Vox bloguli: Ján Macek

To najlepšie z blogov od Ján Macek


Idiotétes

🕔 27.10.2017

Blížia sa voľby do VÚC. Tieto voľby bežne ignoruje 70 % až 80 % občanov nevoličov. Viete ako sa nazývali nevoliči v antických Aténach?

Celý článok

5 hodín s dokumentačným atramentom a pravítkom

🕔 18.6.2017

Čomu dávajú mnohé školy prednosť? Piatim hodinám písania perom alebo 10 minútam tlačenia? Učitelia na mnohých školách musia ručne vypisovať pedagogickú dokumentáciu dokumentačným atramentom. Triedny učiteľ na konci školského roka vypisuje približne 5 hodín pedagogickú dokumentáciu. Takmer všetko by sa pritom dalo vytlačiť cez software ascAgenda za desať minút. Je to povolené vyhláškou ministerstva školstva č. 326/2008 z.z. § 4.

Celý článok


Sabatikal

🕔 28.2.2017

V ČR strana TOP09 navrhla, aby učitelia mali po 15 rokoch učenia pol roka platený sabatikal. Čo je to sabatikal ? Je to platené alebo neplatené voľno, ktoré je vhodné na dobitie životnej energie, nazýva sa aj tvorivé voľno. Zamestnanec má záruku vrátenia sa na pôvodnú pracovnú pozíciu. Počas voľna môže cestovať, vzdelávať sa, naučiť sa niečo úplne nové. Zo sabatikalu sa vráti s novým elánom, motiváciou a lepšou produktivitou práce. Sabatikal učiteľa by bol investíciou do lepšieho fungovania školy, do lepšieho školstva.

Celý článok

Budúcnosť Slovenska zbadáte v rebríčku PISA

🕔 6.12.2016

Tak sme opäť klesli v rebríčkoch testovaní PISA. No čo už. Asi si pôjdem k pani riaditeľke poprosiť žiadosť "Sypanie si popola na hlavu", prípadne formulár "Sebahodnotenia učiteľa", alebo pohľadám na internete žiadosť o predatestačné vzdelávanie s témou „Ako zdevastovať školstvo“. Ok, ale teraz vážne. Učím od roku 1993 a odhadujem, že viditeľný úpadok nášho školstva trvá približne od roku 2000. Po reforme verejnej správy a prenesení škôl pod zriaďovateľov (VUC, 3 ministerstvá, mestá a obce) sa úpadok stal zjavnejším, no a po Mikolajovej deforme v roku 2008 sa stal do oči bijúcim. Budúcnosť Slovenska sedí v školských laviciach. PISA nám hovorí, aká bude naša budúcnosť.

Celý článok


Časom sa bude báť aj ôsmak ZŠ

🕔 29.1.2016

Štrajk je výborná príležitosť pozorovať správanie sa ľudí. Po týždni v štrajku som zistil, ako sa šíri strach cez všetky vrstvy spoločnosti, od politických špičiek až po ôsmaka v škole. Začnem niekde pri pani učiteľke, ktorá sa obáva zapojiť do štrajku.

Celý článok

Neschopní rodičia, nesvojprávne učiteľky

🕔 27.10.2015

Jeden môj známy išiel zaplatiť „rodičovské“. Opýtal som sa ho, či si bude pýtať od triednej učiteľky aj nejaký príjmový doklad. Nezmohol sa na odpoveď, venoval mi nechápavý pohľad typu „Preboha! Prečo by mi mala dávať učiteľka nejaký príjmový doklad?“ Keď som ho oboznámil s tým, že učiteľky a vôbec samotná škola predsa nemá čo zbierať peniaze od rodičov pre ich rodičovské združenie, tak neodpovedal, len ďalej na mňa v tichosti nechápavo pozeral. Keď vidím takýto pohľad, tak sa neviem zbaviť myšlienky, že rok 1989 vlastne vôbec nebol a totalitné rozmýšľanie sa uhniezdilo tomuto národu pravdepodobne aj v génoch.

Celý článok


Komenského škola v 17. storočí

🕔 27.3.2015

Deň učiteľov je za dverami. Predo mnou leží malá kniha. Jej názov je „Predpisy pre dobre organizovanú školu“. Napísal ju Ján Amos Komenský počas svojho pôsobenia v Blatnom Potoku (Sárospatak). Zalistoval som v nej a pozrel sa, ako si predstavoval školu uprostred 17. storočia.

Celý článok

Propaganda infikuje najmä štáty so zanedbaným školstvom

🕔 18.3.2015

Demokracii trvá dlho kým sa rozhýbe. Rozhodne nie je pri svojom ohrození, či priamo vo vojenských obranných záležitostiach, tak flexibilná, ako totalita, diktatúra. Napríklad Rimania o tom vedeli svoje a preto mali v čase vojny diktátora na 6 mesiacov. Rok po obsadení Krymu a ruskej agresii na východe Ukrajiny sa Európska únia začína prebúdzať. Síce po […]

Celý článok


Ruský brat – náš vzor!

🕔 27.2.2015

Niektorí ľudia si myslia, že sme americkou kolóniou. Vraj našu vládu a média riadia slobodomurári z USA. Pre všetkých fanúšikov slovanskej vzájomnosti, obdivovateľov Putina a odporcov americkej agresie mám dobrú správu. Slovensko síce je členom tej zdegenerovanej Európskej únie, ale len preto, lebo potrebuje eurofondy na vyživovanie korupcie, ktoré nám pomáhajú priblížiť sa k Rusku. Máme síce demokratický make-up, ale v skutočnosti je našim vzorom už dávno Rusko. Môžete si spokojne vydýchnuť, USA a EU máme na háku. Našim vzorom je veľké Rusko!

Celý článok