Vox bloguli: Ivana Krekáňová

To najlepšie z blogov od Ivana Krekáňová


Roadtrip Rumunsko (foto). Časť piata (a posledná)

🕔 2.7.2017

Korvínov hrad, rímska Sarmizegetusa Regia a Oradea.

Celý článok

Roadtrip Rumunsko (foto). Časť štvrtá

🕔 30.6.2017

Transfagarašskou magistrálou do Sibiu.

Celý článok


Roadtrip Rumunsko (foto). Časť tretia

🕔 16.5.2017

Cez starovekú Histriu do prímorskej Konstance.

Celý článok

Roadtrip Rumunsko (foto). Časť druhá

🕔 15.5.2017

Z transylvánskeho Brašova do delty Dunaja.

Celý článok


Roadtrip Rumunsko (foto). Časť prvá

🕔 10.5.2017

Cez veselý cintorín ku kláštorom južnej Bukoviny.

Celý článok

Kapuścińskeho pohľad na toho iného

🕔 22.4.2017

Téma „toho iného“ fascinovala Kapuścińskeho celý profesionálny život, keďže väčšinu ho strávil práve v krajinách, nad ktorými sa Európania cítili byť historicky nadradení.

Celý článok


Všetky dobré dystópie nám hovoria, že ak si nezapamätáme minulosť, príde orwellovské peklo, a teraz je tu jeden grafický román prepracovaný do posledného detailu

🕔 11.4.2017

Román Bats of the Republic napísal aj graficky navrhol Zachary Thomas Dodson, ktorý sa knižnému dizajnu aj profesionálne venuje, a v tomto románe s podtitulom An Illuminated Novel je to veľmi dobre vidieť. Grafikou tu v podstate prišiel s úplne novou úrovňou rozprávania, ktorá grafickú stránku presúva až na metatextuálnu úroveň.

Celý článok

Taussig & Földvári: dva smutno-veselé pohľady na časy minulé

🕔 9.4.2017

Čítanie Taussigovej sardonickej humoresky zo života slovenského nakladateľstva beletrie prerušujú salvy hurónskeho smiechu, láskavý pohľad Földváriho na šibeničný humor pétépákov je už trochu smutnejším pousmiatím sa, ani pri jednom z nich však človek nezabudne na to, čo bolo v ich pozadí.

Celý článok


Ak trpíte depresiou, túto knihu radšej nečítajte

🕔 28.3.2017

Richard Flanagan napísal psychologický príbeh o komplikovanom vzťahu otca a dcéry, nad ktorými visí tieň ich minulosti, na pozadí ťažkého života stavebných robotníkov v povojnovej imigrantskej komunite uprostred tasmánskej divočiny.

Celý článok

Jednou z najlepších vecí na novom seriáli HBO je jeho hudba

🕔 1.3.2017

Od polovice februára beží nový seriál HBO Big Little Lies (u nás ako Sedmilhářky) natočený podľa rovnomennej knihy Austrálčanky Liane Moriarty z roku 2014. Hoci zatiaľ boli uvedené len prvé dve epizódy, už stihli divákov nadchnúť nielen hereckým koncertom hviezdneho obsadenia (pridávam sa), ale aj svojou hudbou, ktorá dokonale podčiarkuje celú atmosféru seriálu.

Celý článok


Norimberské procesy a vznik simultánneho tlmočenia

🕔 9.2.2017

Norimberské procesy boli prelomové v mnohých ohľadoch. Hoci sa často skloňuje práve ich medzinárodný dosah či právne aspekty, už menej sa vie, že práve vďaka nim vzniklo moderné simultánne tlmočenie, bez ktorého si dnes už svet medzinárodných ekonomických či politických vzťahov nevieme ani predstaviť.

Celý článok

Útly román o rôznych formách návratov z pera jedného z najvýraznejších hlasov černošskej Ameriky

🕔 3.2.2017

Domov nie je len príbehom o černošskej skúsenosti s nevykoreniteľným rasizmom, ale predovšetkým o univerzálnych ľudských hodnotách a bolestiach, ktorým čelíme všetci bez rozdielu. Čím by si chcel byť, keď vyrastieš, pýta sa Frank jednej z postáv. Človekom, odpovedá postava, a to je presne to, čím by sme mali chcieť byť všetci.

Celý článok


Ako to vyzeralo posledných sto dní pred pádom Ceaușescovho režimu

🕔 31.1.2017

Poznáte ten starý vtip? S komunizmom je budúcnosť istá, len tá minulosť sa akosi stále mení. Rumunsko pod Ceaușescom bolo jednou z najparanoidnejších európskych totalít a kniha Patricka McGuinnessa sa odohráva práve počas posledných sto dní Ceaușescovho vládnutia.

Celý článok

Prezident vyznamenal aj prekladateľku Zoru Jesenskú, ktorá sa nikdy nechcela vzdať luxusu mať vlastný názor

🕔 24.1.2017

Prezident Andrej Kiska vyznamenal pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky dvadsať osobností z rôznych spoločenských oblastí, vrátane Zory Jesenskej, ktorej udelil Rad Ľudovíta Štúra I. in memoriam „za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj prekladateľskej činnosti“.

Celý článok


Úžasné dobrodružstvá Kavaliera a Claya

🕔 8.1.2017

Príbeh dvoch židovských chlapcov z rôznych kútov sveta, ktorí spolu stvorili komiksového hrdinu, je mimoriadne podmanivý, a to nielen tým, že sa začína v Prahe a tým je nám trochu bližší, ale aj tým, že nám na pozadí osobných príbehov vlastne ponúka veľkú epickú fresku amerického života.

Celý článok

Provensálskom s deťmi (foto) – časť. II.

🕔 7.1.2017

Pokojné ospalé Martigues, rímske Arles, národný park Camargue, St. Rémy de Provence a rímske Glanum, Avignon, vyhliadková Route des Crêtes až k útesom Calanques, a samozrejme ikonické dedinky Luberonu.

Celý článok


Provensálskom s deťmi (foto) – časť. I.

🕔 4.1.2017

Z hornatého severu po majestátnu bránu do provensálskych údolí.

Celý článok

Príbehy so štipkou (alebo rovno celou záplavou) nevysvetliteľného tajomna

🕔 13.12.2016

Od prenikavej štúdie ľudského správania cez hororový príbeh o nebezpečných zákutiach mysle, ktorými sa uberá posadnutý človek, až po temnú rozprávku o sile detských spomienok. Fantázia je jednoducho krásna vec.

Celý článok


Vitajte v karibskom Mordore

🕔 1.12.2016

Pulitzerovou cenou ocenená kniha Junota Díaza sa vracia hlboko do obdobia brutality a strachu, ktorý zažila Dominikánska republika pod vládou diktátora Rafaela Trujilla.

Celý článok

Tri seriály, ktoré vám spríjemnia dlhé večery

🕔 3.11.2016

Seriály stále viac valcujú filmovú produkciu, za ktorou kvalitou vôbec nezaostávajú, práve naopak. Vďaka väčšiemu rozsahu dokážu vizuálne aj naratívne spracovať aj prepletenejšie a dlhšie dejové línie.

Celý článok


Roger Scruton nastavil zrkadlo disidentom, ale aj dobe, v ktorej žili

🕔 27.10.2016

Britský filozof a estetik Roger Scruton napísal (aj) podľa vlastných spomienok román o dobe disidentských bytových seminárov a o svete samizdatu, ktorý bol svetom rovnosti, kde sa nerozlišovalo, kto má talent a kto nie, a kde sa nadšením čítalo či počúvalo čokoľvek bez ohľadu na kvalitu: stačilo, že to bolo zakázané.

Celý článok

Príbeh posledného riečneho parníka, čo za vojny vyplával z Bratislavy

🕔 19.10.2016

V roku 1940 sa v bratislavskom Zimnom prístave začala ťažko uveriteľná plavba hrdzavého riečneho parníka Pentcho, na ktorom sa pod velením jednonohého kapitána závislého na morfiu tlačilo päťsto ľudí so snom dostať sa do vtedajšej palestínskej Haify. Alebo aspoň preč z Európy, nad ktorou sa už začínali sťahovať búrkové mračná, ktoré len málokto chcel vidieť.

Celý článok


Balkánske príbehy o vojne a o inom (ale najmä o vojne)

🕔 15.10.2016

Spisovateľ, na počesť ktorého Emir Kusturica postavil celú mestskú štvrť; reportáže o tom, že nie je žiadna kolektívna vina a každý zločin má svoje meno; snový svet, kde sa legendy miešajú s bolestnou minulosťou od najmladšej držiteľky ceny Orange Prize.

Celý článok

Z jazykových príbehov medzinárodného práva: ako sa z droits de l´homme stali ľudské práva

🕔 1.6.2016

Názov jedného z najprekladanejších dokumentov na svete, Všeobecnej deklarácie ľudských práv, je vo francúzštine oficiálne Déclaration universelle des droits de l’Homme, hoci francúzske homme znamená muž a nie na človek vo všeobecnosti. Z historických dôvodov sa Francúzi svojho homme nechcú vzdať, a tak toto jedno slovíčko začína pod tlakom snahy o politicky korektné vyjadrovanie meniť svoje lexikálne a sémantické prostredie.

Celý článok


Tip na víkend s deťmi v Južných Čechách

🕔 28.5.2016

Okolie zámku Hluboká nad Vltavou je posiate rybníkmi a popretkávané cyklotrasami, priam ideálne pre príjemný víkend. Ak máte deti (alebo aj nie), v okolí je toho čo robiť a vidieť viac než dosť. Napríklad toto.

Celý článok

Majú Eskimáci naozaj sto slov pre sneh?

🕔 27.4.2016

Tvrdenie, že Eskimáci majú sto slov pre sneh, je jedným z najrozšírenejších populárnych tvrdení, ktoré poznajú takmer všetci, a zároveň ukážkovým nepravdivým mýtom, ktorý bol síce dávno vyvrátený, ale napriek tomu si žije ďalej svojim spokojným životom.

Celý článok


Januárový víkend v Madride (foto)

🕔 14.4.2016

Madrid má fantastickú atmosféru. Rušné námestie Puerta del Sol je plné ľudí, v uličke pri botanickej záhrade sa predávajú staré knihy a platne, v parku Retiro vyhrávajú študenti príjemný jazz a len o kúsok ďalej skupinka mladíkov cvičí so svetelnými mečmi, na fasáde paláca Cibeles je vyvesený veľký transparent „refugees welcome“. Dokonca aj uprostred januára, čo je čas tak mimo sezónu, že už viac mimo ani byť nemôže, Madrid doslova žije.

Celý článok

Zeitoun

🕔 10.4.2016

Dave Eggers spísal podľa rozprávania Abdulrahmana Zeitouna a jeho ženy Kathy skutočný príbeh jednej rodiny, ktorá musela čeliť dvom zlyhaniam americkej vlády - pomalej a nedostatočnej reakcii na katastrofu, ktorú po sebe v New Orleans zanechal hurikán Katrina, a paranoidnému a často neopodstatnenému zatýkaniu moslimských občanov v dôsledku vojny Bushovej administratívy proti teroru po septembri 2001.

Celý článok


Jarná Sicília (foto)

🕔 20.5.2015

Bohaté archeologické vykopávky, starobylé kamenné mestečká, krátery okolo Etny, šialení šoféri a turistické chodníčky kľukatiace sa pomedzi obrovské opuncie s výhľadom na tyrkysové more... Sicília na jar je nádherná, a turistov je tam poskromne (teda v porovnaní s hlavnou sezónou). Ostatne, vychutnajte si foto. Z Bratislavy ste tam za chvíľku, obrazne povedané.

Celý článok

Ceauşescove Rumunsko očami malého chlapca

🕔 14.5.2015

Román Biely kráľ Györgyho Dragomána ukazuje totalitný svet Rumunska osemdesiatych rokov so všetkou jeho krutou absurdnosťou z pohľadu desaťročného chlapca, ktorému štátna bezpečnosť odviedla otca.

Celý článok