Vox bloguli: Jakub Mrva

To najlepšie z blogov od Jakub Mrva


Safari v bratislavských lesoch

🕔 25.10.2017

Začína sa stmievať. Z lesa odchádzajú poslední turisti, z rýchlo chladnúcich ohnísk sa vznáša len slabý dym. Detské ihriská, pred pár hodinami ešte plné detí, zívajú prázdnotou. Poslední oneskorení bežci a cyklisti s čelovkami opúšťajú les a namiesto nich sa údolím Železnej studničky plazí jesenná hmla.

Celý článok

Bagre v srdci bratislavského lesoparku

🕔 20.8.2017

Prvé nasrdené podnety od ľudí nám na stránku Naše Karpaty začali chodiť pred dvoma týždňami. Otázky, čo sa to deje pri Vydrici, fotky bagrov, stavebných strojov a tatroviek, ale aj fotky stavebného odpadu rôzneho druhu (sklo, plasty, železo, tehly) vysypané rovno pri riečke Vydrica.

Celý článok


Developeri si brúsia zuby na Železnú studničku

🕔 8.1.2017

Nedokončené stavby, ruiny, betónové skelety. Snáď každý návštevník obľúbenej Železnej studničky si ich musel všimnúť a položil si otázku, čo tu vyrastie. Sú to spiace developerské projekty, tikajúce bomby, čakajúce na svoju chvíľu.

Celý článok

Ochrana prírody samopalom?

🕔 2.11.2016

Média hlásia po skončení tohtoročnej turistickej sezóny rapídny nárast turistov v slovenskej prírode. Je to pochopiteľné, pretože Slovensko má dlhodobú tradíciu turistiky a neuveriteľný prírodný potenciál. Bohužiaľ, čím viac turistov navštívi naše hory, tým viac sa vracia s čudným pocitom, či je naozaj treba v lesoch ťažiť drevo v takom rozsahu a takým spôsobom, ako sa to deje dnes.

Celý článok


Slovenské lesy na rozbahnenej križovatke

🕔 5.10.2016

Štátny podnik Lesy SR hľadá nového generálneho riaditeľa. Rozhoduje sa tak o osude veľkého množstva lesov po celom Slovensku, ktoré tento podnik spravuje. Rozhoduje sa o tom, či budeme naďalej svedkami masívnych výrubov v národných parkoch, či uvidíme ťažké lesné mechanizmy a pilčíkov v prírodných rezerváciách. Zároveň sa rozhoduje aj o tom, ako sa bude rozvíjať turistický ruch, podporovať rekreácia a šport v prírode.

Celý článok

Bratislavský Kamzík kríva

🕔 21.8.2016

Kedysi pýcha Bratislavy, dnes viac-menej chátrajúce územie obklopené krásnymi lesmi s obrovským rekreačným potenciálom. Jednou z dominánt Bratislavy je aj Kamzík, najvyšší kopec mesta a jedna z hlavných brán do lesoparku. Bohužiaľ, roky ostáva mimo pozornosti kompetentných.

Celý článok


Železná studnička opäť pod paľbou

🕔 4.7.2016

Poslanci v tichosti zrušili uznesenie, ktoré chránilo Železnú studničku pred drevorubačmi a developermi! Argumenty, ktoré používajú, sú často chybné, klamlivé a zavádzajúce. Veď posúdte sami.

Celý článok

Páni lesníci, nešlo by to citlivejšie?

🕔 10.5.2016

10 krokov pre podporu rekreácie a športu prostredníctvom šetrných metód lesnej hospodárskej činnosti (ťažba, približovanie a odvoz dreva) – lesy pre ľudí!

Celý článok


Fotoblog – skoré ráno v Bratislavskom lesoparku

🕔 5.4.2016

Vyrážam na biku ešte pred východom slnka. Bratislava má úžasnú výhodu, krásne lesy a zákutia na skok od centra mesta.

Celý článok

Zverejňujem dokument, s ktorým som kandidoval na riaditeľa Mestských lesov

🕔 1.11.2015

Vypracovať koncepciu výkonu funkcie bola aj jedna z podmienok výberového konania na pozíciu riaditeľa Mestských lesov. Je škoda, že mesto tají víťazný materiál a tak verejnosť môže len tipovať, akým smerom sa bude toto rekreačné územie uberať.

Celý článok


Pustíme autá medzi mamičky s deťmi či športovcov?

🕔 18.10.2015

Keď poslanci pred rokom schválili balíček opatrení na podporu rekreácie a športu v bratislavskom lesoparku, ani vo sne by ma nenapadlo, že už po roku budú tlaky na zrušenie jedného z kľúčových opatrení - zákazu vjazdu na Železnú studničku.

Celý článok

Zo zákulisia prehnitej Bratislavy, alebo ako som sa zúčastnil výberového procesu na riaditeľa Mestských lesov

🕔 29.9.2015

Keď primátor vyhlásil transparentné výberové konania na riaditeľov mestských podnikov, potešil som sa. Veľké haló bolo okolo mestských akcioviek OLO, BVS či DPB. Statusy primátora na Facebooku, na stránke magistrátu, tlačové správy. Aj keď fleky už boli zjavne rozdané, bola aspoň snaha imitovať transparentný proces. Riaditelia príspevkových organizácií však boli vymenení v tichosti, bez účasti verejnosti, bez dohľadu Transparency International. Tu sa o divadielko pre verejnosť primátor ani nepokúšal.

Celý článok


Plytvanie peniazmi v Mestských lesoch?

🕔 17.5.2015

Keď sa spomínajú bratislavské mestské podniky, väčšinou sa myslí na BVS, Dopravný podnik, či OLO. V tieni týchto veľkých akcioviek sa skrýva príspevková organizácia mesta – Mestské lesy v Bratislave (MLB). Žiadne veľké finančné operácie, žiadne očakávané zisky do mestskej kasy, navonok žiadne horibilné straty, len pár zamestnancov. Mestský podnik, o ktorý nejavia poslanci veľký záujem, veď čo by už bolo treba riešiť v lesoch... Až detailný pohľad na čudné výdavky kontroverzného vedenia MLB odhaľuje, že rozhodne nie je všetko s kostolným poriadkom.

Celý článok

Vstupná brána do lesoparku Kamzík – smutná vizitka mesta.

🕔 31.3.2015

Po Železnej studničke druhé najnavštevovanejšie miesto v Bratislavskom lesoparku chátra. Ide pritom o obľúbenú víkendovú destináciu pre tisíce ľudí, vstupnú bránu do lesoparku pre turistov a cyklistov. Zároveň je to oddychový areál pre rodiny s deťmi. Obrovský rekreačný potenciál areálu by sa dal pritom omnoho lepšie využiť pri určitých drobných úpravách a hlavne efektívnom manažmente.

Celý článok


List poslancom – plnenie uznesenia týkajúce sa Lesoparku

🕔 25.2.2015

Uznesenie o Mestských lesoch z minulého roka malo za cieľ zvýšiť rekreačnú funkciu lesoparku tj. znížiť ťažbu dreva, obmedziť poľovníctvo, alebo vjazd automobilov. Informáciu o jeho plnení predloží dnes vedenie MLB na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Ako tvorcovia schválenej koncepcie vidíme veľké rezervy v plnení jednotlivých bodov zo strany manažmentu MLB. Preto sme vypracovali vlastné hodnotenie ako aj naše odporúčania a zaslali ich mestským poslancom.

Celý článok