spravíme. Online stránky a aplikácie, ktoré dennodenne používame, majú našu dôveru a my sa nad tým už vlastne ani nezamýšľame. Je to však správne? Je práve v tomto prípade dôvera na mieste? Vieme, ako nakladajú s našimi citlivými osobnými údajmi? Odpovede už čoskoro prinesie dokumentárny film “Google náš každodenný” na filmovom festivale Jeden svet.

Celý článok

Pražené cvrčky alebo sršne so zázvorom? Dánsky dokument praje dobrú chuť

🕔 19.9.2017

Už o pár desaťročí dospeje ľudstvo do štádia, že nebude mať na výber. Aby dokázalo nakŕmiť narastajúci počet ľudí na planéte, bude zrejme musieť do svojho jedálnička zakomponovať nečakaný zdroj bielkovín - hmyz. Dvaja kuchári sa v dokumente s veľavravným názvom Chrobáky vydávajú za fascinujúcim dobrodružstvom, počas ktorého spoznávajú ako chutia chrobáky z celého sveta. Snažia sa zmeniť západný “fuj-stereotyp” na hmyz a nastoľujú otázku, či môže hmyzia diéta skutočne zachrániť ľudstvo pred hladom. Film už čoskoro uvedie filmový festival Jeden svet.

Celý článok


Festival Jeden svet už čoskoro ukáže hranice dôvery

🕔 18.9.2017

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2017 už čoskoro otvorí prvé kinosály. Medzi 12. a 17. októbrom v Bratislave a 12. a 15. októbrom v Košiciach nebudú mať diváci len príležitosť uzrieť viac než 60 dokumentárnych filmov domácej aj zahraničnej produkcie, ale čakajú na nich aj viaceré sprievodné podujatia. Tentokrát s leitmotívom Hľadá sa dôvera.

Celý článok

Jeden svet na utorok: Tipy na cooltúrne zážitky

🕔 18.10.2016

Posledný festivalový deň si vychutnajte. Ešte 14 filmov, dve diskusie a navyše skvelá príležitosť začať sa tešiť na budúci rok!

Celý článok


Pondelok na Jednom svete - temný web, mexické kartely aj Chuck Norris

🕔 17.10.2016

Aj dnešok, predposledný deň Jedného sveta, je nabitý zaujímavým programom. V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko našich tipov, aby ste vedeli, čo z neho istotne nevynechať. Či už spomedzi filmov alebo viacerých diskusií.

Celý článok

Jeden svet na víkend: lahôdky pre filmových fajnšmekrov

🕔 15.10.2016

Sobotné ráno a vám v hlave ešte stále znejú rytmy večernej (Ne)udržateľnej párty? V rámci udržateľných zajtrajškov si namiesto raňajok + obeda doprajte spánok (šetrí planétu!) + brunch, pretože potom vás už pozývame do Afriky!

Celý článok


Jeden svet dnes: (Ne)udržateľná párty, tajné zbrane Kremľa a afganská raperka

🕔 14.10.2016

Filmy a témy, ktoré prinášame počas druhého dňa festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, teda v piatok 14.10., nie sú ľahké, miestami sú kontroverzné a mnohé z nich otvárajú ďalšie otázky. Ak hľadáte práve toto, ste na správnom mieste. Deň je doslova nabitý filmami a sprievodnými podujatiami. Začíname už o štvrtej a skončíme až neskoro večer.

Celý článok

Keď sa zo švédskej trojky stane švédska jednotka

🕔 12.10.2016

Erotický ženský hlas pomaly číta pokyny: „Ľahnite si. Zvoľte pohodlnú polohu, v ktorej vydržíte pol hodiny. Boky si podložte vankúšom, aby ste zaručili zvislý smer do vagíny. Čo najviac sa uvoľnite a pokúste sa dosiahnuť orgazmus.“ Dokument Švédska teória lásky však nenabáda k švédskej trojke, ako by sa mohlo zdať.

Celý článok


Hraničné múry pribúdajú, utečenci tiež

🕔 11.10.2016

„Matka Božia, privri policajtom oči, aby nás nevideli a mohli sme prejsť,“ modlia sa mexickí manželia neďaleko 1000-kilometrového plota, čo ich delí od amerického sna. Pokým hľadajú spôsob, ako ho prekonať a znovu sa stretnúť so svojimi deťmi, vojnový veterán Al ukrýva v okolitej púšti fľaše s vodou.

Celý článok

Nadnárodné spoločnosti: noví kolonizátori Zeme

🕔 10.10.2016

V Kambodži sa to udialo celkom suverénne. Štát predal polia nadnárodnej spoločnosti. Prišli vládni vojaci a podpálili domy, ktoré na predanej pôde stáli. Políčka, ktoré si odovzdávali rodiny z generácie na generáciu, im násilne zabrali. Vysvetlenie? Táto pôda je štátna a oni tam po celé desaťročia žili ilegálne. U seba doma? Áno. Vitajte.

Celý článok


Ako Chuck a Rambo rumunský ľud zachránili

🕔 6.10.2016

Rumunsko, 80-te roky. Diktátorský režim Nicolae Ceaușescu vrcholí. Regále v obchodoch sú prázdne, zato propaganda funguje naplno. Cestovať je nemožné a jediný (doslova) kanál štátnej televízie vysiela len dve hodiny denne. 20 miliónov Rumunov tak ostáva v totálnej izolácii. Až kým sa na čiernom trhu neobjavia VHSky s americkými trhákmi.

Celý článok

Čo ty vyhodíš, ja zjem

🕔 4.10.2016

Keď sa hlavný protagonista filmu Wastecooking kuchár David Groß, viezol v smetiarskom aute, bol nadšený: „Som na veľmi vzrušujúcej misii! Najbližších päť týždňov budem jesť len to, čo ostatní vyhodia.“ Odpoveď smetiara v aute bola na prvý pohľad prekvapujúca: „Priberiete,“ povedal. A ďaleko od pravdy vlastne ani nebol...

Celý článok


Občan Chodorkovskij: príbeh jedného oligarchu

🕔 3.10.2016

Dokumentárny film Občan Chodorkovskij ukazuje vzostup najbohatšieho muža Ruska 90-tych rokov a jeho následný pád po nástupe Vladimíra Putina k moci. Na osude  Chodorkovského môže divák zároveň vidieť aj postupný prerod a vývin ruskej politiky po tom, ako sa Vladimír Putin stal v roku 2001 prvýkrát prezidentom.

Celý článok

V cukrovej vate obezity

🕔 2.10.2016

Film, ktorý za 20 minút povie o našom životnom štýle viac, ako mnohé iné za dve hodiny. Aj to uvidíte na filmovom festivale Jeden svet už od 13. októbra.

Celý článok


BMW alebo BMX - si tým, čím jazdíš

🕔 29.9.2016

Deň, keď vymeníš pomocné kolieska za cukríky. Prázdniny na dedovej Liberte, na ktorej sa s vetrom vo vlasoch spúšťaš dole ulicou. Prvá bicykľovačka po zime, bicykľovačka, z ktorej hrozne bolí zadok. A prvé rande, ako inak, na tyči frajerovho bicykla. Potom sme odrazu dospelí a už len sedíme. Doma pred telkou. V kancelárii. V base alebo v parlamente. A hlavne – v aute.

Celý článok

Sonita: namiesto rapu dohodnuté manželstvo

🕔 25.9.2016

Pre 15 miliónov dievčat ročne sú dohodnuté svadby desivou realitou. Afgánska raperka Sonita však má iné plány.

Celý článok


Pátranie po černobyľskej pravde

🕔 22.9.2016

Ukrajinský umelec Fedor Alexandrovič hľadá v oceňovanom dokumente Ruský ďateľ pravdu o Černobyli na pozadí širších vzťahov Ukrajiny a Ruska.

Celý článok

Vydajme sa po stopách eboly

🕔 18.9.2016

Svet dostal v roku 2015 vďaka filmu Nákaza (Affliction) príležitosť nahliadnuť za oponu novinových titulkov, reportáží a fotografií z oblastí postihnutých ebolou. Dokumentárna snímka divákom umožňuje pozrieť sa na túto katastrofu z perspektívy nakazených, vyliečených, pozostalých, z perspektívy lekárov, sestier, či pacientov... S ponukou zdvihnúť túto oponu prišiel režisér dokumentu, Peter Casaer, z organizácie Lekári bez hraníc. A nie je to pre divákov […]

Celý článok


Sme pripravení stretávať sa s neznámom?

🕔 11.9.2016

Čo by bola úplne prvá vec, ktorú by ste sa spýtali mimozemšťana? Boli by ste ochotný ako prvý človek v histórii ľudstva dobrovoľne vstúpiť do vesmírnej lode? Aká by bola vaša reakcia, keby ste si ráno v novinách prečítali: „Mimozemšťan pristál na Zemi! Sme ohrození?!”? Dokázali by sme sa k nemu priblížiť aj inak než s bariérou armády, ochranného odevu a strachu? Aj tieto otázky si kladie režisér a scenárista Michael Madsen v dokumentárnom filme Návšteva, ktorý v októbri uvedenie filmový festival Jeden svet.

Celý článok

Festival Jeden svet 2016 – Odmyslime si ploty medzi nami

🕔 6.9.2016

Už čoskoro sa začne ďalší ročník filmového festivalu Jeden svet. Na divákov čaká množstvo filmov a sprievodných podujatí.

Celý článok


Jeden svet dnes: Príďte na víťazné dokumenty!

🕔 1.12.2015

Zostaňte s nami až do konca! Festival Jeden svet dnes vrcholí. Ešte stále nás však trinásť dokumentov, dve premietania víťazných filmov a diskusia o médiách.

Celý článok

Jeden svet dnes: Oscarové tipy aj diskusie o rozvoji a férovom svete

🕔 29.11.2015

Dnes vás na festivale Jeden svet čakajú oscarové dokumenty aj diskusie o prepojeniach zdanlivo vzdialených tém v globálnom svete či konkrétnych ľudských príbehoch v Sýrii.

Celý článok


Najlepší dokument roku 2015 na festivale Jeden svet: Edward Snowden v oscarovom Citizenfour

🕔 28.11.2015

V sobotu sa na festivale Jeden svet prejdeme rôznymi krajinami a precítime viaceré ľudské osudy. Zároveň predebatujeme témy, ktoré sú nielen aktuálne, ale dotýkajú sa nášho každodenného života. A občas o tom ani nevieme.

Celý článok

Jeden svet dnes: Nové otázky a výzvy, ale aj diskusie. Napríklad o Rusku a Ukrajine

🕔 27.11.2015

Filmy a témy, ktoré prinesieme v druhý deň festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, nie sú ľahké, sú kontroverzné a namiesto riešení často iba otvárajú ďalšie otázky. Ak hľadáte práve toto, ste na správnom mieste v správnom čase. Začíname už o štvrtej a pred deviatou neskončíme.

Celý článok


V bratislavských kinách dnes začína festival Jeden svet

🕔 26.11.2015

Maratón dokumentárnych filmov a diskusií o ľudských právach, slobode a najmä – o férovejšom svete – dnes začína v šiestich bratislavských kinosálach. Festival Jeden svet môžete navštíviť až do 1. 12. V Kine Lumiere, v KC Dunaj, v Kine Mladosť aj v Dome QUO VADIS.

Celý článok

Muž, ktorý uzdravuje ženy

🕔 25.11.2015

V Demokratickej republike Kongo pomáha ženám po znásilnení navrátiť sa do normálneho života. Výnimočný lekár - hlavná postava dokumentu Muž, ktorý uzdravuje ženy.

Celý článok


V západnej Afrike nemlčia len ryby

🕔 24.11.2015

Asi sa zhodneme, že jedenie rýb je pre naše zdravie prospešné. Ako však našim tanierom plným rýb môže trpieť africký rybár je už iný príbeh.

Celý článok

Odstrániť bieleho muža nestačí

🕔 23.11.2015

Demokrati vyhrali v apríli tohto roku cenu za najlepší dokumentárny film na festivale Tribeca, ktorý sa každý rok koná na Manhattane v New Yorku. Porotcovia vyzdvihli hlavne výber dôležitej a univerzálnej témy, ktorou je relativita slobody, jej rôzne podoby, ochota živiť nádej na lepší zajtrajšok. O víťazstve dokumentu rozhodlo aj nakrúcanie v náročných podmienkach a stanovenie priorít ako dôstojnosť, odvaha a spoločný boj pre ľudstvo. Nemožno nesúhlasiť.

Celý článok


Sladký život na hrane

🕔 20.11.2015

Čokoláda, cukríky, limonáda, ovocné džúsy, ale tiež chlieb a mliečne či mäsové výrobky. Spoločným pre všetky vymenované potraviny je cukor. Rozlišujeme však cukor od cukru. Zložité cukry sú pre naše telo nenahraditeľné. Na rozdiel od nich cukry jednoduché, ktoré obsahujú aj vyššie spomenuté potraviny, sú pre naše telo z pohľadu nutričných hodnôt zbytočné a vo veľkej miere takisto nebezpečné.

Celý článok

Život podľa Václava Havla

🕔 17.11.2015

Pár dní som strávila tým, že som sa vypytovala kamarátov – teda generácie vyrastajúcej po 1989, čo pre nich osobne znamená Havel. Zomrel po tom, čo sa mnohí z nás vôbec začali zaujímať o politiku. Ostal tak pre veľa mladých ľudí iba často skloňovaným menom, spájajúcim sa s disidentstvom, pádom komunizmu, rozpadom Československa.

Celý článok


Hlas vzdoru – ženy v Iráne túžia spievať

🕔 15.11.2015

Predstavte si, že chcete v Iráne usporiadať koncert. Predtým, než budete môcť predávať lístky, čaká vás dlhý byrokratický proces. Je potrebné povolenie od ministerstva kultúry a od šiitskeho duchovenstva, ktoré prehodnocuje všetky umelecké vystúpenia. Na ženský sólo spev ani nepomyslite. Prečo? Dôvodom je islamská revolúcia v roku 1979.

Celý článok

Vitajte v žijúcom múzeu sovietskeho zväzu!

🕔 12.11.2015

„PMR – strana katora na karte net“ (krajina, ktorej na mape niet), rapujú oduševnene mladí chalani. O hrdosti, bratstve s Ruskom a pocte bojovať za svoju krajinu, ak to bude potrebné. Za krajinu, o ktorej ste sa v škole asi neučili, lebo v žiadnych mapách naozaj nie je – Podnesterská moldavská republika (PMR).

Celý článok


Posledná katarzia – hip-hopová

🕔 9.11.2015

Prvý raz v histórii sa hip-hopovej tanečnej súťaže zúčastňuje súbor, ktorého vekový priemer je okolo osemdesiatky. Hocijaké číslo nad šesťdesiat by pritom stačilo na svetový unikát. Je ich viac než dvadsať a ako tanečná skupina s najstaršími členmi na svete tvoria momentálne Guinessov rekord. Sú z Nového Zélandu a volajú sa The Hip Op-eration Crew. Bez druhého H, kvôli umelým kĺbom, viete si predstaviť...

Celý článok

Čo s hladom v presýtenom svete?

🕔 5.11.2015

Potravinová suverenita predstavuje jednu z najväčších výziev súčasnosti. Nikto z nás totiž nemôže ignorovať otázku napísanú na Damoklovom meči nad našimi hlavami: „Prečo ľudia hladujú, keď máme prostriedky na ich nasýtenie?“

Celý článok


Pomohli neziskovky Haiti?

🕔 2.11.2015

Zemetrasenie, ktoré otriaslo karibským ostrovným štátom Haiti v roku 2010 za 75sekúnd spravilo z 1,5 milióna ľudí bezdomovcov, 230 000 ľudí pripravilo o život a 300 000 ľudí zranilo. Dopad prírodných katastrof sa však nekončí konštatovaním vyčíslených škôd a obetí. Ďalší boj zvádza krajina a jej obyvatelia ešte roky po katastrofe. Dokument Fatálna pomoc režiséra Raoul-a Peck-a sa snaží priblížiť pôsobenie neziskových organizácií, ktoré prišli Haiti na pomoc. Pomohli ale naozaj?

Celý článok

Nikdy bez seba. Stále mimo seba

🕔 30.10.2015

Mlčochovci, šťastná to rodinka. Žijú v panelákovom byte v Prahe, trochu sa tlačia, no sú spolu, sú zdraví, sú šťastní. Počkať, počkať, hmm... Nie, ešte raz. A inak.

Celý článok


Príbehy, ktoré rozpráva Ukrajina

🕔 27.10.2015

Predstavte si úplne bežnú situáciu. Boli ste si sadnúť s kamarátom a odprevádzate ho k autobusu. Keď odíde, zistíte, že nemáte svoj bicykel. Asi ho ukradli. Nechcete, aby sa rodina znepokojovala, tak poprosíte pána na čerpacej stanici, či by ste si nemohli zavolať. On miesto pomoci na vás zavolá políciu. Skončí to tak, že sa už nikdy nepostavíte na vlastné nohy.

Celý článok

Koľko cukríkov stojí jeden volebný hlas v Keni?

🕔 23.10.2015

V kenskej škole Majaoni sa chystajú voľby. O post prezidenta školy sa uchádzajú traja kandidáti – jemná Magdalene, chudobný Harry a charizmatický Saíd. Akú taktiku zvolia a kto sa nakoniec stane víťazom? Holandskému režisérovi Jaroen van Velzenovi sa v mikrokozme jednej školy podarilo zachytiť jeden z najpálčivejších problémov kenskej spoločnosti.

Celý článok


Dreamcatcher – záchrana pre chicagské prostitútky

🕔 20.10.2015

Dreamcatcher je názov nadácie, ktorú vedie Brenda. Význam slova „lapač snov“ symbolizuje šancu na nový začiatok, ktorú svojim zverenkyniam – prostitútkam z ulíc Chicaga – ponúka.

Celý článok

Takmer som sa v Indonézii dotkla smogu. Rozhodla som sa nejesť palmový olej

🕔 16.10.2015

Viem, smogu sa dotknúť nedá. Avšak, môžete mať pocit akoby áno. Keď je smog všade, nič preň nevidieť. Napríklad teraz v Indonézii, kde vypaľujú pralesy pre rozširovanie palmových plantáží. Otvorte, prosím, svoju zásuvku, v ktorej schovávate sušienky ku káve. Prečítajte si zloženie. Aký olej obsahujú? Nie, neobviňujem vás, že môžete za horiace indonézske lesy. Iba vravím, že ako spotrebitelia možno máme väčšiu silu, než si myslíme. Rozhodla som sa to vyskúšať.

Celý článok


Voľby v Bielorusku? Lepšie urobiť niečo, ako nič, myslí si Bieloruska

🕔 9.10.2015

V nedeľu sa v Bielorusku konajú prezidentské voľby. Pravdepodobne neprinesú žiadne veľké prekvapenia. Od prvých a zatiaľ posledných nezávislých volieb v roku 1994 vládne krajine už po štvrté volebné obdobie Alexander Lukašenka. Postupne zničil opozíciu, nezávislé médiá a ako sa zdá, nadchádzajúce piate obdobie má vopred vyhraté, nakoľko dosiaľ žiadne voľby neboli označené za slobodné či férové. Bielorusku ústavu navyše postupne zmenil natoľko, že pri moci môže ostať až do smrti.

Celý článok

O indonézskej genocíde sa v krajine nehovorilo. Aj dokument Podoba ticha to mení

🕔 1.10.2015

V Indonézii bolo v roku 1965 vyvraždených asi milión ľudí podozrivých z toho, že boli komunistami. Ďalšieho pol milióna ľudí skončilo vo väzení s následkami pre nich aj ich rodiny do celého ďalšieho života. Dodnes za tieto udalosti nikto neprebral zodpovednosť, vie sa o nich veľmi málo, obete sa o boja hovoriť. Adi – hlavná postava dokumentu Podoba ticha – sa však dokonca odhodlal k stretnutiu s tými, ktorí zabili jeho brata. Vďaka dokumentu Joshua Oppenheimera začali v Indonézii po presne päťdesiatich rokoch prepisovať učebnice dejepisu.

Celý článok


Chceme sa pýtať „prečo utekajú“

🕔 14.9.2015

Prečo ľudia v globalizovanom svete utekajú zo svojich domovov? Môžeme s tým niečo urobiť? Už 16. ročník dokumentárneho festivalu o ľudských právach Jeden svet ponúkne na prelome novembra a decembra v Bratislave odpovede aj na túto otázku.

Celý článok