Vox bloguli: Igor Melicher

To najlepšie z blogov od Igor Melicher


Čo mi vadí na "vlakoch zadarmo"

🕔 2.4.2017

Bol som v 3. ročníku na vysokej škole, keď som prvýkrát cestoval vlakom bez toho, že by som musel niečo zaplatiť. Od vtedy prešli už viac ako dva roky. Zo začiatku som z toho mal zvláštne pocity, pretože, ako vždy každé takéto opatrenie vytvára v spoločnosti kritiku a tá bola tentoraz výdatná. Napriek tomu som tento krok chápal veľmi […]

Celý článok

Make Europe Great Again!

🕔 29.3.2017

Zvolenie Donalda Trumpa na post prezidenta USA rozvírilo vody svetovej politiky a vyvolalo mnohé otázniky. Názory sa delia na dva prúdy. Konzervatívny, ktorý Trumpa v úlohe prezidenta podporuje a liberálny, ktorý v ňom vidí ohrozenie spoločnosti a demokracie. Čo však tretí politický prúd? Ako sa na to pozerajú socialisti?

Celý článok


Svet potrebuje jasný Cieľ

🕔 6.2.2017

Som idealista, priznávam. Snažím sa vidieť vo svete len to najlepšie, ale rovnako som si vedomý aj toho, že človek nie je tvor dokonalý. Vďaka Bohu za to. Keby sme všetci boli dokonalí, nebol by dôvod na to ďalej sa rozvíjať a zdokonaľovať. Práve naša nedokonalosť a zvedavosť sú naším najväčším hnacím motorom. Lenže snažiť sa o zdokonaľovanie by nemalo byť záujmom len jedného štátu alebo jedného človeka, mala by to byť spoločná snaha všetkých ľudí na svete. Stanoviť si dlhodobý a jasný cieľ je presne to, čo zo všetkého najviac potrebujeme.

Celý článok

Demokratický Socializmus očami Bernieho Sandersa

🕔 16.1.2017

Bernie Sanders bol od roku 1971 do 1979 členom Liberty Union Party v USA. Po roku 1979 až do roku 2015 bol nezávislým politikom a senátorom v štáte Vermont. V posledných primárnych voľbách Demokratickej strany súperil o kandidatúru na post prezidenta USA s Hillary Clinton. Sám sa radí k politickému prúdu Demokratického Socializmu, ktorý musel v spomínaných voľbách viackrát definovať a obhajovať.

Celý článok


Mladí ľudia sa musia postaviť za väčšiu demokratizáciu spoločnosti

🕔 27.10.2016

Dnešná doba je iná, je zvláštna. Je odlišná od ostatných dôb, ktoré z dejín poznáme. Ľudia pracujú viac, žijú rýchlejšie a sú omnoho chladnejší. Celý svet ako keby ochladol a stratil cit. Sociálne vzťahy nahradili sociálne siete. Nadšenie so spoločnej snahy niečo zmeniť nahradil „like“ na Facebook-u. Mladí ľudia žijú iný život ako ich predchodcovia. Slobodnejší, ale zato izolovanejší. Zameraný viac na individuálne práva, menej na spoločenské povinnosti. Každý by si mal však uvedomiť, že tu nie je večne a dom, v ktorom býva nakoniec prenechá niekomu inému. Či chce alebo nie. Úlohou mladých ľudí je naučiť sa zanechať dom v lepšom stave, v akom bol keď sa nasťahovali.

Celý článok

Nová politika - demokracia, správa, ekonomika a spoločenský pokrok #3 (Ekonomika)

🕔 21.10.2016

Často si kladiem otázky, prečo tento svet funguje tak, ako funguje? Čo predurčuje správanie ľudí a rozdelenie bohatstva planéty? Je to čo robíme pre fungovanie sveta a svetovej spoločnosti ako celku, maximum? Mám taký pocit, že to nie je maximum. A rovnako mám pocit, že sa vo vývoji spoločnosti vyskytla chyba. Elity nerobia politiku, ale politikárčenie. Progres by mal vyzerať celkom inak.. (#3)

Celý článok


Nová politika - demokracia, správa, ekonomika a spoločenský pokrok #2 (Politika/Správa)

🕔 19.10.2016

Často si kladiem otázky, prečo tento svet funguje tak, ako funguje? Čo predurčuje správanie ľudí a rozdelenie bohatstva planéty? Je to čo robíme pre fungovanie sveta a svetovej spoločnosti ako celku, maximum? Mám taký pocit, že to nie je maximum. A rovnako mám pocit, že sa vo vývoji spoločnosti vyskytla chyba. Elity nerobia politiku, ale politikárčenie. Progres by mal vyzerať celkom inak.. (#2)

Celý článok

Mladá politika - demokracia, správa, ekonomika a spoločenský pokrok #1

🕔 16.10.2016

Často si kladiem otázky, prečo tento svet funguje tak, ako funguje? Čo predurčuje správanie ľudí a rozdelenie bohatstva planéty? Je to čo robíme pre fungovanie sveta a svetovej spoločnosti ako celku, maximum? Mám taký pocit, že to nie je maximum. A rovnako mám pocit, že sa vo vývoji spoločnosti vyskytla chyba. Elity nerobia politiku, ale politikárčenie. Progres by mal vyzerať celkom inak..

Celý článok


Brexit - Výhody/Nevýhody

🕔 23.6.2016

Slovensko bude o nedlho preberať štafetu predsedníctva v rade EÚ. Hrozí však, že práve predsedníctvo Slovenska v rade EÚ bude musieť počas celého svojho mandátu riešiť jeden dominantný problém. Brexit, resp. odchod Veľkej Británie zo štruktúr Európskej Únie. Do akej miery by bol Brexit pre Európu pozitívom alebo negatívom si skúsime rozobrať v ďalších riadkoch.

Celý článok

Lesk a Hmla Života – Košice

🕔 9.6.2016

Milujem život, kto by ho nemiloval, všakže? Všetky tie krásne dni, stúpanie, párty, zážitky. Proste krása. Ale život nám neponúka len lesk a flám. Ponúka nám aj dážď, hmlu a búrky. Ponúka nám obdobia, kedy nevidíme do diaľky a nie sme si istí čo bude ďalej..

Celý článok


Družstevné podnikanie na Slovensku

🕔 6.5.2016

Podnikanie sa nemusí automaticky spájať len s akciovou spoločnosťou (a.s.), alebo spoločnosťou s ručeným obmedzeným (s.r.o.). Na Slovensku existuje a funguje aj iná forma podnikania – Družstvo alebo Kooperatíva.

Celý článok

Potrebujeme viac Demokracie a viac Zodpovednosti

🕔 1.5.2016

Európske voľby, parlamentné voľby, prezidentské voľby, krajské voľby, komunálne voľby a možnosť referenda. Niekomu by sa mohlo zdať, že je tých volieb až až. Opak je však pravdou. Demokracia je síce rozhodovací proces, ale demokracia zúžená len na voľby do zastupiteľských orgánov, konajúce sa raz za čas, nemusí stačiť. Aby sa mohla občianska spoločnosť plnohodnotne rozvíjať potrebuje viac demokracie a samozrejme aj viac zodpovednosti.

Celý článok


Sen Bratislavskej kaviarne o politickej strane

🕔 25.4.2016

Z pravicového politického spektra už dlhší čas počuť šumy o vzniku novej politickej strany. Výsledok parlamentných volieb 2016 tieto šumy ešte väčšmi zintenzívnil. Nesplnené očakávania Siete, vstup strany Most-Híd do koalície so Smerom a SNS. Rovnako zavážila aj skutočnosť, že dosť veľkú časť hlasov si ukrojili extrémistické, populistické a protestné strany. Celkový mix jednotlivých skutočností preto vytvára vhodný priestor pre vznik novej strany mestského typu.

Celý článok

Kultúra Politickej Reality Show

🕔 21.3.2016

Politika. Písali o nej mnohí. Antickí myslitelia ako Platón alebo Aristoteles. V období stredoveku to bol napríklad Machiavelli alebo Tomáš Akvinský. V dnešnej dobe to boli myslitelia ako Kant, Marx, Dahl a Sartori. Všetci intelektuáli a myslitelia opisovali politiku ako vec potrebnú, žiadúcu ba dokonca až cnostnú. Vec, bez ktorej by sme nedokázali nájsť ani tú najmenšiu zhodu medzi jednotlivými skupinami v spoločnosti. Dnes je však situácia iná. Z politiky sa stáva fraška a reality show.

Celý článok


Štvorlístok alebo Bratislavský Spolok? Kto zostaví vládu?

🕔 11.3.2016

Parlamentné voľby sú za nami. Od ich ukončenia onedlho uplynie prvý týždeň, no ich výsledky sú stále pre mnohých prekvapením. Vypadnutie KDH z Národnej Rady, nečakaný úspech ĽS-NS - Mariána Kotlebu. Rovnako prekvapivý úspech strany Sme Rodina - Borisa Kolára, ktorý si svoju stranu kúpil len 4 meisace pred voľbami. Voľby vyhrala strana Smer-SD s takmer 30%. Do NR SR sa dostalo 8 politických subjektov a 10 predsedov. Druhá najsilenšia strana SaS mala niečo málo cez 12% a tretie hnutie OĽaNO okolo 11%. Kto napokon zostavý vládu? Bude odpoveďou na spoločneskú objednávku? Vydrží vôbec??

Celý článok

Robíme pre ľudí? Čo urobila vláda Smeru pre ľudí za roky 2012 – 2016?

🕔 1.3.2016

Parlamentné voľby sú za dverami. Končí obdobie vlády jednej strany a karty sa budú rozdávať znovu. Je preto na mieste zastaviť a zosumarizovať to, čo spravila pre ľudí jednofarebná vláda Smeru-SD počas svojho funkčného obdobia..

Celý článok


Voda je ľudské právo. Chráňme si ju!

🕔 26.2.2016

Voda nie je ropa! Bez ropy človek prežiť dokáže, mohli by sme dokonca polemizovať aj o tom, že by bez nej mohol žiť o niečo dlhšie. Voda je však niečo úplne iné. Zdravý človek bez nej nedokáže vydržať viac ako 5 dní. Uvažovanie o tom, že by sa z nej mala stať obchodná komodita, surovina je nebezpečné. Vodu nikto nevyrobil, nikto si ju nemôže patentovať. Pochádza z prírody, je základom pre vznik života, aj pre jeho udržanie. Voda patrí nám všetkým, každý jeden človek žijúci na našej planéte má na na vodu právo!

Celý článok

Klamstvo ako predvolebná metóda strany SKOK!

🕔 19.2.2016

Je už pomaly zvykom, že sa mimoparlamentné strany tlačia ku korytu z každej možnej strany a aby tento cieľ dosiahli sú schopné klamať, zavádzať a podvádzať ľudí, od ktorých si žiadajú hlasy. Inak tomu nie je ani v prípade mimoparlamentnej strany SKOK!, ktorú vedie Juraj Miškov. Ten sa pred nedávnom s veľkou dávkou arogancie a posmešnosti postavil pred kamery, kde s iróniou spochybňoval výsledky vlády v náraste pracovných miest. Aby tomu nebolo málo Miškov sa sám pochválil koľko pracovných miest vytvoril, keď bol ministrom vo vláde 2010 - 2012. Keby to bola pravda, tak na tom nie je nič zlé. Zhodou okolností to však pravda nie je a pán Miškov svojimi vyjadreniami opäť potvrdil, ako hlboko sú schopné klesnúť mimoparlamentné strany, aby sa dostali ku korytu.

Celý článok


Postkapitalizmus – Ekonomická demokracia ako posledné štádium kapitalistickej spoločnosti

🕔 8.2.2016

Kapitalizmus, spoločensko-ekonomický systém je potrebné akceptovať ako fenomén, ktorý mal v dejinách ľudstva určitú dejinnú rolu. Kapitalizmus má za sebou vyše 200 ročnú históriu a jeho nenahraditeľná dejinná úloha sa už pomaly blíži ku svojmu koncu..

Celý článok

Lacné Bankové Účty

🕔 5.2.2016

Od 1. februára 2016 začala na Slovensku platiť nová legislatíva, ktorá uľahčí život ľuďom z nízkoprijmových skupín. Ak má človek mesačný príjem na účte nižší ako 400€, neplatí za vedenie účtu žiadne poplatky. Ak má príjem vyšší ako 400€ poplatky spojené s vedením účtu dosiahnu maximálne 3€. Ak má spotrebiteľ záujem o získanie tohto zvýhodneného účtu, nemal by viesť žiadny iný účet v rovnakej, alebo inej banke.

Celý článok


Štrajk Učiteľov – nechutná hra v predvolebnej kampani?

🕔 16.1.2016

Je mesiac a pol pred parlamentnými voľbami a vo vzduchu je cítiť napätie. Jeho príčinou je vyhlásenie štrajkovej pohotovosti Iniciatívou Slovenských Učiteľov (ISU). Iniciatíva vzniesla podmienky, ktoré musí vláda splniť do dvoch týždňov, inak začnú neobmedzený štrajk. Hlavným cieľom iniciatívy je dosiahnuť zvýšenie platov. Na tom by nebolo nič zlé, ak by sa požadovaná čiastka pohybovala v reálnej rovine, keby sa štrajk neorganizoval tesne pred voľbami a keby za celou akciou nebolo cítiť politické pozadie. Je teda tento štrajk ozajstným rozhorčením učiteľov, alebo len niekto využil pedagógov a študentov pre svoju predvolebnú kampaň? Viaceré indície ukazujú, že to má na svedomí práve politika a boj o moc..

Celý článok

Prieskumy Verejnej Mienky. Fakt alebo Fikcia?

🕔 23.12.2015

Mojim študijným odborom je politológia. Politike sa aktívne venujem už takmer 8 rokov. Za ten čas som stihol postrehnúť všeličo. Vzostupy aj pády politických gigantov. Videl som ako vyrástol SMER na Sociálno Demokratickú stranu západného typu. Videl som ako SDKÚ, strana, ktorá reformovala Slovensko v ťažkých časoch po Mečiarovi padla zo svojho piedestálu až niekde za Komunistickú Stranu Slovenska. Politiku a jej procesy preto vnímam vo viacerých rovinách. Veľmi podstatné sú však dve. To, čo sa deje v realite - reálne uskutočnený progres politickými stranami podľa programu. A to, čo sa odohráva v prieskumoch verejnej mienky - teda to, čo by malo byť, podľa toho čo si myslí 1089 respondentov od 18 rokov prostredníctvom telefonického, alebo iného druhu prieskumu. Kým to, čo sa deje v realite dokáže objektívne ohodnotiť každý jednotlivec, ktorý túto realitu sleduje, pri prieskumoch verejnej mienky je to úplne iné. Tie majú svoju najväčšiu silu práve pred voľbami, kedy dokážu ešte nerozhodnutých voličov presvedčiť o tom, komu sa oplatí dať hlas a komu zas nie. Čo je asi najpodstatnejšia časť demokratického procesu..

Celý článok


Paradox Starého Otca

🕔 6.12.2015

Mojou veľkou záľubou je vesmír, astrofyzika a kvantová fyzika. Preto som sa rozhodol, síce trochu netradične, napísať článok o cestovaní do minulosti. Cestovanie časom do budúcnosti možné je, zhodli sa na tom viacerí poprední odborníci a teoretici, ako napríklad Albert Einstein, alebo Stephen Hawking a podložili to teoretickým výskumom. Ale čo cestovanie naspäť? Je to vôbec možné? Ako by sa to dalo uskutočniť? A aké riziká by to so sebou prinieslo?

Celý článok

Opozičné strany všetkých hodnôt – Zlepme sa!

🕔 26.11.2015

Do marcových parlamentných volieb zostávajú ešte 3 mesiace, no na politickom "bojisku" už vidíme viaceré strategické a taktické posuny. Najmä v radoch našej pravicovej opozície. Politika je definovaná ako boj o moc, každý si chce ukrojiť kus z koláča. Otázkou však zostáva.. ako by roztrieštenie moci vplývalo na občanov a spoločnosť? Rok 2010 môže byť malou nápovedou.

Celý článok


Jednotnejšia Európa, aj vďaka utečencom

🕔 8.11.2015

Situáciu okolo prílevu utečencov do Európy sa stále nepodarilo stabilizovať. Únia je v spore o to, aký postoj má k tejto otázke zaujať. Západné, prevažne multikultúrne štáty presadzujú kvôty, kým stredné a východné štáty Únie zas ochranu Schengenskej hranice a zastavenie prílevu utečencov riešením situácie v ohniskových krajinách. Vo veľkých problémoch je dnes Chorvátsko a Slovinsko, pobrežné štáty, ktoré nezvládajú presmerovaný nápor migrantov z Maďarska a Srbska.

Celý článok

Utečenecká kríza stále neutícha

🕔 29.10.2015

Južná hranica Schengenu je v dnešných dňoch prakticky nefunkčná, Taliansko a Grécko nezvládajú nápory utečencov zo stredozemného mora. Predpokladá sa, že hranice Európskej Únie prekročí každý deň viac ako 10 tisíc ľudí. Obrovské problémy s prílivom a koncentráciou utečencov majú hlavne štáty ako Maďarsko, alebo Slovinsko.

Celý článok


Slovensko – Čierna diera Európy?

🕔 24.10.2015

Expremiérka Radičová pred pár dňami vyhlásila, citujem: "Zase sme čiernou dierou Európy." Tieto ostré slová vzišli potom, čo sa Slovenská vláda rozhodla napadnúť žalobou rozhodnutie Rady ministrov EÚ vo veci prijatia dočasných kvôt na prerozdelenie utečencov. Sú to bezpochyby silné slová, ale odrážajú realitu? Nemyslím si..

Celý článok

Legalize It!

🕔 19.10.2015

Marihuana, Konope, Weed, Ganja. Hovorí sa jej všelijako, ale stále zostáva tou istou vecou. Malá rastlina, ktorej plody konzumujú ľudia rôznymi spôsobmi po celom svete. Niekde je jej užívanie úplne legálne, inde (Slovensko) zas dostanete aj za držanie malého množstva tvrdé väzenie. Faktom aj tak stále ostáva, že sa jedná o rastlinu, biologickú formu života prírody.

Celý článok


4Minimálna 0 Mzda5€

🕔 17.10.2015

"Vláda prijala rozhodnutie, že sa navyšuje pre rok 2016 minimálna mzda na výšku 405 eur, čo predstavuje hodinové vyjadrenie 2,328 eura a v percentuálnom vyjadrení je to nárast o 6,58 %," uviedol minister práce Richter. Minimálna mzda sa dvíha, čo je výborné. Povieme si prečo.

Celý článok

Amerika? Rusko? Európa!

🕔 5.10.2015

Od skončenia druhej svetovej vojny stratili štáty kontinentálnej Európy svoje dominantné veľmocenské postavenie. Ich úlohu vtedy prebrali Spojené Štáty Americké a Sovietsky Zväz. Anglicko, Francúzsko a Nemecko si síce udržali ako také postavenie najmä regionálnych mocností a niektoré z nich aj vplyv v bezpečnostnej rade OSN, ale zato stratili svoju takmer dvetisíc ročnú svetovú hegemóniu. Európa je slabšia ako kedy v histórii bola. Posledné storočie síce prechádza procesom integrácie, ale otázka znie.. bude znova Európa svetovou veľmocou?

Celý článok


Vláda zníži dane!

🕔 3.10.2015

Ďalšie opatrenie z druhého sociálneho balíčka bolo pred pár dňami odfajknuté! Jedná sa o zníženie sadzby dane na vybraný druh základných potravín. „Rozhodli sme sa znížiť DPH z 20 % na 10 % na nasledujúci okruh potravín: čerstvý chlieb, mlieko vo všetkých kategóriách, maslo, všetky druhy mäsa, čerstvé ryby,“ upresnil premiér Robert Fico na netradičnom mieste, v hypermarkete v Senci.

Celý článok

Európsky Fénix II.

🕔 28.9.2015

Európska Únia sa dnes nachádza na polceste a je len na nej akým smerom sa vydá. Na výber sú dve možnosti. Buď pôjde cestou integrácie a postupne sa stane modernou federáciou so všetkým čo k tomu patrí alebo pôjde opačným smerom a rozpadne sa opäť na skupinu plne suverénnych národných štátov, ktoré spolu medzivládne komunikujú len v tých najnevyhnutnejších oblastiach.

Celý článok


Slovensko v tom má jasno

🕔 17.9.2015

Európska Únia a jej členské štáty čelia ďalšej významnej kríze a nevedia si ňou rady. Reč je o utečeneckej kríze, ktorú premiér Robert Fico označil ako najväčšiu humanitárnu krízu od roku 1945. Momentálne sa v priestore EÚ pohybujú státisíce migrantov o ktorých nikto nič nevie. V hre sú aj povinné kvôty, ktoré navrhuje predseda Európskej Komisie Jean Claude Juncker.

Celý článok

Európsky Fénix I.

🕔 10.9.2015

Európska Únia dnes čelí viacerým krízam. Hospodárskej a dlhovej kríze, kríze z nadvýroby, kríze spotreby, Gréckej kríze, Ukrajinskej kríze, utečeneckej kríze, kríze stredného veku, globálnej kríze a mnohým ďalším. Dalo by sa povedať, že dnešný svet zažíva krízové obdobie. No kríza, ktorá trápi starý kontinent najviac je kríza Únie. Kríza z obavy o stratu vlastnej Európskej identity, Európskej hrdosti, suverenity a rozumu.

Celý článok


Dubčekov Demokratický Socializmus

🕔 2.9.2015

Pred pár dňami sme mohli byť na Slovensku svedkami spomienkovej udalosti, ktorá sa konala ku príležitosti vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie vtedajšieho Československa v roku 1968. Som presvedčený o tom, že si túto situáciu treba pripomínať najmä ako krivdu spáchanú na našom národe. Vpád sovietskych vojsk neznamenal len prehĺbenie a upevnenie totalitného režimu v našej liberalizujúcej sa krajine, ale najmä skazu svetovo unikátneho systému. Prvého skutočného Socializmu na svete. Socializmu postaveného na demokratických základoch. Dubčekovho Demokratického Socializmu.

Celý článok

Slovensko.sk

🕔 23.8.2015

Určite ste si všimli reklamu, ktorá beží posledné dni v televízii. Prezrádza, že ak máte inteligentný občiansky preukaz s čipom môžete cez internet vybaviť všetky potrebné veci, na ktoré by ste museli čakať v úradoch dlhé fronty.

Celý článok