Vox bloguli: Ivan Balluch

To najlepšie z blogov od Ivan Balluch


Spojené štáty európske môžu vzniknúť aj bez nás

🕔 10.12.2017

Ak sa rozhodnú bohaté západné krajiny čisto formálne vystúpiť z EÚ, aby vzápätí založili menšiu, ale omnoho efektívnejšiu, bohatšiu a úspešnejšiu federáciu s eurom a spoločnou ústavou, neurobíme s tým nič. Spolu so susedmi budeme radi, ak nám bez práva rozhodovať umožnia byť súčasťou priestoru, s ktorým ponechajú v platnosti časť nadštandardných ekonomických zmlúv. Preto je pri podobnom scenári pravdepodobné, že by sme im transformáciu EÚ podľa ich predstáv umožnili, či už s nami alebo bez nás.

Celý článok

Česť armády podľa kapitána Danka

🕔 8.12.2017

Armádu omnoho viac ako posmeškári zvonku dehonestujú rýchlokvasení dôstojníci, obchádzajúci pravidlá pri povyšovaní, ako aj neschopné kádre na funkciách, ktoré za roky nedokázali zistiť, že pod ich velením mizne munícia.

Celý článok


Olympiáda 2014 v Soči utopená v moči a olympijské potemkinovské dediny

🕔 6.12.2017

Ruskí víťazi na nastávajúcich Zimných olympijských hrách nebudú sledovať svoju vlajku ani počuť svoju hymnu. Tak ako víťazi zo ZOH v Soči, ktorí boli zo stupňov vytlačení ruským dopingovým systémom. Ak má šport slúžiť iným, ako športovým účelom, prestáva byť športom. Máme s tým skúsenosti aj u nás.

Celý článok

"Svatá prostoto" v slovenskom parlamente

🕔 1.12.2017

Hlúpejšiu tému v hlúpejšom čase si už poslanci, ktorí sú proti zmrazovaniu platov ústavných činiteľov, nemohli nájsť. Údajné posledné slová majstra Jána Husa akoby boli aj o nich.

Celý článok


Ruské zaucho panslovanským fikciám Andreja Danka

🕔 23.11.2017

Vystúpenie Andreja Danka v súkromnej spravodajskej televízii k jeho prejavu v ruskej štátnej dume bolo ešte horšie ako prejav samotný. V Rusku zatiaľ vychádzajú články, z ktorých je zrejmé, ako si predstavujú "slovanskú vzájomnosť" tam - okupáciu z roku 1968 schvaľujú.

Celý článok

"Gorbi" ako strojca nežnej revolúcie

🕔 17.11.2017

Komunistický režim bol vo svojej záverečnej fáze taký zdegenerovaný, že sa sám snažil byť viac okupovaný ako to žiadal jeho okupant.

Celý článok


Ťaháková kariéra - výťah pre neschopných

🕔 11.11.2017

Vyzerá to tak, že štát uprednostňuje na dôležité pozície menej kvalitných ľudí, ochotných robiť kompromisy tam, kde kompromisy robiť nemožno. A to len preto, aby mohol prostredníctvom takých ľudí ovplyvňovať procesy, ktoré majú byť v demokracii nezávislé. Takýmto ľuďom potom pomocou rôznych "skratiek" umožní zaujať dôležité posty.

Celý článok

Ťaháková kariéra v štátnej správe - výťah pre neschopných

🕔 11.11.2017

Vyzerá to tak, že štát uprednostňuje na dôležité pozície menej kvalitných ľudí, ochotných robiť kompromisy tam, kde kompromisy robiť nemožno. A to len preto, aby mohol prostredníctvom takých ľudí ovplyvňovať procesy, ktoré majú byť v demokracii nezávislé. Takýmto ľuďom potom pomocou rôznych "skratiek" umožní zaujať dôležité posty.

Celý článok


EÚ a NATO s totalitou porovnávať nemožno

🕔 10.11.2017

Občas počuť hlasy, že podriaďovanie sa kolektívnemu rozhodnutiu NATO alebo smerniciam Bruselu je to isté, ako keď nám kedysi diktovala v rámci RVHP a Varšavského paktu Moskva. Toto môžu tvrdiť iba tí, ktorí si nič nepamätajú alebo ktorí cielene klamú alebo tí, ktorí tu vtedy nežili, alebo ešte nežili alebo žili ešte krátko a preto o tom nič nevedia.

Celý článok

Októbrová revolúcia v Rusku 1917 - sto rokov utrpenia

🕔 7.11.2017

Veľká októbrová socialistická revolúcia (ako ju nazývali komunisti) bola v skutku tragickou udalosťou s tragickými dôsledkami.

Celý článok


Vtipná kaša Martina Glváča alebo o výmene "starých a vyhorených" ľudí

🕔 6.11.2017

Martin Glváč by mal vysvetliť, koho si predstavuje pod pojmom "starí a vyhorení ľudia".

Celý článok

Extrémistom praje aj volebný systém

🕔 5.11.2017

Za úspechom extrémistov v parlamentných voľbách stojí aj súčasný volebný systém, ktorý vyhovuje všetkým stranám. Zvýrazňuje úlohu vodcov a obmedzuje nezávislosť poslancov, ktorý sa zvyknú meniť na hlasujúce stádo.

Celý článok


Župy nakreslené od stola voličov nelákajú

🕔 29.10.2017

Župy sú príliš veľké a hlavne neprirodzené, preto sa s nimi obyvatelia nedokážu identifikovať. Aj to je jedna z príčin nízkej účasti v župných voľbách.

Celý článok

Československo

🕔 28.10.2017

Dnešné výročie vzniku Československa nie je na Slovensku štátnym sviatkom. Pritom si pripomíname sviatkom historické udalosti, ktoré sa svojím pozitívnym významom pre Slovensko tejto udalosti ani zďaleka nepribližujú.

Celý článok


Babišovské riadiť štát ako firmu...

🕔 27.10.2017

Riadiť štát ako firmu je je už vo svojej podstate téza, ktorú nemožno nijak naplniť. Ako väčšina populistických téz aj táto je je pekná iba dovtedy, pokiaľ sa nad ňou nezamyslíte.

Celý článok

Nečistá hra katalánskej vlády

🕔 26.10.2017

Právo národov na sebaurčenie nezaručuje automaticky právo na vlastný štát. Pre odtrhnutie sa od väčšieho štátneho celku musia byť splnené viaceré predpoklady a v prípade Katalánska je týchto predpokladov splnených iba minimum. Pritom tieto predpoklady nie sú nikde presne zakotvené ani záväzne dohodnuté a vlastne každý prípad vzniku nového štátu je jedinečný. Konanie katalánskej vlády je voči obyvateľom tohto regiónu nečestné, pretože má za cieľ polarizovať spoločnosť, aby vláda bola bližšie k splneniu svojho politického cieľa. Neberie pritom ohľad na dôsledky svojho konania a zaoberá sa iba svojimi politickými bodmi.

Celý článok


Jadro EÚ a "diktát" Bruselu

🕔 25.10.2017

Tzv. bruselský diktát nie je pre bežných občanov žiadnou hrozbou. Je to hrozba pre lokálnych politikov, ktorí majú chuť vládnuť podľa vlastných pravidiel a preto je pre nich akákoľvek vyššia autorita prekážkou. Čo najhlbšia integrácia do jadra EÚ nás práve môže pred našimi politikmi ochraňovať.

Celý článok