Vox bloguli: Inštitút INESS

To najlepšie z blogov od Inštitút INESS


Pokuty supermarketom sú pokuty pre celé Slovensko

🕔 24.7.2017

Reťazec Billa dostal štvrtú miliónovú pokutu, tentokrát za niekoľko fliaš piva, minerálky a balíčkov cukríkov v sklade zopár dní po záruke, v celkovej hodnote 38 eur. Je to pokuta pre celú slovenskú ekonomiku a jej spotrebiteľov.

Celý článok

Cenaštátu.sk - barlička pre demokraciu

🕔 20.6.2017

Portálu Cenastatu.sk ponúka celý balíček bezplatných služieb, ktoré pomáhajú zmierňovať kognitívne problémy voličov. Z Ceny štátu sa tak stáva dôležitá barlička pre lepšie fungovanie demokracie a verejných financií. Prináša ľudom informácie o tom, koľko platia na daniach a koľko ich stoja jednotlivé služby. A to všetko v ľahko prístupnej forme.

Celý článok


Ekonómia vianočných darčekov

🕔 21.12.2016

Asi nie je potrebné pripomínať, že ekonómovia sa často nezhodnú. Ošúchaný vtip hovorí, že ak sa spýtate na názor troch ekonómov, dajú vám štyri odpovede. Táto nezhoda panuje aj v prípade čistej teórie vianočných darčekov.

Celý článok

Učebnicová politika si nevšimla 89. rok

🕔 6.9.2016

Výber učebníc na Slovensku funguje asi ako za čias Márie Terézie.

Celý článok


Vianočný zázrak, pomaranče

🕔 22.12.2015

Pre vianočný zázrak nemusíte chodiť ďaleko. Stačí keď sa pozriete na váš stôl, ktorý sa prehýba pod ťarchou dobrôt z celého sveta. Bez toho, aby ste nahlásili ministrovi pôdohospodárstva, čo chcete na stole, vašich 30€ uviedlo do pohybu desaťtisíce ľudí.

Celý článok

Fico by mal vyjednávať s nezamestnanými

🕔 22.5.2015

Rámcovanie, teda zasadenie problému do konkrétneho rámca, výrazne ovplyvňuje jeho riešenie. Aj v prípade minimálnej mzdy.

Celý článok


Skutočne dobrovoľná výmena

🕔 6.2.2015

Aj pri posudzovaní morálky a etiky musíme používať ekonomické myslenie.

Celý článok