Vox bloguli: BUDDY

To najlepšie z blogov od BUDDY


3 chyby, ktoré robia rodičia v období Vianoc

🕔 29.12.2017

Psychologička a odborná garantka programu BUDDY, Zuzana Zimová, hovorí o tom, akých chýb sa rodičia dopúšťajú, a to nielen počas Vianoc. Zisti viac o tom, čoho sa môžeš ako rodič vyvarovať a čo sa môžeš ako dieťa naučiť robiť inak, aby boli vaše Vianoce príjemnejšie. Aké zvyky by sme mohli vypustiť, aby boli naše rodinné chvíle počas Vianoc krajšie? Prečítaj […]

Celý článok

Šesť životov Severína

🕔 29.5.2017

Neschopný zaradiť sa, pracovať, žiť slušný život. Ako je možné, že to nedokáže? Veď každý to máme v živote ťažké a nakoniec to väčšinou zvládneme.

Celý článok


Na čo poukázala čistá kauza v skutočnosti

🕔 24.3.2017

Nejde o osoby a obsadenie, ani o názov kauzy a aktuálnu politickú situáciu. Ide o to, že sa upevnila ilúzia, že deti si radi vymýšľajú a nedá sa im veriť ani v takých témach, ako je psychický nátlak alebo sexuálne násilie. Všetko je tak v konečnom dôsledku ich vina, keďže si príbeh vymysleli. Takáto ilúzia je však úplný nezmysel. Ilúzia vznikla, aby sa nám žilo ľahšie a aby sme boli menej konfrontovaní s nepríjemnou realitou, ktorá málokoho nechá ľahostajným. Aby sme sa nemuseli angažovať - radšej nebudeme veriť deťom a budeme veriť dospelým. Presne túto ilúziu využívajú páchatelia a presne tejto ilúzie sa máme na úrovni spoločnosti zbaviť, nie ju prehlbovať.

Celý článok

Žila som v detskom domove. Mám najlepšiu matku na svete.

🕔 23.12.2016

Prečítajte si fragment autentického príbehu Ajky, ktorá v 18 odišla z detského domova a ktorého odkaz je naším Vianočným a novoročným prianím.

Celý článok


" Ale Jarka, nemala by si rozprávať také veci. To sa nepatrí!"

🕔 6.12.2016

Jarka školu dosť flákala. Často počúvala od učiteliek, že je lenivá, neporiadna a že z nej nič nebude. Týranie a výchova tyrana sa nerodí v jednej facke, v jednom oplzlom pohľade. Rodí sa v presvedčení, že to tak má byť.

Celý článok

"Čuš, ty idiot!"

🕔 31.10.2016

Nevedel, čo znamená idiot, ale pre istotu čušal. Bol vlastne ticho už niekoľko mesiacov. Či rokov? Ale ani na škole nikto nerozprával, tak sa to zdalo byť v poriadku. Všetci sa dorozumievali gestami. Páčilo sa mu to, bolo to trochu smiešne. Toto je príbeh Adama, ktorý nežil v raji.

Celý článok


Biť či nebiť (dieťa)?

🕔 7.9.2016

Nasledujúcich pár riadkov je zhluk obyčajných otázok, ktoré môžu jedného dňa padnúť vo veľmi drahej a časovo náročnej psychoterapii, ale môžeme si ich položiť aj dnes – namiesto otázky „Prečo mi moja dcéra nevolá?“ alebo „Prečo mi syn nepovedal o svojom trápení?“, či „Prečo vídam svoje vnúčatá tak málo?“.  Spájame deti z detských domovov s dobrovoľníkmi a preto vidíme, čo sa stane, ak deti nedostanú to, čo im patrí.

Celý článok

Puberta je peklo

🕔 28.7.2016

Ako je možné, že každý mal pubertu a aj tak každému puberťáci lezú na nervy? Prezentujeme reálnu psychológiu overenú skúsenosťami s deťmi, ktoré potrebovali pomoc, či už žili vo svojej rodine, náhradnej rodine alebo v detskom domove. Posledná časť tejto série blogov sa zaoberá pubertou a životom po nej.

Celý článok


Čo sa deje v hlave škôlkára?

🕔 6.7.2016

Čo sa odohráva v hlave škôlkára a prečo občas vyzerá akoby ho v škôlke drali z kože? Nečakajte od nás 5 zázračných rád, ako z dieťaťa vychovať dokonalého nadčloveka jednoduchou zmenou jednej maličkosti – prezentujeme reálnu psychológiu overenú skúsenosťami s deťmi, ktoré potrebovali pomoc, či už žili vo svojej rodine, náhradnej rodine alebo v detskom domove. Tretia časť tejto série blogov sa zaoberá vývojom dieťaťa od 3. do 6. roku života.

Celý článok

“Vypijem si kávičku a hneď ťa nakŕmim, zlatíčko”

🕔 5.6.2016

Zasmiali ste sa už na mamičke, ktorá otvára ústa, keď kŕmi bábätko, aj keď to bábätko nevidí? Prečo to robí? Nečakajte od nás 5 zázračných rád, ako z dieťaťa vychovať dokonalého nadčloveka jednoduchou zmenou jednej maličkosti – prezentujeme reálnu psychológiu overenú skúsenosťami s deťmi, ktoré potrebovali pomoc, či už žili vo svojej rodine, náhradnej rodine alebo v detskom domove. Druhá časť tejto série blogov sa zaoberá vývojom dieťaťa do 3 rokov života.

Celý článok


“Malé deti musíš nechať vyrevať, inak budú rozmaznané”

🕔 23.5.2016

Dajú sa deti do 9 mesiacov vôbec vychovávať? Nečakajte od nás 5 zázračných rád, ako z dieťaťa vychovať dokonalého nadčloveka jednoduchou zmenou jednej maličkosti – prezentujeme reálnu psychológiu overenú rokmi skúseností s deťmi z detských domovov. Prvá časť série blogov sa zaoberá vývojom dieťaťa od narodenia do 9. mesiaca života.

Celý článok