Vox bloguli: Ján Budaj

To najlepšie z blogov od Ján Budaj


Noc s Kaliňákom

🕔 6.12.2017

Panie poslankyne a páni poslanci SMER, výrečné na vašej situácii je to, že poslanci vašich koaličníkov, zo strán SNS a Most –Híd, tu dnes nerečnia. Ani jeden. Svoju mobilizačnú psychoterapiu tu podstupujete iba vy, parlamentná posádka SMERu. Vaši spojenci vás tom nechali samých. Ani oni už nechcú ťahať horúce gaštany osudu za pána R. Kaliňáka.

Celý článok

Reakcia na otázku pánov P. Zajac , F.Gál a J.Flamík, ktorí pátrajú: Ako to,  že Mečiar dostal moc?   

🕔 18.11.2017

Túto  otázku si položili práve tí traja niekdajší politici,  ktorí   po voľbách 1990 odovzdali  Mečiarovi do rúk moc  urobiac z neho  prvého (a posledného) premiéra VPN.

Celý článok


Ku Martinovej Šimečkovej gratulácii aktivistom Bratislavy/nahlas

🕔 13.11.2017

Myslel som , že skúsenosť slobody  zmení aj  našu „pracujúcu inteligenciu“ (ktorej časť sa začala sama titulovať intelektuálmi) :  že môžu, ba musia konečne používať kritický rozum, a usilovať o nepredpojatú reflexiu skutočnosti. Aj  to skúšali... ale nevydržali dlho.

Celý článok

Bratislava/nahlas : Príbeh

🕔 7.11.2017

Dokument B/n vyšiel 4. októbra 1987. Režim okamžite pochopil, že Bratislava/nahlas – hoci plná vedeckých termínov, čísel a odvolávaní sa na výskumy – je práve takým „podvratným pamfletom“, ako Charta 77. Tomu zodpovedal aj postup represívnych zložiek: KSČ prikázala ŠtB a prokuratúre zistiť a potrestať vinníkov.

Celý článok


na okraj straníckeho zneužitia utajovaných informácií v  kauze Kiskove dane

🕔 19.9.2017

Všeličo sa medzi Dunajom a Tatrami za minulé štvrťstoročie zmenilo, ale kontinuitou ostáva  tolerancia našincov  ku trestnej činnosti vrchnosti.  Z pohodlnosti sa tvárime, že o nej nevieme, alebo  len mávame rukou : však i tak všetci kradnú! Potichu aj nahlas prezentujeme svetu názor,  že nad  homo sapiens zvíťazí  vyššie vývojové štádium človeka -  homo lupus.

Celý článok

Likvidátor kosákov a kladív  Ľuboš Lorenz je predsa len vinný

🕔 6.9.2017

Protestujúci aktivista nás vyrušil z nášho hodnotového bezváhového stavu, mnohí o ňom teraz  hovoria, a ešte viacerí sa obávajú, že s tým neprestane. 

Celý článok


SR : republika s problémami   (25 rokov)

🕔 2.9.2017

 Aj tentoraz oslavovala  hlavne postkomunistická a nacionalistická garnitúra, stále ešte dosť podobná tej, čo Slovensku vládla počas rozpadu ČSFR. A nie iba vtedy, postkomunisti a nacionalisti nám vládnu  väčšinu z tých 25 rokov a najradšej by chceli, aby sme im porazenecky uznali, že táto republika bola, je a bude proste ich.

Celý článok

Ide o mladých    (III.časť, teror v Barcelone)

🕔 18.8.2017

Toto je posledný z textov o vraždiacom islamizme: V prvej časti bola reč  o DNA vraždiaceho islamizmu, ktorá nie je náboženskou, ale politickou. V druhej o dôsledkoch rozpadu dvoch našich veľkých politických  ilúzií o ideálnom systéme.  V tretej časti bude reč o tom, akú môžu mať v Európe, ktorou sa dnes valí vlna návratov do „doby pred“, budúcnosť mladí ?    

Celý článok


Oni vraždia nás, my ich

🕔 20.6.2017

V prvej časti bola reč o tom, prečo nemáme považovať  vraždiaci islamizmus za  náboženskú vojnu (ako to o sebe proklamuje). V tejto časti mi ide o otázku,  odkiaľ sa objavila opäť vraždiaca ideológia? 

Celý článok

Pred 11 rokmi sa prehodila výhybka.

🕔 17.6.2017

Mohol vsadiť na dodržanie svojich sľubov, alebo vsadiť na osvedčených tunelárov štátneho majetku. Vzal tú druhú možnosť. A tým aj zodpovednosť za to, že spolu so Slotom a Mečiarom zlegitimizoval ich zlodejský spôsob zneužívania štátu, ktorý ostal na Slovensku podnes.

Celý článok


Koalícia ponížila  Dubčeka, aby potešila Fica

🕔 16.6.2017

... koalícia odmieta zapísať dni 21.augusta a 21.júla medzi pamätné dni. https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=7&ID=585 Za návrh nehlasoval ani klub Most –Híd, pričom jeho hlasy by boli na schválenie stačili (!) Návrh na zapísanie 21.augusta a 21 júla ako pamätné dni SR predložím po tretí krát o 6 mesiacov.

Celý článok

Stručne ku dnešnému Mečiarovi

🕔 10.6.2017

Ukazuje, akou je nepravdou, ak sa označuje za zakladateľa štátu. Zakladateľovi štátu by v jeho činoch rozkazoval vždy len záujem štátu, nie osobný strach.

Celý článok


Ad: Cesta Roberta Fica do dejín

🕔 7.6.2017

Aby bolo jasné, o čo išlo : zrušenie Mečiarových amnestií bolo prvou výhrou nad mečiarovcami (pokračujúcimi cez strany SMER, SNS a ĽSNS) po siedmych rokov prehier, drobenia sa demokratov a nedôvery vo vlastné sily.

Celý článok

Vraždiaci islamizmus – náš nepriznaný bratranec

🕔 28.5.2017

Mali by sme si vštepiť varovne a naveky do pamäti, ako ľahko dokázali fašisti aj komunisti prebudiť vo vyspelých európskych komunitách všetko temné a barbarské, čo po stáročia tlmila civilizácia, cirkev a kultúra. Ak si toto všetko dokážeme priznať, budeme vedieť aj to, ako na vraždiaci islamizmus.

Celý článok


   Špina je tak zažratá, že sa vydáva za čistotu III.

🕔 24.5.2017

Žiadajme koniec  nedotknuteľnosti politikov , lebo až potom sa ku zmene pridá široká verejnosť a my sa pohneme dopredu. Držím Vám a nám všetkým palce, najbližšie  5. júna!

Celý článok

Špina je tak zažratá, že sa vydáva za čistotu II.

🕔 22.5.2017

Po Novembri už nebežal spor o Slovensko  na línii demokracia alebo komunizmus, ale na línii demokracia alebo korupcia. Trvá doposiaľ.

Celý článok


Špina je tak zažratá, že sa vydáva za čistotu I.

🕔 21.5.2017

Túto jar si opäť jedna generácia mladých hľadá odpoveď na otázku, kde to vlastne žije. My, starší, by sme preto mali všeličo zrekapitulovať a pomenovať. Nasledujúci text ale nie je iba pre mladších:

Celý článok

europoslanci, porušovanie zákonov na pôde NRSR sa týka aj vás!

🕔 30.4.2017

tu je otvorený list europoslancom, ktorí mali prednedávnom po prvý raz svoj priestor na prezentáciu v pléne NRSR. Teraz je v NRSR akútny problém, ktorého závažnosti by mali dobre rozumieť : protiprávne sa tam otvárala korešpodencia od občanov. Čítala sa, a niekedy sa aj ničila. Namiesto okamžitého odvolania a obvinenia dotyčného politického nominanta - iba vytáčky. Poslanci a politici koalície sa zatiaľ chovajú obranársky, chránia "svojho človeka". Ale problém je v celkom inej rovine : ide o dôveryhodnosť inštitúcie, na ktorej stojí politický systém. Ak vinník nebude potrestaný, kto bude ešte veriť NRSR a posielať listy poslancom? Pomôžu europoslanci prebrať vedenie NRSR z právneho bezvedomia?

Celý článok


Neznáme Slovensko -  víťaz  boja o zrušenie amnestií.  

🕔 9.4.2017

autor popisuje "stav boja" aký nastal po hlasovaní o zrušení amnestií v parlamente. Pripomína riziká a šance demokratov zmeniť jednorázový úspech na vlnu zmien Slovenska na moderný a právny štát

Celý článok

   Charta 77, začiatok českého rozchodu.

🕔 3.1.2017

Ak sa raz bude , už bez hystérie, hľadať bod, kedy sa po autentickej vzájomnosti Čechov a Slovákov (akú priniesli roky 1968-69), začal rozchod oboch národných komunít do vlastných štátov - potom je tým bodom možno práve január 1977 a tými rozhodnutiami sú rozhodnutia zakladateľov pražskej Charty 77

Celý článok


Rýchla smrť kauzy Mečiarove amnestie podľa scenára R. Fica.

🕔 30.11.2016

dvadsať ročnú krvavú škvrnu na štíte SR chce JUDr.Fico vyčistiť - podobný Mr. Propperovi - bezzubým uznesením vlády SR. To si má osvojiť NRSR a namiesto nastolenia práva má zahlasovať za bezzubú deklaráciu .

Celý článok

Slovensko : republika bez minulosti

🕔 4.11.2016

Slovenská republika patrí de jure do politických a vojenských spoločenstiev najvyspelejších štátov Západu, ale s neuveriteľnou ľahkosťou sa darí šíriť medzi ľuďmi akúsi hypotetickú dilemu, či predsa len nepatríme na Východ?

Celý článok


Pochovali sme   ignorovaného a zavrhnutého prezidenta. Zaslúžil sa o štát.

🕔 14.10.2016

V ďalšom bude reč o tej strane Mesiaca, o ktorej sa na pohreboch nehovorí.

Celý článok

"Smiešna" kauza amerického plota

🕔 3.10.2016

Bratislavskí poslanci zablokovali dohodu mesta z veľvyslanectvom USA, a potom si zatlieskali

Celý článok


tri krát prerušený prejav o Dankovom náhubkovom zákone

🕔 15.9.2016

Dankova inciatíva zauzdiť a ponížiť opozíciu v NRSR je návratom späť, čo len potvrdzuje, že strany súčasnej koalície sú iba prejavom minulosti slovenskej politiky. Nemajú nič s jej budúcnosťou.

Celý článok

Štandardní : koniec garnitúry

🕔 6.8.2016

Kým skončí toto volebné obdobie, ktoré ich ukrývanú prepojenosť zviditeľnilo - dovŕši táto politická garnitúra povestných 20 rokov. Toľko, čo nám vládli "normalizátori" nám budú vládnuť aj "štandardní" . Kedysi sa "normalizátori" snažili odradiť ľudí od politiky, znechutiť ich, aj kriminalizovať opozíciu - no zmenu nezastavili. V tej istej situácii sú aj "štandardní". Ľudia žiadajú opäť obnovenie vzťahu medzi slovami a činmi politikov. Žiadajú od nich dodržiavanie zákonov , ktoré tak prísne doliehajú na ostatných ... A napokon žiadajú aj obnovenie elementárnej etiky a dôveryhodnosti.

Celý článok


zabíjajúce myšlienky

🕔 17.7.2016

svet má problém : zabijajúce myšlienky a choré hlavy tu vždy boli... ale nikdy doteraz sa nedokázali presieťovať.

Celý článok

Prečo sa Fedor Gál o opozícii, aj o Andrejovi Kiskovi,  mýli

🕔 10.7.2016

Fedor Gál komentuje dianie, ktorému prestal rozumieť

Celý článok


Pán Maďarič, dajte Kunsthale samostatnosť!

🕔 6.5.2016

minister začal so zaradením Kunsthale pod SNG, ale tým vyvoláva otázky, či mu nejde iba o likvidáciu nepohodlných?

Celý článok


zlegalizujú extrémistov demokrati?

🕔 19.4.2016

o slobode, fašizme , komunizme a postoji k nim...

Celý článok

Panama papers, vražda a únos

🕔 6.4.2016

o súvislosti problému globálnej veľkokorupcie, únosu prezidentovho syna a vraždy Remiáša

Celý článok


Demokracia nátlakových skupín

🕔 4.3.2016

prvá časť úvahy o zmene

Celý článok

dokedy budem môcť slobodne voliť ?

🕔 1.3.2016

Voliť bez pamäti je to isté, ako púšťať domov stále toho istého inštalatéra, čo nás minule vykradol. Alebo vpustiť jeho síce prezlečený, ale vyspelejší klon...

Celý článok


otvorený list riaditeľov RTVS

🕔 10.2.2016

...kto by premárnil možnosť takej sledovanosti?

Celý článok

aj majster sa utne

🕔 9.2.2016

Starostlivo budovaný Matrix slovenskej politiky , kde jeden druhého neprestrelne chráni, má totiž jedinú slabinu : všetko funguje iba dovtedy, kým si my, "platiaci diváci", nevšimneme, že systém je podfuk.

Celý článok


Vykašlať sa na voľby 2016?

🕔 6.2.2016

vraj je veľa dôvodov sa vykašľať na voľby 2016. Môžu ale priniesť taký nový stav, že v r. 2020 bude už zmena nemožná.

Celý článok

Zmoknutým učiteľkám z Námestia SNP

🕔 29.1.2016

o súvislosti medzi neštrajkovaní, rozkrádaní a nezamestnanosti...

Celý článok


Ďakujeme, zbohom a dovidenia…

🕔 11.1.2016

Antóniovi, nášmu bratovi

Celý článok