Vox bloguli: Cestou Necestou

To najlepšie z blogov od Cestou Necestou


37 cestovateľských prezentácii v 10 mestách na Slovensku

🕔 15.1.2018

Vyznávači cestovania, alternatívnej dopravy, silných zážitkov a hlbokého snehu sa môžu tešiť na januárovú šnúru festivalu Cestou necestou v 10 mestách na Slovensku. Od 24.1. do 27.2 budeme svedkami toho, že sa Slováci vo svete nestratia!

Celý článok

Dobrodružstvá s podporou Expedičného fondu

🕔 14.1.2018

O Expedičnom fonde cestovateľského festivalu Cestou necestou sa už popísalo veľa. Je to fond, ktorý podporuje netradičné expedície Slovákov za hranice Slovenska a ich komfortnej zóny. Takže stačí každý rok svoju expedíciu prihlásiť, zaujať porotu a následne získať finančnú podporu na svoju cestu.

Celý článok


Naprieč Kongom. Od horských goríl k sušeným opiciam.

🕔 2.12.2017

Sú typy ľudí, pre ktorých je dovolenka more niekde v Chorvátsku. Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí poľujú na dobré letenky a každé pracovné voľno riešia, kam zase vyrazia. Potom sú tu digitálni nomádi a potom je Martin Navrátil.

Celý článok

Jedlo na turistiku

🕔 1.12.2017

Posledné roky som pochodil na horách Európy, Južnej Ameriky a Ázie stovky kilometrov. Viacerí z vás sa ma pýtajú, aké jedlo si brávam na túry. Kým pred rokmi to bolo celkom bežné, čo si beriem, stále vylepšujem.

Celý článok


3 dôvody prečo navštíviť cestovateľský festival

🕔 9.11.2017

Ak ste sa ešte nerozhodli, či piatkový večer a nasledujúci víkend obetujete cestovateľskému festivalu, tu sú 3 dôvody, pre ktoré tak spraviť. Tešíme sa na Vás.

Celý článok

Ako sa stravovať bezpečne a chutne v exotických krajinách a čo si zobrať so sebou na cestu

🕔 8.11.2017

Všetci radi spoznávame nové, najmä exotické krajiny, ktoré lákajú nielen prírodnými a kultúrnymi krásami, ale aj exotickým jedlom. Je bezpečné jesť na ulici, alebo nakúpiť si na trhu potraviny?

Celý článok


Na 4 kolesách za 4 týždne okolo Španielska

🕔 7.11.2017

Španielsko je krajina, ktorá sa priam núka pre road trip. Nápad nasadnúť do auta a dookola obísť celý Pyrenejský poloostrov sa nám zdal byť spočiatku veľmi dobrý. Ale pri realizácii sa ukázalo, že to bol nápad vynikajúci.

Celý článok

Dotkni sa Himalájí v Bratislave i v Bystrici

🕔 6.11.2017

Dvaja Michalovia a Ondrej Vám už čoskoro porozprávajú zážitky spod Himalájí. Jeden navštívil Nepál, druhý Indiu a tretí videl najvyššie veľhory sveta aj z Bhutánu.

Celý článok


Ako cestovať Áviou po Južnej Amerike

🕔 3.11.2017

Už máme na Slovensku a v Čechách dobrodruhov cestujúcich na trabantoch, pionieroch, lade, škodovkami, ale najväčšie teleso so kolesami, ktoré sme našli, je cestujúca Ávia po Južnej Amerike. A jej zážitky si budete môcť vypočuť aj v Bratislave!

Celý článok

Strava a jedlo na cestách #6 – Matúš Kováčik

🕔 22.10.2017

Ako sa stravujú cestovatelia? Už dlhšie som rozmýšľal, čo by som mohol zlepšiť a v čom sa inšpirovať. V šiestnom diely som vyspovedal Matúša, ktorý sa okrem skúseností so stravovaním na cestách, podelil aj o skúsenosti zo stravovania a pitného režimu počas dlhých behov.

Celý článok


Dva dni v časti Dolomitov, kam vela ľudí nechodí

🕔 18.10.2017

Voľné pokračovanie článku, pri ktorom navštívim úžasnú skalu Val Montanaia a zistím, že aj v talianskych Alpách sú voľné dostupné a otvorené prístrešky, kde sa dá prespať a človek sa cíti ako v raji.

Celý článok

Tri dni turistiky v Dolomitoch

🕔 17.10.2017

Ako spojiť túru popod Tre Cime s Lagom di Sorapis? Prezradím aj kde nájsť turistické mapy a vysvetlím spôsoby značenia trás v Taliansku.

Celý článok


7 filmov so zimnou tematikou v Bratislave už budúci týždeň

🕔 10.10.2017

Celovečerné pásmo špičkových filmov o zimných športoch a dobrodružstvách bude mať slovenskú premiéru 17.10. v Bratislave. V programe je 7 starostlivo vybraných filmov - finalisti zo zahraničných festivalov i novinky z domácej produkcie. Na svoje si prídu milovníci čerstvého prašanu, horských velikánov, psích záprahov aj arktickej divočiny.

Celý článok

"Tatranská Amazonka" stále žije (fotopríbeh)

🕔 15.9.2017

Asi takýmto spôsobom by sme mohli označiť jednu z posledných divých riek Európy- rieku "Belú" vo Vysokých Tatrách. Ako posledný kúsok trilógie ju počas náročného natáčania zdokumentovali chalani z Arolla Film- Erik Baláž, Karol Kaliský, Adam Baštek a Jozef Fiala.

Celý článok


Prechod rumunského Fagaráša a Pietra Craiului za 6 dní

🕔 5.7.2017

Ako sa najľahšie dostať do Rumunska, užitočné linky na mapy a najmä report zo 6 dní v prekrásnych horách, kde som stretol nových rumunských priateľov :).

Celý článok

Katkin top zážitok z roku v Južnej Amerike

🕔 15.5.2017

Týždeň som cestovala úplne sama po Kolumbii. Odpojila som sa od kamošov Francúzov v karibskom mestečku Taganga, pretože sa neskutočne vliekli a ja som mala už len posledý týždeň pred odletom z Kolumbie. Mojím cieľom bol Národný Park Tyrona. Existovali dva spôsoby ako sa tam dostať: dve hoďky busom a potom ďalšie dve peši, alebo loďou hodinu. Druhá verzia bola drahšia, ale prišla mi zábavnejšia. Keby som bola vedela, čo ma čaká...

Celý článok


Ako medvede chodia v Tatrách na limbové šišky (fotopríbeh)

🕔 4.5.2017

Presne tento jav sa rozhodli zdokumentovať slovenskí filmári Erik Baláž, Karol Kaliský a Adam Baštek pred 3 rokmi.

Celý článok

Recenzia: Film Erika Baláža Nesmrteľný les

🕔 26.4.2017

V marci 2017 mal premiéru druhý film z tatranskej trilógie Erika Baláža Nesmrteľný les.

Celý článok


Čo tak dovolenka v Afganistane?

🕔 6.4.2017

Áno, Stredná Ázia určite nie je typickou dovolenkovou destináciou. Pri zmienke o tejto časti sveta sa drvivá väčšina z nás najprv zamyslí, čo sa vlastne pod pojmom Stredná Ázia myslí a ktoré krajiny sem teda patria. Kamže by som to mal cestovať?

Celý článok

"Existujú miesta, kde sa nebo dotýka zeme." (rozhovor s manželmi Hromníkovcami, ktorí sa trepú džípom úplne všade).

🕔 11.3.2017

Trikrát prešli džípom krížom-krážom Island, viackrát všetky cesty i necesty v Albánsku a na džípe vyšli až takmer do výšky 6000 metrov v Čile. Prečítajte si rozhovor s manželmi Hromníkovcami, ktorých budete môcť osobne stretnúť už zajtra - v nedeľu v DK Ružinov, na festivale Cestou necestou. Rozhovor o cestovaní džípom. O Nórsku, Islande, Čile i ako im napadlo ísť na žiguli z Monogolska na Slovensko.

Celý článok


Precestuj s nami svet! Dnes začíname!

🕔 10.3.2017

Blíži sa ďalšie turné festivalu Cestou necestou a hoci Jules Verne na cestu okolo sveta potreboval 80 dní, ty ju s nami môžeš absolvovať a nemusíš pritom ani prstom pohnúť. Stačí si vybrať, ktorý kontinent ťa láka najviac a zúčastniť sa prednášky podľa svojho gusta :).

Celý článok

Divoké severské krásky

🕔 9.3.2017

Severské európske krajiny sú pre cestovateľov stále veľmi príťažlivé destinácie. Fotogenická príroda, divokosť, autenticita. Skrátka, na týchto destináciách je niečo magické. Nízkorozpočtového cestovateľa možno trochu schladí nielen klíma, ale aj ceny, no tie dychberúce výhľady a príroda budú stáť za to.

Celý článok


Príbeh o tom, ako ukradli Mesiac (rozprávka z Papuy-Novej Guiney)

🕔 5.3.2017

Rozprávka z Palembe, povodie rieky Sepik, Papua-Nová Guinea. Rozprávku prerozprával učiteľ Matthew Kane pre Michala Knitla, na jeho 4-mesačnej ceste po Indonézii a Papue-Novej Guinei.

Celý článok

Hľadáš sponzora na svoju dobrodružno-bláznivú cestu? Možno už nemusíš.

🕔 15.2.2017

Vždy si sa chcel pustiť do dobrodružstva, o ktorom snívaš už niekoľko rokov, ale cestovalo by sa ti jednoduchšie nielen s morálnou, ale aj finančnou podporou? Tak čítaj ďalej.

Celý článok


LADA Svetom – charizmatický žigulík, ktorý priťahuje masy

🕔 18.10.2016

Dobrodružné cestovanie je droga horšia ako pervitín a karamelové cukríky dohromady. Keď si človek raz zvykne, že každé leto vytiahne z garáže 30-ročnú Ladu - Vasiľa, trochu z nej opráši hrdzu a vyrazí na nej do nejakej prepychovej destinácie typu Libéria či Irán, nedá sa s tým prestať. Hrozby násilím sú zbytočné.

Celý článok

Cestou necestou zajtra v Trnave: Rwanda, Indonézia i Papua-Nová Guinea

🕔 11.10.2016

V samotnom centre Trnavy, na pešej zóne v známom klube Artklube nás v stredu 12.10.2016 o 18:00 čaká večer plný cestovania s tajomným názvom – „Nepoznaný svet“. Nenechajte si ujsť dvoch cestovateľov Michala Knitla a Moniku Kováčovú.

Celý článok


11.10. v Nitre: Na Lade z Mongolska na Slovensko i Papua-Nová Guinea

🕔 10.10.2016

V nitrianskej Nájomnej jednotke 210 (OC Max) nás čakajú 2 dobrodružné cestovateľské prezentácie. Najskôr sa budeme terigať starou Ladou z Mongolska na Slovensko a neskôr vystúpime na 4000 metrové hory a spoznáme ľudí, ktorí sa dorozumievajú pískaním v Indonézii a Papuy-Novej Guiney.

Celý článok

Cestou necestou dnes: Krásy Slovenska, aj neznáma exotika v Trenčíne

🕔 18.3.2016

V trenčianskej Sokolovni nás čakajú dva dni plné cestovateľských prezentácií. Dnes večer začneme rozprávaním o komunitách. Michal navštívil mnohé komunity v Európe aj na Slovensku a porozpráva nám, ako fungujú a čo je to co-housing. Na dvoch kolesách následne prejdeme naprieč celým Slovenskom. Martin a Amanda sa na bicykloch zatúlali do najodlahlejších kútov a zistili, že Slovensko je naozaj krásne. Čo všetko viete […]

Celý článok


Cestou necestou dnes: Na Lade do Afriky alebo stopom cez 3 kontinenty? Áno, už dnes v Liptovskom Mikuláši.

🕔 17.3.2016

Cestovateľský festival Cestou necestou dnes už po tretíkrát zavíta do Liptovského Mikuláša. Ak chcete zažiť to najlepšie z Nórska, nechajte sa inšpirovať Mišom. Túto škandinávsku krajinu navštívil až štyrikrát a okrem trekovania a známej Trolltungy porozpráva aj o krásnych Lofotoch a komunitách v Nórsku. O 19:00 sa budeme môcť aspon na fotkách previezť na nesmrteľnom ruskom terminátorovi. Lada svetom je názov prezentácie, […]

Celý článok

Cestou necestou dnes: 3 prezentácie, 3 cestovatelia, 3 svety v Brezne

🕔 16.3.2016

Cestovateľský festival Cestou necestou dnes už po druhýkrát príde do Brezna, aby sme si mohli vypočuť 3 prezentácie z 3 rozdielnych svetov. V Bombure začneme o 18:00 dlhou túrou v Himalájach. Dobrodruh Michal sa pochváli nádhernými fotografiami z Nepálu a porozpráva zážitky z 18-dňového treku okolo tretej najvyššej hory sveta. Neskôr sadneme na motorku, aby sme vyrazili do Mongolska. Áno, až tam […]

Celý článok


Cestou necestou dnes: To najlepšie z Nórska v nitrianskom Cinemaxe

🕔 15.3.2016

Cestovateľský festival Cestou necestou bude dnes už po tretíkrát v Nitre. Presvedčí nás, že Nórsko je nádherná krajina – navštívime ho dokonca štyrikrát. Dobrodruh Michal v Nórsku turistikoval, dobrovolníčil, navštívil komunity a nevynechal ani krásne Lofoty či známu Trolltungu. V druhej prezentácii precestujeme s autonomádmi tisícky kilometrov naprieč Áziou. Nasadneme do ich štvorkolesového Bronca, ktorý slúži aj ako dopravný prostriedok, […]

Celý článok

Cestou necestou dnes: Cestovanie s autonomádmi v Trnave

🕔 14.3.2016

Cestovateľský festival Cestou necestou dnes v Trnave odštartujeme na štyroch kolesách. O 18:00 nás autonomádi zoberú smerom na ďaleký východ. Hacka s Remčom porozprávajú, ako na svojom 23-ročnom aute precestovali 25 tisíc kilometrov naprieč strednou Áziou. Čo ich k takejto dobrodružnej ceste motivovalo, ako si svoje auto prerobili na dočasný domov a či nakoniec našli vytúženú slobodu a voľnosť, prezradia už […]

Celý článok


Cestou necestou dnes: Severské dobrodružstvo v Bratislave

🕔 11.3.2016

Vyvrcholenie týždňového cestovateľského festivalu Cestou necestou sa blíži. V piatok 11.3. sa bude dať z čoho vyberať, program v DK Ružinov bude prebiehať v dvoch sálach súčasne. Dozviete sa ako dopadli traja chalani, ktorí sa vybrali na huby do Kanady. Ich domovom sa na dva mesiace stali nekonečné a ľudoprázdne lesy severu. A to neveští nič iné ako poriadne dobrodružstvo. O 18:00 nám slovenská fotografka žijúca […]

Celý článok

Cestou necestou dnes: Severná, Stredná aj Južná Amerika v jeden večer

🕔 9.3.2016

Počas týždňového cestovateľského festivalu dnes v Ateliéri Babylon prejdeme od severu na juh celý americký svetadiel. Dozvieme sa, ako Kostarika určuje trendy svetového ekoturizmu. Bohdan navštívil Strednú Ameriku už mnohokrát a okrem národných parkov, sopiek či termálnych prameňov si vypočujeme aj o skvelých podmienkach na surfovanie aj o organicky pestovanej káve najvyššej kvality. Prehodnotíme to, čo sme doteraz vedeli […]

Celý článok


Cestou necestou dnes: V Bratislave štartuje štvrtá cestovateľská jar

🕔 7.3.2016

Dnes v Bratislave odštartuje už štvrtá festivalová jar s 50 inšpirujúcimi cestovateľskými prezentáciami. Týždňový festival Cestou necestou začne v pondelok v Hlave 22 prezentáciou o krajine najznámejšieho karnevalu. Brazília je krajina dažďového pralesa, úžasných vodopádov aj snehobielej púšte. Peter, ktorý je naozajstný expert na Južnú Ameriku, porozpráva aj o ich úžasnej kuchyni a neutíchajúcej radosti zo života miestnych ľudí. Dve bývalé skautky nám […]

Celý článok

Cestou necestou dnes: Ľadový Island aj púštna páľava v Púchove

🕔 5.3.2016

Cestovateľský festival Cestou necestou dnes po prvýkrát zavíta do Púchova. Hneď o 15:30 pocítime púštnu páľavu Maroka. Milan vo svojej prezentácii porozpráva, ako sa prestal báť moslimského náboženstva a prečo odporúča túto nádhernú krajinu navštíviť ešte predtým, ako ju zmenia turisti. Hogyho životným štýlom sa stalo dlhodobé cestovanie s nízkymi nákladmi. Je niečo takéto vôbec možné? A ako za […]

Celý článok


Cestou necestou dnes: Cestovateľskí autonomádi zavítajú do Martina

🕔 4.3.2016

Cestou necestou opäť zavítalo do Martina a v Barmuseu nás dnes čaká cestovateľský večer plný inšpirácie. Začíname o 18tej rozprávaním o komunitách. Dozvieme sa nielen aké komunity existujú na Slovensku a v Európe, ale aj ako to tam funguje a čo všetko tam Mišo zažil. Nasledovať bude prezentácia, v ktorej nám Lenka objasní, že Madagaskar nie je len o baobaboch a lemuroch. Priblíži život domácich […]

Celý článok

Cestou necestou dnes: Cestovateľská exotika v Poprade

🕔 3.3.2016

V Tatranskej galérii sa bude 3. marca cestovať. A vy pocestujete tieť, zatiaľ aspoň v mysli, ale veríme, že vás nasledujúce prezentácie inšpirujú pobaliť si ruksak. O 18tej zamierime na východ, prejdeme Tureckom, Gruzínskom, Arménskom a Iránom, v ktorom podľa Miša žijú najpohostinnejší ľudia, akých stretol. Nasledovať bude Marošove rozprávanie o tom, ako sa dá dať Everest Base Camp trek sólo, dokonca […]

Celý článok


Cestou necestou dnes: O veľhorách aj krásach Indie v Prešove

🕔 2.3.2016

Cestovateľský festival Cestou necestou príde v stredu 2. marca už po druhýkrát do Prešova. Úvod bude patriť prezentáciám o nadľudských výkonoch. Wave klub sa o 18tej presunie do Kizgizska a s Mišom sa vydáme na 600 kilometrov dlhú pešiu túru naprieč krajinou, ktorej priemerná nadmorská výška je takmer 3000 mnm. O 19:00 bude nasledovať ďalšia vysokohorská chuťovka. Maroš porozpráva o Everest Base Camp […]

Celý článok

Cestou necestou dnes: Ako sa dá cestovať po celý život?

🕔 29.2.2016

Cestovateľský večer Cestou necestou príde do Košíc v jedinečný deň 29.2.2016. A začneme hneď vo veľkom a inšpiratívne – o 18:00 rozprávaním, ako sa dá cestovať po celý život. Mišo je dôkaz, že je to možné a ak vás neinšpiruje k cestovaniu on, tak už nikto. Pokračovať bude svojský a pohľady pútajúci Dr. Mundi, ktorý sa s turbanom na hlave vrátil zo Sinaja. Porozpráva […]

Celý článok


Cestou necestou dnes: Z Banskej Bystrice na skok do Indie, Kolumbie, Arménska aj na Špicbergy

🕔 28.2.2016

Cestovateľský festival Cestou necestou sa už po niekoľkýkrát vracia do Banskej Bystrice. Začíname v nedeľu na obed a hneď veľkolepo – na štvordňovej indickej svadbe, na ktorú sa dostal Mišo počas svojej niekoľkomesačnej cesty Áziou. Jeho prezentácia bude aj o trekovaní v Ladakhu, prekrásnom Taj Mahale, budhistických chrámoch či miestnych drtičkách kameňa. Každá prezentácia v sebe skrýva niečo netradičné. O 14:30 […]

Celý článok

Cestou necestou dnes: Bohatá cestovateľská sobota v Žiline

🕔 27.2.2016

Viete, čo sú to komunity a ako fungujú v Európe? Cestovateľský guru Mišo ich navštívil v Holandsku, Nemecku, Švédsku, Nórsku a aj na Slovensku. Vo svojej prezentácii, ktorou o 13:30 odštartuje bohatú cestovateľskú sobotu v Žiline, nám porozpráva, ako fungujú komunity a čo všetko tam žažil. Poobede sa presunieme do Južnej Ameriky a neskôr do Afriky. Janka sa vybrala na 8,5 tisíc kilometrovú […]

Celý článok


Štyri rôzne cestovateľské príbehy v Prievidzi

🕔 26.2.2016

Piatok  26.2. začne hneď vo veľkom. Vydáme sa na 600 kilometrovú pešiu túru v krajine s priemernou výškou cez 2750 metrov. Okrem trekovania a horských ľadovcov nám Mišo porozpráva aj o úžasne pohostinných ľuďoch. Prezradíme, že bývajú v jurtách a vodku pijú ako vodu. Áno, reč je o Kirgizsku. V druhej prezentácii vysadneme na československú mašinu a vyrazíme na východ. Michal si jednoducho ukázal […]

Celý článok

Cestou necestou: Polárna žiara aj vianočné horúčavy počas jedného večera v Pezinku

🕔 25.2.2016

Už dnes začína cestovateľský festival, počas ktorého si vypočujeme viac ako 120 cestovateľských prezentácií v 16 mestách Slovenska.

Celý článok


25 prezentácií o horách na festivaloch po Slovensku

🕔 24.2.2016

Už zajtra štartuje cestovateľský festival, počas ktorého vystúpime na Everest, K2 a najvyššie hory sveta, zažijeme potápanie so žralokmi, spoznáme Špicbergy, Aljašku, Madagaskar i Island. Z viac ako 120 cestovateľských prezentácií v termíne od 25.2.-20.3.2016 v 16 mestách Slovenska bude 25 prezentácií o najmä o horách.

Celý článok

Cestami necestami: Kým nás cestovanie nerozdelí

🕔 12.1.2016

Cestujete radšej sami alebo vo dvojici či v skupine? Sólo cestovanie je medzi mladými stále obľúbenejšie. Najmä tí, ktorí uprednostňujú spontánne rozhodnutia, si pochvaľujú flexibilitu, ktorú im cestovanie osamote ponúka. Všetko má však svoje výhody aj nevýhody. Cestovať vo dvojici a zdieľať zážitky s niekým, s kým si "sadnete", je úplne iná káva.

Celý článok


Cestou necestou: Od horúcich pláží až k vrcholkom Himalájí

🕔 11.1.2016

Cestovateľský festival Cestou necestou po veľkom jesennom úspechu zavíta počas januára do štyroch slovenských miest. Košičania, Martinčania, Banskobystričania aj Nitrančania sa tak vďaka rozprávaniu cestovateľov budú môcť v pohodlí svojich kresiel premiestniť na horúce pláže Srí Lanky aj snehom pokryté Himaláje.

Celý článok