Vox bloguli: Eka Balašková

To najlepšie z blogov od Eka Balašková


Ak mi p. Matovič dá do rúk megafón, alebo pán premiér, buďte chlap!

🕔 24.3.2017

úred Bonaparte, poviem doň p. Ficovi asi toto. A to nehovorí zo mňa závisť voči premiérovmu platu, zodpovednosť musí byť dostatočne hodnotená.

Celý článok

Zlato a zlato z OH nemá rovnakú cenu

🕔 22.12.2016

Bolože to rečí, ako sa môže Slovensko pýšiť úspechmi paraolympionikov. Akí môžeme byť na Metelku. boccistov či Vadovičovú hrdí, lebo nehandicapovaní športovci môžu o takomto "medajlobraní" snívať. V podstate súhlasím, ale.

Celý článok


List pánu premiérovi z jednej návštevy

🕔 13.12.2016

V sobotu bola sociálna sieť plná odkazov na video, kde pán premiér od rečníckeho pultu pľuje jed na Rómov. Ako on povedal, na parazitov. Tento jeho výraz sa mi núkal aj do názvu článku, len - hanbila by som sa použiť ho na ľudí.

Celý článok

Smrť nie je strašidlo

🕔 31.10.2016

Dušičkové obdobie je pre nás také nostalgické, spomienkové, trošku boľavé, trošku hĺbavé, možno sa nad hrobom pri nejakej spomienke pousmejeme, lebo sa tam stretneme s bratrancom, ktorý nám opráši desaťročia starú spomienku, ktorá sa nám spája s tým, nad koho hrobom stojíme. A cesty na miesta, kde sme prežili krásne dni, mesiace, roky. A priatelia z detstva na ktorých sa […]

Celý článok


Menej "srdiečkárenia", viac empatie!

🕔 6.8.2016

"Srdiečkárenie" alebo dojímanie sa. To je to, čo nám pomaličky ale isto už nejaký čas vytláča empatiu.

Celý článok

Fakt chceme tak veľa?

🕔 6.8.2016

Čo tí hendikepovaní vlastne chcú? Nič extra vážení, len to, čo vy všetci beriete ako samozrejmosť.

Celý článok


FNN - Fňukať nikdy nebudeme!

🕔 10.7.2016

To je jedna z piesní zoskupenia The Tap Tap, ktorej názov som si preložila do Slovenčiny, lebo fňukanie je tuším slovenským národným športom. Pomaly to totiž vyzerá tak, že Slovensko je bábková krajina.

Celý článok

Osobný asistent nie je moja hlava!

🕔 3.7.2016

Ak uvažujete, či robiť osobného asistenta (budem používať bežne zaužívanú skratku OA) vozmenovi, zrakáčovi prípadne inak telesne či zmyslovo postihnutému človeku nezabúdajte na toto pravidlo!

Celý článok


Utečenci, kolektívna vina, alebo “pán Fico, nerozsievajte strach!”

🕔 31.1.2016

Nie som odborník ani na migrantov, ani na politiku a ani nemám krištáľovú guľu, aby som vedela, čo bude o 10-20 rokov. Som len obyčajný človek s emóciami, niečo medzi "slniečkárom" (lebo som pacifista a do ruky nechytím ani detský prak) a skeptikom (lebo registrujem, čo sa deje v Calais, prípadne čo sa dialo počas silvestrovskej noci na x miestach Európy). Som ale aj človek, ktorý sa po celý život stretáva s predsudkami.

Celý článok

Žijeme dobu barbín a kenov

🕔 26.1.2016

Časopisy sú plné krásnych mladých ľudí s dokonalými úsmevmi. Redaktori a moderátori v TV sú výlučne krásni zdraví ľudia. Speváčke sa odpustí jeden-dva tóny hore-dole, ak vyzerá úchvatne. Ak ste "kúsok krajši od čerta" máte problém nájsť si aj zamestnanie. A to nehovorím o tom, ak ste telesne hendikepovaný. To už ste na trhu práce pomaly nadbytočný.

Celý článok


Integrovaná doprava .. koho (ne)integruje?

🕔 4.11.2015

Dopravné podniky mali vždy zmysel pre (čudný) humor. Vlastne odkedy si autobusy pamätám ...

Celý článok

V Prešove ženy podávajú ďalej – svoje vlasy

🕔 2.10.2015

Cez kamarátku Maťu som v kontakte s prešovskou výzvou "Podaj ďalej", ktorá vrámci regiónu pomáha rodinám v hmotnej núdzi. Funguje systémom, na ktorý sú výzvy cez sociálne siete úplne ideálne.

Celý článok


Chalani, ďakujem …

🕔 21.8.2015

Sú zamestnania, ktoré doceníme, až keď ich potrebujeme. O potrebnosti takých lekárov, učiteľov, či upratovačiek nepochybuje nikto. Uvažovali ste už o tom, akí potrební sú napríklad taxikári?

Celý článok

Aj s hendikepom chcem vyzerať!

🕔 15.8.2015

Nuž povedzme si tak, ako je - modelky či modeli z väčšiny z nás nikdy nebudú. Ale myslím, že túto ambíciu nemá ani drvivá väčšina zo "zdravej" populácie. A predsa módny biznis je veľmi úspešné priemyselné odvetvie.

Celý článok


Zdravotný hendikep nás učí …

🕔 9.8.2015

okrem iného trpezlivosti samého so sebou, sebaprijatiu, ale aj tomu, o čom chcem písať dnes - vedieť požiadať o pomoc.

Celý článok

Invalidná sesternica nie je výhovorka!

🕔 27.7.2015

Darmo, som typická baba, uškŕňala som sa v duchu, keď som sa tešila z nákupu kozmetiky na ktorú sa v tomto dusnom a nedávnom horúcom počasí teší už aj polica v mojej sprche. Aj z lekárne mám všetko, čo som chcela a minule nedostala, no skrátka už len zavolať taxík a niektorému z chalanov povedať “Domov, prosím ťa.” Ešte myšlienka, že nám, s hokejkami, by […]

Celý článok


Haló, máte doma dieťa, nie kvietok makový!

🕔 7.7.2015

Každý rodič má úplne prirodzenú potrebu chrániť svoje dieťa pred nebezpečenstvami tohto sveta a matky hendikepovaných detí majú tento pud pochopiteľne silnejší, ako matky zdravých detí. Nechcem od nikoho, aby svoje 10ročné nevidiace dieťa nútil chodiť pre chlieb cez tri rušné križovatky. Ale ani príliš ochranársky prístup mu do budúcnosti nepomôže.

Celý článok

Vychovávame generáciu chorobných negativistov?

🕔 25.6.2015

Nie som psychológ a možno práve preto nerozumiem tomuto svetu. Človeka 21. storočia na Slovensku podľa mňa vystihuje jedno slovo - negativizmus.

Celý článok


A zase raz lajky

🕔 22.6.2015

a ich pominuteľnosť, alebo môj pohľad na honbu za počtom palcov na sociálnej sieti.

Celý článok

Debarierizácia končí v Dunajskej Strede

🕔 22.6.2015

Keď sa začalo hovoriť o novom prepravcovi na trase Bratislava – Dunajská Streda – Komárno, na kultúrne cestovanie sa tešili hlavne cestujúci zo Žitného ostrova, ktorí aj v 21. storočí cestovali do práce či školy v starých, rozbitých vlakoch, ktoré by inde ako do “Zapadákova” ŽSR asi neposlala – okná zájdené od špiny, koženkové sedadlá […]

Celý článok


Dobrá káva pomáha.

🕔 11.6.2015

Len čítajte ďalej, nebude to o všeobecne známych účinkoch kvalitnej kávy.

Celý článok

Keď odíde bloger …

🕔 8.6.2015

vždy mi je tak trochu smutno na duši. Nepoznáme sa, (teda osobne väčšinou asi nie), nie sme si nejako extra blízki, možno sa v živote nestretneme a predsa o sebe vieme tak veľa. Vieme, aké knihy čítame, vieme, čo nás potešilo v niektoré zimné ráno cestou do práce, alebo aké superhlášky majú deti, vnúčatá, či […]

Celý článok


Novinári, nedojte prosím emócie.

🕔 5.6.2015

Čo to znamená? V článku za všetky príklady použijem len jedno slovné spojenie - "pripútaný na invalidný vozíček". Z tohto slovného spojenia má väčšina našincov doslova koprivku.

Celý článok

Cirkev a podpora rodiny? Hahaha!

🕔 3.6.2015

Napriek tomu, že som veriaca. Napriek tomu, že sa denne modlím. Napriek tomu, že si myslím, že ľudstvo nevymyslelo lepšiu formu vychovávania detí, ako je usporiadaná rodina. Napriek tomu cirkvi, teda jej predstaviteľom túto proklamovanú podporu neverím.

Celý článok


Staroba – vek plný predsudkov

🕔 31.5.2015

Doba sa mení a dnes už babička nemusí byť žena v kvetinkovej šatovke so šatkou na hlave. Pozrime sa na pár mýtov o starobe z môjho pohľadu. A možno je tento článok úplne zbytočný a stačilo by napísať "Predstav si seba o 30, 40 či 50 rokov" Mýlim sa? Pokojne (a slušne, ak to ide) mi to dajte na vedomie v diskusií.

Celý článok

Ne/zabudnuté slová v Komárne

🕔 28.5.2015

Asi mi dáte za pravdu, že nebýva zvykom, že sa ľudia z Facebookovej skupiny, ktorá existuje rok aj niečo,  za ten čas stretnú dvakrát. Možno mi schválite aj niečo ako “pravidlo”, že s ľuďmi, ktorých “poznám” len cez internet, sa zásadne nestretávam. Na FB zdieľam denne niekoľko hlúpostí, vtipných a zaujímavých článkov, ale moje súkromie […]

Celý článok


Som anti inšpirácia,

🕔 15.5.2015

alebo NIE SOM vaša inšpirácia. Už ste svojmu lenivému pubertiakovi niekedy povedali “Pozri sa na svojho bratranca (spolužiaka, suseda, kamaráta …) – má zdravotný hendikep a ako dobre sa učí!” Ak nie, ani mu to nehovorte. Robiť si z hendikepovaných ľudí inšpiráciu totiž nie je na mieste. “Prečo, keď ste takí úžasní?” opýtala sa ma […]

Celý článok

Požiadaj. Ale Dôstojne!!!

🕔 13.4.2015

Citlivá hudba. Počas celej piesne nás sprevádza zúfalá prosba o pomoc. Ide o pomôcku, ktorá dotyčnému umožní chodiť bez vozíka. Prosba je podaná na môj vkus ponižujúco. Vozík ako keby sa rovnal smrti, ako keby to bolo niečo čo dotyčnému zatvára dvere do života medzi “normálnymi”, plnohodnotnými ľuďmi. Fotografie vložené do videa dotyčného ukazujú spôsobom […]

Celý článok


Nezakrývajme si oči pred násilím!

🕔 23.3.2015

Pred nejakým časom bola v Bratislave tlačová konferencia o domácom násilí na ženách. A mne sa z pamäti vynorila spomienka na klientku. Prakticky nevidiaca päťdesiatnička, ktorá synovej rodine pomohla poriešiť bytovú situáciu. Ako vdove jej bol 4izbový dom veľký, najmladší syn teda dostal ponuku, ktorú nemohol odmietnúť. Časom by sa ale neveste zišla aj štvrtá […]

Celý článok

Tak už došlo aj na nás

🕔 3.2.2015

Priznám sa, čakala som to skôr. Jeden príspevok na FB mi pripomenul môj vlastný, veľmi nepríjemný

Celý článok