Vox bloguli: Jakub Goda

To najlepšie z blogov od Jakub Goda


Šéfredaktor Hlavných správ Róbert Sopko pripomína generátor faktických chýb

🕔 16.1.2018

Reakcia z prostredia alternatívnej reality na môj článok o Hlavných správach nepredčila očakávania, ale drobné klamstvá v detailoch a konkrétnostiach pôsobia takmer patologicky.

Celý článok

Kotleba môže v Bystrici zase vyhrať

🕔 1.11.2017

Opakuje sa scénar z roka 2013 a 2016, Mariána Kotlebu zase podceňujeme a nechávame sa uchlácholiť neaktuálnymi a nepresnými prieskumami.

Celý článok


Nesmrteľné mýty o médiách a propagande, ktorým veria nielen zemavekári

🕔 3.7.2017

Vo svete, kde sa pravda vybrala na dovolenku, už nestačí len loviť bludy a hoaxy. Mali by sme sa naučiť rozprávať o tom ako pracujú tí, ktorých úlohou je podávať nám informácie. Médiá a novinári sú dnes najslabší a zároveň najdôležitejší v histórii.

Celý článok

Ako bojovať proti fašizmu na internete - kompletný manuál

🕔 9.5.2017

Sú veci, ktoré sa dajú urobiť aj bez toho, aby bolo treba niekam kandidovať. Dokonca sa dajú urobiť aj bez toho, aby si vstal od monitora.

Celý článok


Chyba, ktorú som v živote urobil? Nešiel som na BISLU

🕔 20.12.2016

Školstvo je ten dielik stavebnice Slovenska, ktorý keď zhnije, tak nám to tu padne celé. To nie je žiadna veľká prognóza, to je už načatý proces. Sme tak na ôsmych percentách, a tie si sedia v parlamente. Jedna z najhorších vecí, ktorú môžeme robiť, je ignorovať ostrovy kvality, ktoré v slovenskom školstve existujú.

Celý článok

Hrozbou utečeneckej krízy neboli utečenci, ale vzbura toho nízkeho v nás

🕔 29.11.2016

Všetci si to pamätáte, vlna hystérie a paniky, ktorá na pár mesiacov totálne zhypnotizovala verejný diskurz. Polarizovaná spoločnosť, vyšinutí politici, niekedy až šialenstvo na sociálnych sieťach a bizarné prognózy o islamizácii Európy. Vráťme sa k tomu s odstupom času a pozrime sa na to, čo nám utečenecká vlna priniesla.

Celý článok


Skutočná pravda o slovenskom internete!

🕔 12.9.2016

Ak je na povolebnom klišé o “odtrhnutosti kaviarne” niečo pravdivé, poďme sa teda pozrieť na reálny obraz a proporcie slovenského internetu. Pohlaď je to mrzutý.

Celý článok

Ak budeme všetci opakovať, že Slovensko padá na dno, možno tam naozaj skončíme

🕔 23.8.2016

Psychológ a akademická superstar Steven Pinker tvrdí, že pesimizmus môže byť sebanapĺňajúce sa proroctvo. Presvedčte ľudí, že všetko je zle a svet sa rúti do záhuby a oni zvolia takých kreténov, ktorí nás tam nakoniec spoľahlivo dovedú.

Celý článok


Brexit je víťazstvom mýtov, klamstiev a bezcharakterných oportunistov. Na ktorej strane je Richard Sulík?

🕔 4.7.2016

Existujú len dvaja významní svetoví politici, ktorí vyjadrili podporu brexitu: Donald Trump a Vladimír Putin. Nebolo by fér tvrdiť, že vyjadreniami ako: “Británia nemá žiaden skutočný dôvod zostávať v EÚ”, alebo že odchod pre Britov “dáva zmysel” sa k ním Sulík zaradil. Lenže určite treba povedať, že sa k nim v tomto dosť priblížil.

Celý článok

Konšpiračné weby vychovávajú voličov pre Kotlebu.

🕔 27.4.2016

Kotleba je, okrem iného, zhmotnenie systematickej a dlhodobej práce konšpiračných médií vychovávajúcich masy zmätených ľudí, ktorí v deň volieb robia zmätené rozhodnutia.

Celý článok


6 najväčších politických kecov, kvôli ktorým radšej volíme bláznov

🕔 5.4.2016

Ako zachrániť štandardnú politiku? V prvom rade by bolo fajn konečne začať rozprávať normálnou ľudskou rečou.

Celý článok

Je koho voliť, stačí len zostúpiť z oblakov

🕔 15.2.2016

Opäť tu rezonuje ten nesmrteľný evergreen, že “nie je koho voliť”. Napriek tomu vymenujem rovno tri strany, pre ktoré existujú dobré dôvody ísť ich voliť.

Celý článok


Dobré školy majú za úlohu opak toho, čo robí Fico. Podporme štrajk

🕔 24.1.2016

Vzdelanie pre Smer nie je téma a ani ňou nikdy nebola. Rozhľadené a kriticky mysliace obyvateľstvo nie je v ich záujme.

Celý článok

V roku 2016 bude Európska únia v kríze. Ako vždy.

🕔 1.1.2016

Jean-Claude Juncker vyhlásil, že Európska únia je v “hlbokej kríze”. V roku 2005. Odkedy sa pamätám, povedzme, že od nášho vstupu, je Európska únia prakticky neustále v nejakej kríze a pravidelne jej predpovedajú kolaps.

Celý článok


Dedičstva Mečiara a Slotu sme sa stále nezbavili

🕔 24.9.2015

Zase sa to tu vzmáha, opäť nejde o ľudí, znova ide o národ. Mohli by sme si pamätať, že nikto nikdy nedrancoval túto krajinu tak ako tí, ktorí hlásali národné hesla.

Celý článok

Ako sa designom a nápadmi vyhnúť politike príkazov a zákazov

🕔 24.8.2015

Homo economicus, idea človeka večne kalkujúceho a perfektne racionálneho, je mŕtva. Do hry vstupujú emócie, sentiment, morálka a ľudská psychika, ktoré otvárajú priestor psychológom, sociológom, filozofom alebo aj kreatívcom, ktorí sa môžu v mnohých prípadoch ukázať užitočnejší, ako ten starý, dobrý ekonomický analytik.

Celý článok


Estonia? Estonishing. Aj takto môže vyzerať post-sovietsky príbeh

🕔 27.7.2015

Pohľad na Estónsko nám ukazuje ako veľmi zaostávame a prečo sa už ani len nostalgicky nemôžeme nazývať reformnou krajinou.

Celý článok

“Hipsterské” podniky sú jedna z najlepších vecí v Bratislave za posledné roky

🕔 27.4.2015

Nová vlna bratislavských podnikov je krok vpred pre toto mesto. Nie preto, že sú hipsterské, ale preto, že predstavujú novú generáciu podnikateľov, ktorá sa nebojí experimentovať, robiť veci po svojom a rozširovať ponuku nad rámec zaužívaných a overených značiek.

Celý článok


Potrebujeme viac Beblavých a menej Procházkov

🕔 17.2.2015

Premnožili sa nám predsedovia, rýchlokvasení lídri a zasnívaní wannabe premiéri s brutálnym programom: “Čo konkrétne plánujete voličom ponúknuť? "Je toho veľmi veľa, ale v zásade tie ciele sú dva. Chceme, aby sa každý na Slovensku cítil dobre a šťastný." (J. Miškov v HN).

Celý článok