Vox bloguli: Andy Sekanová

To najlepšie z blogov od Andy Sekanová


Cardiff - hlavné mesto Walesu. A futbalu

🕔 3.6.2017

Cardiff, alebo ak chcete, po walesky Caerdydd, je právom považovaný za pýchu Walesu. Vďaka tomu, že sa Cardiff stal dejiskom dnešného futbalového sviatku - finále Ligy majstrov, upierajú sa naň dnes oči miliónov fanúšikov futbalu.

Celý článok

Z histórie linky číslo 182 (ozubnicovej železnice Štrba – Štrbské Pleso)

🕔 29.5.2016

Trasa ozubnicovej železnice, pôvodne vybudovanej v roku 1896, je oficiálne evidovaná ako linka číslo 182. Ja som sa jej počas nášho ostatného výletu do Tatier poriadne pozrela na "zúbky" :)

Celý článok


Sme neškodní a chýba nám priebojnosť, píše o nás svetová literatúra 19. storočia

🕔 27.4.2016

Sú knihy, ktoré prečítam raz a už sa k nim nevrátim. A sú knihy, ku ktorým sa pravidelne vraciam, čítam ich znova alebo si ich otvorím na ľubovoľnom mieste a čítam ich od polovice. Sú knihy, ktoré som si ešte v detstve obľúbila preto, že slávny autor spomenul v jednej či dvoch – a aj to nie veľmi lichotivých vetách – Slovákov, […]

Celý článok

Offline deň – turistom vo vlastnom meste

🕔 31.3.2016

Mám takú "vežičkovú" mániu - keď sme na návšteve nejakého mesta, ktoré ma vežu či vyhliadku, musím vybehnúť hore. Raz som si vyšliapala po schodoch na minaret v moravskej Lednici v celkom slušných opätkových topánkach, lebo vežičková mánia je silnejšia ako ja.

Celý článok


Génius Ronnie “The Rocket” O’Sullivan opäť snookrovým kráľom

🕔 26.1.2016

Vyhrať nad Ronniem O'Sullivanom v niektorom z top snookrových turnajov (Masters, Majstrovstvá sveta alebo UK Championship) je niečo ako vyhrať zjazd v Kitzbüheli.

Celý článok

Gemer v štýle talianskeho vidieka?

🕔 29.12.2015

Gemer je nádherný kraj, ktorý má čo ponúknuť návštevníkom, ale v prvom rade je to kraj, ktorý nijako neuľahčuje život svojim obyvateľom.

Celý článok


Bratislava kedysi: skvelá lyžovačka na Kolibe

🕔 28.11.2015

Hoci prvý športový spolok vznikol v Bratislave už v 30. rokoch 16. storočia a najväčšej popularite sa - najmä športové - spolky tešili v storočí 19., za lyžovačkou chodievali zámožní Bratislavčania najmä do Álp. V Bratislave sa zo zimných športov tešili v tej dobe popularite najmä korčuľovanie (na Železnej studničke či mestských plochách napr. na Zochovej ulici) a sánkovanie, ktorým sa zabávali nielen deti, postupne si popularitu získavalo aj lyžovanie - bežecké, zjazdové i skoky na lyžiach.

Celý článok

Offline deň – repete na Gemerských spojkách

🕔 23.10.2015

Pred pár rokmi sme absolvovali objaviteľské cesty po Gemerských spojkách, nedostavaných železničných úsekoch, ktoré mali po 1. Viedenskej arbitráži nahradiť úseky železnice, prechádzajúce územím, ktoré po 2. novembri 1938 pripadli Maďarsku. O spojkách som vedela od detstva z rozprávania môjho dedka, ktorý pôsobil vo fabrike, ktorá prakticky susedila s jedným z troch úsekov spojok – Chyžnianska Voda (Lubeník) – Slavošovce. Ako dieťa […]

Celý článok


Pokrvní bratia, skvelé predstavenie pre celú rodinu

🕔 29.9.2015

Na javisko Novej scény sa vrátil muzikál Willyho Russella Pokrvní bratia. Očakávaný, lebo jeho prvé naštudovanie na česko-slovenských doskách, ktoré znamenajú svet mal na svedomí slávny Jozef Bednárik. 

Celý článok

Offline deň – výstup na Kráľovu holu

🕔 26.8.2015

Kopec, ktorý sme ako deti chodili obdivovať roky-rokúce z križovatky (zo Železníckeho Kríža) nad rodičovským domom mojej mamy, ktorý sa nám na prázdniny stával druhým domovom, som zdolala až ako dospeláčka. Najprv niekedy v roku 2011 a - keďže Kráľova hoľa sa mi dostala pod kožu - aj tento rok. A určite to nebolo naposledy.

Celý článok


Ako vila Angiolina začala písať históriu chorvátskeho turizmu

🕔 26.7.2015

Nádherné, čisté more. Vzdialenosť, čoby kameňom dohodil. Prírodné a kultúrne pamiatky, centrá historických miest, kadiaľ doslova kráčali dejiny. Stredomorská gastronómia. To sú len niektoré dôvody, prečo je pre množstvo turistov z celej Európy Chorvátsko každoročným letným dovolenkovým cieľom. Nie, prvotným lákadlom nebol Dubrovník, celé to začalo pred vyše stosedemdesiatimi rokmi, v roku 1844 v prímorskom mestečku Opatija. 

Celý článok

Večer splnených snov k oslave 40. výročia Kultúrneho leta

🕔 26.6.2015

Jubilejný 40. ročník Kultúrneho leta, skvelého nápadu priniesť v letnej atmosfére kultúru ľuďom do ulíc, na námestia, hradby a do mestských zákutí Bratislavy si zaslúži výnimočnú gratuláciu.

Celý článok


Šteklivá komédia s výborným obsadením, alebo v Paříži bych tě nečekala, tatínku

🕔 21.6.2015

Už som myslela, že sa pána Nárožného na doskách Teatra Wüstenrot nedočkám. Pre zdravotné problémy bolo minulomesačné predstavenie preložené a ja som mu veľmi silno držala palce, nech sa uzdraví - z úplne sebeckých dôvodov. Čakanie však stálo za to. 

Celý článok

Cudzích nechceme…

🕔 14.5.2015

Cudzincov utečencov tu nechceme, vzácne sa zhodli politici z oboch táborov. Ľudia, ktorí utekajú zo svojej rodnej krajiny z politických dôvodov pred vojnou či neľudskými podmienkami, sú u nás nežiadúci – sú  “iba” utečenci. Opustili všetko, čo mali a vydali sa na strastiplnú cestu za lepším životom, lenže na Slovensko sa dostali nelegálne a naše […]

Celý článok


Technické zaujímavosti: Lanovka k jaskyni slobody

🕔 12.4.2015

Mám z detstva takú príjemnú spomienku. Vybrali sme sa celá rodina do Demänovskej doliny na výlet za strýkom, ktorý pracoval ako lanovkár a sprievodca v jaskyni, dokonca mal na “rováši” aj objavenie nejakých jaskynných priestorov v Demänovských jaskyniach. Pre nás, čisto mestské deti, bola návšteva jaskyne vždy zážitkom (najčastejšie sme navštevovali Ochtinskú aragonitovú, tú sme mali […]

Celý článok

Otestovala som RegioJet

🕔 11.3.2015

Pracovné povinnosti skrížili moje prázdninové plány a aby sa zvyšok rodiny nemusel prispôsobovať, pôvodný plán s víkendovým odchodom sme nemenili a len ja som ostala v Bratislave.

Celý článok


“Úkol zněl jasně” (alebo postrehy z nedeľnej cesty domov)

🕔 9.2.2015

Nedávno som tu na webe Denníka N čítala denník cestujúceho na železnici. To sa ma netýka, pomyslela som

Celý článok