Vox bloguli: Gabriela Pastorkova

To najlepšie z blogov od Gabriela Pastorkova


Čarovný advent

🕔 11.12.2017

V ľudovej kultúre má advent magický charakter začiatku, kedy môžu pozitívne či negatívne ovplyvniť budúcnosť nadprirodzené sily (stridžie dni).

Celý článok

Katarína

🕔 27.11.2017

Sv. Katarína je patrónkou univerzít, mladých dievčat, filozofov, ošetrovateliek, pradiarov a umierajúcich.

Celý článok


Nov v znamení Váh - Aké remeslo, taký címer.

🕔 19.10.2017

Len úplný zbabelec,magor bez chrbtovej kosti,charakteru a svedomia dokáže zosmiešňovať,urážať,ponižovať,napádať fyzicky ci psychicky zenu len preto,ze si potrebuje sam sebe alebo pred ostatnými niečo dokazovať.Potrebuje si dokázať svoju silu a prevahu nad niekym slabším a kompenzovať si tým svoje nedostatky alebo nízke sebavedomie a urazene,,EGO". Klinec toho všetkého je,ze sa ešte potom dokáže tváriť ako veľký Boh bez kúska ľútosti,a pred ďalšími ženami sa tvári ako slušne neviniatko v tej chvíli ich svojim hraným správaním dokonca o tom aj presvedči. Som chlap,a hanbím sa za takých debilov. Normálny,rozumný chlap dokáže pred ženou ovládať svoj hnev,emócie,výbuchy a vie si ju aspoň s chladnou hlavou vypočuť. Chlapi ruku na. srdce...psychicky aj fyzicky znesú oveľa väčšiu bolesť ako my. A zvlásť tie co sú nútene sa starať o všetko samé. / Z prizania Kysučanov/

Celý článok

U nás taká obyčaj ? OD KAPUSTY CHLAP JE HUSTÝ....

🕔 2.10.2017

Obrad tlačenia kapusty sa začína strúhaním kapusty na ručnom hoblíku. Kapustu dávajú do veľkého dreveného suda, tlačí ju dievčina v kroji tradične prešľapovaním v sude. Pod nohami musí zniesť soľ aj cibuľu.

Celý článok


Jarmoky. Tradícia alebo biznis?

🕔 7.9.2017

" Hádali sa tetulienky o kúsoček masla, chytili sa za pačesy . Jedna , druhou triasla . "

Celý článok

Slnečný kôň

🕔 21.8.2017

Na konanie a myslenie našich predkov vplývala aktivita hlavných nebeských telies – Slnka a Mesiaca – prejavovala sa v mnohých oblastiach ich života v priebehu celého roka. Roľnícka práca, ktorá im prinášala obživu, bola totiž prirodzene regulovaná východmi a západmi slnka, jednotlivými fázami lunárneho cyklu, celkovo cyklom štyroch ročných období, čo viedlo ľudí k pozorovaniu nebeských telies vo vzťahu k bytiu a prírode.

Celý článok


Vlahý večer v rytme tanca ?

🕔 2.8.2017

"V tanci ide ako v otčenáši, príde domov, ledva nohy vláči. " " Tancujte, myši, kde ktorá slyší . " Vravievalo sa o tanečníkoch .

Celý článok

Prof. Ing. Štefan Nosáľ

🕔 28.7.2017

* 20. január 1927, Hriňová – † 22. júl 2017 V sobotu zomrel zakladateľ umeleckého súboru Lúčnica, umelecký vedúci a choreograf Lúčnice Štefan Nosáľ.

Celý článok


Už ťi je djefčatko posľední ponďelček, ňebuďeš ti nosjevať hadbabnich šnoreček

🕔 21.7.2017

Bola som na svadbe, všetci do mňa , *teraz je rad na teba * a uškŕňali sa . Bola som na pohrebe, obzrela som sa dookola a povedala * teraz je rad na vás a uškrnula som sa * . Odvtedy sa ma na rodinu a deti nikto nikdy nepýtal. Stáva sa, keď sa ženy z dediny vyberú, vydávať rozsudky do mesta. Veď to poznáte ? * Nemáš chlopa, nemáš pravdy. *

Celý článok

Za rána za rosy zacvendžali kosy

🕔 6.7.2017

Leto otváralo rôzne sviatky, patrilo tak ako neskorá Jar k najkrajším obdobiam roka. Hospodárske práce sa aj dnes dali do plného prúdu. Hoci v kancelárii sa tak nenadriete ....

Celý článok


Výšivka

🕔 9.5.2017

Kultúra výšivky sa v ľudovom prostredí na území Slovenska rozvinula v súvise so zlepšením postavenia roľníctva a stupňujúcou snahou po skrášlení odevu od konca 18. storočia.

Celý článok

Deti vetra

🕔 27.4.2017

Rómsky tanec : Všeobecne sú „gypsy dance“ charakteristické rýchlim, temperamentným a spontánnym pohybom, ktorý doprevádza lúskanie, pokriky, dupanie a pestrá motyvika v nohách. V našom štúdiu sa zameriavame na tance cigánov z oblasti Rumunskej Transylvánie a Slovenska a na jedinečný tanec Mahala, ktorý v sebe nesie prvky orientálneho tanca, výrazné pohyby panvy. Na kurze tohto typu tanca som sa naučila , vnímať hudbu, pri ktorej pomaly uvoľňujete telo a tancujete vo vlastnom rytme . Tancujete ako, by okolo ohňa a predstavujete si pri tom vietor vo vlasoch .

Celý článok


Svätý Juraj a blížiaci sa NOV

🕔 24.4.2017

Obľubu si svätý Juraj získal najmä u šľachty a rytierov. Po ústupe rytierskych turnajov sa jeho kult dostal do popredia hlavne na vidieku Z Juraja sa stal tak patrón roľníkov. Pod ochranu mu zverovali kone aj dobytok. Mnoho zvykov z príchodu jari z predkresťanskej doby, našlo novú formu pri oslavách svätého Juraja. V 20. storočí sa Juraj stal aj patrónom skautov.

Celý článok

Veľká noc

🕔 12.4.2017

Termín Veľkej noci nie je stály, každoročne sa mení. Veľká noc pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca - po 21. marci. Má však ustálený deň na oslavu - nedeľu - pretože Ježiš Kristus vstal z mŕtvych podľa svedectva apoštolov prvý deň po sobote (Matúš 28,1 Marek 16,1 Lukáš 24,1 Ján 20,1). Veľkonočný - tichý týždeň trvá od Kvetnej nedele po Bielu sobotu.

Celý článok


Ženská Burzoblška aj hand made vecí

🕔 12.4.2017

alebo ako dať veciam druhú šancu ....

Celý článok

Kvetná nedeľa

🕔 8.4.2017

Kvetná nedeľa pripomína rozhodnutie židovskej rady o Ježišovej smrti. Veriaci si zároveň pripomínajú triumfálny vstup Ježiša do Jeruzalema. V tento deň v katolíckych kostoloch kňazi posväcujú palmové alebo olivové ratolesti, v našich podmienkach sú to najčastejšie bahniatka. Tie sa potom spália na popolec, ktorý bude použitý pri obradoch Popolcovej stredy v budúcom roku.

Celý článok


Jarná rovnodennosť

🕔 21.3.2017

Jar sa podľa astronomického kalendára začína dňom jarnej rovnodennosti, no v ľudovom kalendári už po skončení fašiangov, na Škaredú, Krivú, Popolcovú stredu. Týmto dňom sa začína štyridsaťdňový pôst. S radosťou a nádejou očakávanú jar…

Celý článok

Popolcová streda

🕔 1.3.2017

Začiatok štyridsaťdňového pôstu ohlasovali aj zvony. Utorok bol aj rozlúčkou s mäsom, keďže potom sa až do Veľkej noci mäsité jedlá nekonzumovali. Štvrtok po Popolcovej strede bol dňom obžerstva, keďže pôst bol prerušený, aby sa mohli skonzumovať zvyšky fašiangových jedál.

Celý článok


Fašiangová Veselica s ľudovou hudbou KUK

🕔 23.2.2017

Zrušte všetky plány na sobotu (25. 02.) pretože prichádza Fašiangová veselica a pochovávanie basy. Živá hudba, o ktorú sa postará ľudová kapela KUK, zábava, krásna atmosféra a VSTUP ZADARMO je samozrejmosťou.

Celý článok

Ťažká práca (Valentín Beniak)

🕔 15.2.2017

Vlasť, domov a národ boli pre Beniaka vždy veľkými témami. Zmocňoval sa ich prirodzene, úprimne a presvedčivo. Vyznával hodnoty, pre ktoré vedel aj trpieť a znášať spoločenské i ľudské poníženie.

Celý článok


Pohreb v minulosti

🕔 7.2.2017

Aj takto by mohol znieť príhovor na pohrebe : "Odchod blízkeho je vždy bolestivý. Práve preto, že ste ho mali radi, Vašou povinnosťou je dôstojne sa s ním rozlúčiť. Každý človek si zaslúži rozlúčku od svojich najbližších, zaslúži si ešte, aby o ňom bolo povedaných pár viet. Každý človek je jedinečný, len vy viete, koho ste stratili. "

Celý článok

Na Hromnice o hodinu více

🕔 31.1.2017

Radšej vidí bača na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli. Keď na Hromnice sneh a vietor duje, to skorý príchod jari zvestuje. Keď sú na Hromnice snežné povetrice, objaví jar skoro usmievavé líce alebo ak na Hromnice mrzne, bude dobré leto. Keď na Hromnice sneží, jar už nie je ďaleko. Raduje sa gazda, keď si na Hromnice dve pre zimu musí obliecť kabanice. Ak na Hromnice napadne čo i len toľko snehu, čo na čiernej krave zbadáš, bude úrodný rok.

Celý článok


Fašiangy

🕔 19.1.2017

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožúška zima mu bude. Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem, dajte mi slaninky, nech sa vypasiem. Fašiangy, Turíce, fašiangové časy, jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy. Tuto nám nedali, tuto nám dajú, tu koňa zabili, slaniny majú...

Celý článok

Silvester a Nový Rok v štýle našich predkov ? Načo nezabudnúť ?

🕔 30.12.2016

Naši predkovia dodržiavaliviacero zvykov a to v záujme blahobytu, šťastia a zdravia v nasledujúcom roku .

Celý článok


Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc

🕔 17.12.2016

Ak už ste pojedli cesnaku v predvečer Lucie, aby ste sa chránili pred zlými duchmi. Tak ako to robili naši predkovia. Urobili ste si krížik na čelo , bradu a zápästie a týmto cesnakom ste urobili krížik aj na dvere, aby ste ochránili seba aj domov pred zlými duchmi a strigami. Ak už Vám Lucie pozametali pred prahom, ako aj vymietli všetky kúty husími pierkami, tak ako zvyk a tradície kážu. Ak už Lucie odišli so svojím sprievodom, ktorý pozostával z komických postáv ako začiernená cigánka, dievka s deckom, smrť s kosou, či maska kňaza, ktorý sa modlil, žehnal a kázal žartovné veci, okolo neho sa motal pustovník, ale aj kominár, mäsiar, ba aj celá cigánska rodinka. Ak svoju významnú úlohu ukončili aj obecní pastieri, ktorí obchádzali dedinu s veľkou trúbou, aby silným trúbením zaháňali bosorky. Práskali aj bičmi, pískali na píšťalkach a prstoch, trúbili na rohoch, cengali kravskými zvoncami, aby ochránili dedinu. Ak už ste z okien zložili Luciin dar, prázdnu tekvicu s vyrezanými otvormi pre oči, nos a ústa s horiacou sviečkou vo vnútri, ktorá sa podobala na umrlčie lebky.

Celý článok

Je ti zima dievčatko ?

🕔 2.12.2016

Slovenská ľudová mágia a liečiteľstvo. Liečebné praktiky, praktické postupy a úkony zamerané na obnovenie zdravia človeka a zvierat. V tradičnej medicíne ich výber vychádzal z predstáv o príčine choroby. Čím bola nejasnejšia, tým viac praktík, najmä magických, na chorobu existovalo.

Celý článok


Halloween ako Európsky sviatok

🕔 31.10.2016

Pôvodný názov bol Halloween, skratka z anglického Halloweenen (doslovný preklad: predvečer všetkých svätých). Halloween je pôvodne pohanský (keltský) sviatok Samhain - pohanský nový rok (koniec pohanského roka). Možno sa stretnúť aj s názvom predvečer sviatku všetkých mŕtvych. Tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice (Jack-o'-lantern), vo vnútri ktorých je sviečka, čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, pavučiny, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod. Typickými farbami sú červená, žltá, oranžová a čierna.

Celý článok

Mačka - kočka

🕔 26.10.2016

Hojda, hojda Hojda, hojda, spadla mačka z pôjda. Spadla na koláče, teraz v kúte plače.

Celý článok


Jesenná rovnodenosť

🕔 24.9.2016

Astronomický začiatok jesene je spojený s 23.septembrom, ktorý je aj dňom jesennej rovnodennosti (tohto roku to bolo o deň skôr). Znamená to, že deň a noc trvajú rovnako dlho.

Celý článok

Príslovia a porekadlá

🕔 26.8.2016

Nasýtená hyena nehryzie...„Nešťastie jedného človeka je šťastím pre iných.“

Celý článok


Kult predkov

🕔 6.8.2016

Slovanskí bohovia boli uctievaní prostredníctvom modiel, väčšinou z dubového dreva alebo kameňa, poprípade s kovovými doplnkami. Pôvodne sa uctievali v posvätných hájoch-svätoboroch a na obetiskách. Kňažský stav (iba u západných) a takisto drevené chrámy vznikli len u západných Slovanov ako reakcia na konkurenciu dobre organizovaného kresťanstva zneužívaného na mocenské účely. Kňazi sa nazývali aj ŽRECMI. Niektorým bohom v háji alebo svätyni horel večný dubový oheň. Oheň bol prostriedkom prechodu z nášho sveta do sveta bohov, preto sa mŕtvi spaľovali. Je to zvyk spoločný pre skoro všetkých Indoeurópanov. Oheň oslobodil dušu od tela, hnitím by to trvalo oveľa dlhšie. Spaľovali sa aj niektoré obety bohom. U ďalších tomu bolo inak. Zakopávali sa do kultových studní alebo do základov stavieb (napr. deti alebo býčie hlavy, aby ich duša chránila budovu). Slovania okrem bohov uctievali a nosili obety aj rôznym prírodným duchom sídliacim v studničkách, prameňoch, stromoch a kameňoch. Tieto zvyky pretrvali oveľa dlhšie ako viera v samotných bohov. Doteraz napr. do studní hádžeme mince pre šťastie.

Celý článok

Prvý Festival Flamencových Akadémií v Bratislave ” Vamos a bailar ..”

🕔 26.5.2016

Festival ponúka priestor na prezentáciu flamencových lektorov formou hodinového workshopu na tému ktorú si sám lektor určí. Prezentovať sa budú aj študenti a účastníci flamencových akadémií, škôl a kurzov. Festival sa uskutoční 28.5.2016 v Academii Universum, Bratislava

Celý článok


Folklórne ornamenty

🕔 23.5.2016

V Čičmanoch ľudia na čierne domy maľovali biele kresby, čím sa líšili od ostatných obcí. Mne niekto nedávno na bielu stenu namaľoval X. Autor neznámy.

Celý článok

Opäť a raz Tanečný dom a burza Krojov

🕔 3.11.2015

Čaká na teba zvýšena koncentrácia folklóru v Čadci, kde zažiješ: 16-20:00 - burzu krojov a krojových súčiastok - handmade výrobcov (aj zo Sashe :) 18:00 - do rána - školy tanca lektor Miška Giertlova s tanečným partnerom tance z obce Bacúch - súťaže - afterpárty - po celý čas otvorený bar - veľa dobrej muziky v podaní ĽH Kuk a ĽH Poľana z Brna - zaujímavých hostí :) vstupné na mieste na program od 18:00 : 3€ dospelí, 2€ do 15 rokov organizátori: Kuk a Kic Mesta Čadca Všetko nájdeš na 1. poschodí v DK ČADCA

Celý článok


Drotária

🕔 20.7.2015

Aspoň pár fotografií z vernisáže výstavy na Mestskom Úrade v Čadci

Celý článok

Sen noci Svätojánskej tak po našom – Letný slnovrat

🕔 24.6.2015

Hovorí sa , že : Šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe. A vlastne : Veríte na bosorky ?

Celý článok


Danse du ventre, brušný tanec.

🕔 11.6.2015

Ženy, krútiace sa v orientálnom rytme, na ktorých muži nechávajú oči

Celý článok

Nemám otázky

🕔 6.6.2015

túto kultúru chceme a túto nie

Celý článok


Podporme remeslá na Slovensku

🕔 12.5.2015

je vlastne skupina ľudí na Facebooku , ktorá sa snaží svojou tvorbou prispieť k rozvoju remesiel .

Celý článok

Folkór a výtvarníci

🕔 9.5.2015

Folkór vo výtvarnej podobe

Celý článok


Fujara na Liptove

🕔 4.5.2015

Ľudové tradície sa nezapierajú ako povedali priatelia .

Celý článok

Tradičný prvý máj…lásky čas

🕔 30.4.2015

jedna z najznámejších tradícii po Veľkonočnom pondelku. Keď nás mladí aj starí vo folklórnych košieľkach prišli vyoblievať a vyšibať, aby sme boli zdravé a krásne a za odmenu dostali maľované vajíčka...Prichádza máj lásky čas.

Celý článok


Kamenný chodníček

🕔 25.4.2015

Palariková Raková a folkór

Celý článok

Čepčenie . Recesia ?

🕔 17.4.2015

Čepčenie sa ako súčasť svadby zachovala dlho po tom, čo prestali vydaté ženy nosiť čepce.

Celý článok


Drotárstvo

🕔 14.4.2015

Za miesto zrodu drotárstva sa všeobecne považuje chudobné oblasti dnešného severozápadného Slovenska, trojuholník medzi mestami Bytča - Žilina a Čadca.

Celý článok

Folkór sa nosil aj nosiť bude

🕔 7.4.2015

Kuk a malá ukážka z burzy

Celý článok


Folkór – Flamengo

🕔 2.4.2015

tradičný tzv. cigánsky tanec

Celý článok

Zvyšená koncentrácia folkóru v Čadci

🕔 28.3.2015

Konal sa ďalší ročník Tanečného domu v rukách folkórného súboru KUK

Celý článok


Kysucká muzika

🕔 27.3.2015

alebo ako na pľaci sa rozvíja turistický ruch

Celý článok

Folkór – vedomosti ľudu

🕔 26.3.2015

Folkór na pľaci. Alebo, co by sa rado napísalo o tradičnej kultúre.

Celý článok