Vox bloguli: INEKO

To najlepšie z blogov od INEKO


Demokracia priniesla výsledky, stále však máme čo doháňať

🕔 15.12.2017

Za posledných 25 rokov komunizmu sa nám život v priemere nepredlžoval, za prvých 25 rokov demokracie stúpol o 5,8 roka

Celý článok

Štyri kilometre diaľnice predražili o hodnotu dvoch nových nemocníc

🕔 6.12.2017

Keď pôjdete úsekom D3 Žilina Strážov – Brodno, spomeňte si, že ste na najdrahšej diaľnici v strednej Európe. A to nielen pre tunel a dlhú estakádu. Štyri minúty, ktoré na nej ušetríte, neboli hlavným motívom, prečo ju stavali.

Celý článok


Diaľnica pri Žiline bude iba pre korčuliarov až do mája 2019

🕔 18.11.2017

Od júla známy víťaz tendra na meškajúci privádzač stále nemá zmluvu. Súťaž prebehla rýchlo, no NDS premárnila ďalšie mesiace – podnetom na kontrolu, ktorý nakoniec sama stiahla.

Celý článok

Chudobné regióny sú náchylnejšie voliť extrémistov

🕔 10.3.2017

Podpora extrémistických a populistických strán na Slovensku má nezanedbateľné ekonomické príčiny. Nespôsobuje ich absolútny pokles životnej úrovne, lebo opak je pravdou, ale skôr pretrvávajúce či len slabo sa zmenšujúce regionálne rozdiely a vnímaná chudoba. Odkázanosť od centrálnej vlády vnímajú obyvatelia menej vyspelých regiónov citlivejšie, pretože od nej vo vyššej miere ako ostatní čerpajú sociálne dávky, sľubujú si od nej zníženie miestnej nadpriemernej nezamestnanosti, vytváranie pracovných lokálnych miest, aby nemuseli cestovať za prácou do zahraničia.

Celý článok


Podnikateľom vadí nerovnaký prístup vlády k podnikom

🕔 7.3.2017

Koncom roka 2016 sme uskutočnili hĺbkové rozhovory s 11 manažérmi a podnikateľmi o ich názoroch na stav a vývoj demokracie a podnikateľského prostredia na Slovensku. Išlo o predstaviteľov rôznych firiem podľa veľkosti aj odvetví, zastúpenie mali malí, strední aj veľkí podnikatelia. Z rozhovorov vyplynuli tieto hlavné závery:

Celý článok

Podľa mnohých študentov u nás funguje demokracia len „naoko“

🕔 3.3.2017

S cieľom zistiť názory mladých ľudí na stav demokracie na Slovensku sme v októbri až decembri 2016 uskutočnili 5 diskusií so 41 študentmi stredných a vysokých škôl. Išlo o študentov troch gymnázií v Snine, Liptovskom Hrádku a Považskej Bystrici a tiež so študentmi bakalárskeho a magisterského stupňa Fakulty ekonomických a sociálnych vied Univerzity Komenského v Bratislave. Z diskusií vyplynuli tieto hlavné závery:

Celý článok


Demokraciu na Slovensku ohrozuje populizmus a korupcia

🕔 28.2.2017

Správa o stave a vývoji demokracie na Slovensku: Neriešenie problémov a zneužívanie moci otvárajú brány extrémizmu

Celý článok

Zverejňujeme ozdravný plán VšZP. Mal byť ambicióznejší, pričom hrozí, že na straty VšZP sa poskladáme všetci

🕔 27.2.2017

Pokým úsporné opatrenia VšZP nedosiahnu svoj maximálny potenciál, nemalo by sa uvažovať o pomoci poisťovni zo strany štátu. Príliš rýchla a vysoká štátna pomoc by do budúcnosti vyslala negatívny signál, že v štátnom zdravotníctve sa zle hospodáriť a nešetriť oplatí.

Celý článok


V prešovskej nemocnici čakajú záchranky s pacientom dvakrát dlhšie ako v Martine

🕔 18.12.2016

Alarmujúce zistenie: Záchranky čakajú takmer vo všetkých nemocniciach na odovzdanie pacientov s najakútnejšími stavmi rovnako dlho alebo dokonca dlhšie ako pri menej akútnych diagnózach, väčšinou 13 a viac minút a rokmi sa to zhoršuje.

Celý článok

Demokracia sa u nás zhoršuje, zatiaľ ale menej ako v Poľsku či Maďarsku

🕔 11.11.2016

Okamžité zlepšenie by prinieslo vyšetrenie kauzy Bašternák, systematické stráženie veľkých tendrov, zverejňovanie podrobných majetkových priznaní a posilnenie nezávislosti polície, prokuratúry a súdov

Celý článok


K diaľnici pri Žiline neobstarali privádzač, dočasne skončí v poli

🕔 21.10.2016

Úsek D1 pri Žiline za vyše 400 miliónov eur sa po dokončení na jeseň 2018 pravdepodobne odovzdá do užívania strážnej službe. V lepšom prípade naň pustia korčuliarov.

Celý článok

Branisko má preťažiť doprava, ktorú si NDS vymyslela

🕔 16.8.2016

Diaľničiari nechtiac prezradili, ako zdôvodňujú naliehavosť veľkých projektov tam, kde ich reálne netreba. Nafukovaním prognózovanej dopravy.

Celý článok


Prečo sú niektoré národy úspešné a iné zlyhávajú

🕔 13.5.2016

Recenzia knihy Why Nations Fail od amerických ekonómov Daron Acemoglu a James Robinson

Celý článok

Ako ďalej nová univerzitná nemocnica v Bratislave?

🕔 29.4.2016

Pre dobré rozhodnutie o pokračovaní či zrušení PPP tendra je kľúčové prehodnotiť lokalitu, zreálniť podmienky financovania a dosiahnuteľné prevádzkové úspory

Celý článok


Veríte ešte, že dobro zvíťazí?

🕔 31.8.2015

Deti sú zväčša šťastné, lebo úprimne veria v dobro, dôverujú svojmu okoliu. Ako človek dospieva, zisťuje, že dobro vždy nevíťazí, že existuje krivda či nešťastie a niekedy môže mať zlo navrch. A postupne sa môže nedokonalému svetu prispôsobiť tak, že začne sám konať zlo, aby bol úspešnejší. Môže napríklad klamať, podplácať, kradnúť.

Celý článok