Vox bloguli: Inštitút pre aktívne občianstvo

To najlepšie z blogov od Inštitút pre aktívne občianstvo


Viac občianskej náuky – viac občanom?

🕔 28.4.2016

Každý má doma takú poličku, skriňu, miesto v pivnici – putuje tam všetko, na čo sa nenašlo miesto v niektorom z významnejších úložísk. Predmet s krycím menom „Občianska náuka“ funguje podobne. Výučba tohto humanitného „gulášu“ však prináša závažné metodické problémy.

Celý článok

Dajme škole šancu

🕔 22.3.2016

Bolo by snáď až príliš ľahké zhodiť zo stola výsledky študentských volieb konštatovaním: „Ach, tí dnešní mladí! Však oni z toho vyrastú.“ To, ako volili (a ako neskôr ukázali aj výsledky reálnych volieb), skôr ponúka pohľad do pomyselného zrkadla, v ktorom nás čaká zložitý a komplexný obraz. Ak teda chceme pochopiť nárast podpory extrémizmu či antisystémizmu u mladých (a následne s ním niečo robiť), prvým krokom je nazrieť do ich sveta.

Celý článok


O Amritovych (ne)výhodných kšeftoch. A diaľkovom aktivizme.

🕔 21.12.2015

Biznis a robenie niečoho prospešného pre spoločnosť sa nemusia nevyhnutne vylučovať. Jedným z nástrojov na ich organické prepojenie je tzv. “impact investment” alebo investovanie so spoločenským dopadom.

Celý článok

Čo sa stane, keď francúzsky biológ strávi 30 rokov v Himalájach

🕔 1.9.2015

Keby vám niekto tvrdil, že vynašiel recept na nájdenie osobného šťastia, ktorý je zároveň odpoveďou na ekonomické krízy či globálne otepľovanie, verili by ste mu? Ja veľmi nie.

Celý článok