Vox bloguli: Ján Šalgovič

To najlepšie z blogov od Ján Šalgovič


Ako Angela Merkelová nezatvorila nemecké hranice pred utečencami

🕔 23.4.2017

Je to kniha o 180 strhujúcich dňoch nemeckej politiky. 13. septembra 2015 bol pripravený príkaz na zatvorenie nemecko-rakúskej hranice, chýbalo už iba konečné „áno“ – avšak v poslednej minúte bolo príslušné nariadenie zmenené. Z výnimky predchádzajúceho humanitárneho gesta: otvorenia hranice pre tisíce v Maďarsku uviaznutých utečencov, sa tak stal vyše šesťmesačný výnimočný stav, počas ktorého prišlo do Nemecka okolo 1 milióna utečencov zo Sýrie, Iraku či Afganistanu. Tento prílev nekontrolovaných a neregistrovaných utečencov sa zastavil až 9. marca 2016, keď Macedónsko zatvorilo hranice s Gréckom, čím (v rozpore so stanoviskom Angely Merkelovej) uzavrelo hlavnú vtedajšiu utečeneckú (tzv. západobalkánsku) trasu.

Celý článok

Nahradia nás počítačové algoritmy?

🕔 19.2.2017

Svet budúcnosti bude teda vyzerať úplne inak, ako si ho dnes predstavujeme. Mnohé súčasné pracovné miesta zaniknú. Ich miesto zaujmú nové profesie, o ktorých dnes nemáme ani tušenia.

Celý článok


Základný príjem alebo koláče bez práce ?

🕔 31.5.2016

Dlhé roky platilo biblické: "V pote svojej tváre budeš jesť svoj chlieb". Alebo menej biblické: "Bez práce nie sú koláče". Pracovný príjem bol vždy viazaný na protislužbu. Zárobok nasledoval po vykonanej práci. Pre dôchodok a podporu v nezamestnanosti jestvovali príslušné sociálne systémy. Okrem toho sa časom v rámci sociálneho štátu vyvinuli ďalšie systémy peňažných dávok. Tieto mohli, ale nemuseli byť viazané na predchádzajúcu prácu.

Celý článok

Helmut Kohl – Európa sa (opäť) nachádza na križovatke dejín

🕔 11.10.2015

Bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl napísal pred časom útlu knihu s názvom „Z obavy o Európu“ a podtitulom „Výzva“ („Aus Sorge um Europa“, „Ein Apell“). Vydalo ju nemecké nakladateľstvo Droemer Verlag.

Celý článok


Hospodárska „doba nulová“ a najnepokojnejšia éra v dejinách ľudstva

🕔 21.3.2015

Epochy prichádzajú a odchádzajú a absolútna väčšina ľudí si v takomto prelome vlastne ani neuvedomí, že žije v akomsi medzičase. Ocitá sa na prahu novej dejinnej éry, pričom vlastne ani o tom nevie. Že by sme sa nachádzali v takejto situácii teraz práve my? Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung pred časom informoval v printovom vydaní o zaujímavej knihe Gideona Avniho „Prechod od Byzancie […]

Celý článok