Vox bloguli: Aliancia Fair-play

To najlepšie z blogov od Aliancia Fair-play


eKonečný príbeh: ako štát nezvládol elektronizáciu zdravotníctva

🕔 18.1.2018

Podľa prvých plánov mala v roku 2013 fungovať telemedicína. Ešte dnes je sci-fi aj elektronické objednanie sa k obvoďákovi. Od Nového roka sa má eHealth rozbehnúť naostro – po deviatich rokoch príprav. Čo štát celý ten čas robil? Rekonštrukcia manažérskeho debaklu.

Celý článok

Prípad z praxe: Dá sa vôbec strčiť podvodník do basy?

🕔 3.10.2017

Keby polícii niekto priniesol prípad s dobrými dôkazmi, šlo by to hladko? Aliancia Fair-play to vyskúšala. Upozornila políciu na zločin, a popísala, kde sa dajú nájsť podstatné dôkazy, ktoré navyše boli profesionálne zaistené. Napriek tomu ani po pol roku niet čo oslavovať.

Celý článok


Budú farské úrady vybavovať infožiadosti?

🕔 25.9.2017

Titulok nie je prehnaný. Táto možnosť sa skutočne objavila v návrhu infozákona, ktorý ministerstvo spravodlivosti posunulo do legislatívneho procesu. Tradičné subjekty (zvyčajne úrady), ktoré musia odpovedať občanov na žiadosti o informácie (tzv. povinné osoby), ministerstvo navrhlo doplniť o právnické osoby, ktoré v ostatných troch rokoch prijali dotáciu, prípadne využívali eurofondy.

Celý článok

Roztiahnuť firmu z nuly na 47 miliónov ročne? Dá sa. V zdravotníctve za tri roky.

🕔 9.8.2017

Každoročne sa nájde na Slovensku vyše stovka zdravotníckych firiem, ktoré svoju tržby zvýšia viac ako o milión eur oproti roku pred ním. Špeciálne farmaceutický biznis prináša prekvapujúce príležitosti. Rozbehnúť firmu na Slovensku z takmer ničoho, bez väčších investícií a za tri roky vybudovať firmu s obratom 47 miliónov? Aj to ide...

Celý článok


Aj keď stopneme zlodejiny, pridrahé CT-čka zostanú. Kým budú dlhy

🕔 26.6.2017

Plytvanie v zdravotníctve býva zužované na kradnutie či iný zlý úmysel. Zadlžené nemocnice však ukazujú, že za predraženia môže aj zlý systém. Firmy ho dlhodobo úverujú a premietajú to do cien. Bez dlhov by mnohé tovary mohli zlacnieť o 1 až 10 percent. Ak sa oddlženie podarí, štát môže ušetriť milióny.

Celý článok

Lekcia z Ostravy: už rok ich stoja upchaté cievy menej ako nás po zlacňovaní

🕔 3.4.2017

Ministerstvo zdravotníctva minulý rok okresalo divoký biznis s kardiomateriálom. Tomáš Drucker dnes žiada do rezortu viac peňazí, inak naznačuje odchod. Príklad z Česka však stále ukazuje obrovské rezervy aj pri tovare, ktorý štát už niekoľkokrát zlacnil. Čo robia v Česku inak?

Celý článok


Stretnutie u Fica – klebety pri káve, či hľadanie protikorupčných riešení?

🕔 7.3.2017

Stretnutie mimovládok u premiéra sa zorganizovalo narýchlo. Podvečer zazvonil telefón a z Úradu vlády nás oslovili s prosbou, či by sme sa o deň na to nestretli s premiérom. Rád by prediskutoval „možnosti spolupráce na prevencii v boji proti korupcii“.

Celý článok

Protischránkový zákon trestal, firma za utajených vlastníkov zaplatí tisíce

🕔 28.2.2017

Skrývanie majiteľov cez nastrčené firmy konečne zabolí. Úrad pre verejné obstarávanie potrestal spoločnosť InterMedical, ktorá mu neukázala svojich vlastníkov skrytých na Cypre. Do štátneho rozpočtu pribudne 10-tisíc eur. Na prípad minulý rok úrady upozornila Aliancia Fair-play.

Celý článok


Konkurzný sudca: najčastejšou obeťou záplav, požiarov a krádeží je účtovníctvo

🕔 3.2.2017

Niekedy sa zdá, že štát lajdácke firmy netrestá, ale odmeňuje. Za nezaslanie účtovných závierok ich môže nechať zrušiť a predpokladá pritom, že nemajú žiaden majetok. Ak sa nenájde nikto, kto by preukázal opak, firma môže ľahko zmiznúť zo sveta aj so svojimi dlhmi. Žilinský sudca Jaroslav Macek vysvetľuje, aký môže byť zmysel tohto pravidla a ako funguje v každodennej praxi.

Celý článok

Keď ministerstvo zasahuje: aj po náprave platíme za upchaté cievy dvakrát toľko ako Česi

🕔 15.12.2016

Zdravotníctvu viditeľne chýbajú peniaze, minister žiada viac. Po viacerých kauzách pripravil štát opatrenia, ktoré mali ceny zraziť. Aj zrazili, ale prekvapivo nie tak, ako by efektívne opatrenia mali. Keby sme nakupovali ako Česi, len pri jednom zdravotníckom tovare sme mohli ušetriť najmenej poldruha milióna eur.

Celý článok


Ako obabrať štát I. – rušenie firmy

🕔 8.12.2016

Štát dokáže vymazať problémovú firmu, ktorá mu dlhuje peniaze. Treba mu len dať správnu zámienku.

Celý článok

Podnikanie na Bašternáka II. – ako sa „majster“ uťal

🕔 15.8.2016

Prednedávnom Aliancia Fair-play upozornila, ako si Ladislav Bašternák a jeho firmy navzájom predávali pozemok na bratislavskom Hradnom vrchu. Teraz sa ukázalo, že sa pri tom platilo na rovnaký bankový účet. Bez ohľadu na to, či ho predával Bašternák alebo jeho firma LTB Rent. Vzniká tak pochybnosť, či firma LBT Rent za nehnuteľnosť nejaké peniaze dostala. Ak nie, existovala by možnosť, ako ich vymôcť a zaplatiť štátu časť dlhov na daniach.

Celý článok


O veľké peniaze z eurofondov sa IT firmy nebijú

🕔 4.8.2016

V novom eurofondovom koši je pripravených 800 miliónov eur na informatizáciu. Ak ich chce štát využiť efektívnejšie než doteraz, mal by zlepšiť verejné obstarávania. Pri „starých“ eurofondoch vyzerali súťaže často tak, akoby na Slovensku žiaden trh s IT firmami neexistoval.

Celý článok

Podnikanie „na Bašternáka“ – tentoraz vila Stoneline

🕔 1.8.2016

Ani najnovšie aktivity Ladislava Bašternáka nevzbudzujú veľa dôvery. Opäť sa týkajú luxusných nehnuteľností na kopci pod bratislavským Slavínom – asi 100 metrov od komplexu Bonaparte.

Celý článok


Kaliňákovi ponúkame za podiel vo firme desaťnásobok toho, čo zaplatil on sám

🕔 27.6.2016

Aliancia Fair-play sa rozhodla ponúknuť za firmu Roberta Kaliňáka a Jána Počiateka desaťnásobok hodnoty, ktorú oni pokladali v roku 2012 za primeranú. Ponuku na odkup celého podielu firmy FoRest, s. r. o. podáva verejne.

Celý článok

Kaliňák superlacno kúpil aj ďalšiu firmu

🕔 22.6.2016

Minister vnútra má čo vysvetľovať nielen ohľadom kúpy Baštrnákovho podielu v B. A. Haus. Robert Kaliňák a Ján Počiatek totiž odkúpili podiel v spoločnosti FoRest, s. r. o. – za dve eurá, hoci mal účtovnú hodnotu 37-tisíc eur. Robert Pintér, ktorý im podiel na firme predal, začal približne v tom čase na ministerstve veľkú kariéru.

Celý článok


Štátne IT: ako nafúknuť zákazku

🕔 20.6.2016

Štátne IT je často kritizované najmä ako čierna diera, v ktorej miznú peniaze a nevychádza z nej žiadny úžitok. Mnohé projekty však dávajú zmysel a majú šancu ušetriť občanovi čas a peniaze. Len samotná cesta k nim je často pokrivená a hrozia pri nej predraženia. Taký je aj príbeh Registra právnických osôb a podnikateľov.

Celý článok

Väčším problémom ako existencia biznisu Bašternáka s Kaliňákom je jeho výhodnosť

🕔 14.6.2016

Z obchodu medzi Ladislavom Bašternákom a Robertom Kaliňákom sa podarilo urobiť pre smrteľníka neprehľadnú sieť rozličných verzií, kde okrem iného jedno tvrdenie ministra odporuje druhému, či účtovnej evidencii. V zásade sa snaží odkomunikovať, že nie je nič zlé na tom, že odkúpil obchodný podiel od Bašternáka. Podstatné je však aj to, či ho neodkúpil prilacno. To by totiž niekomu mohlo pripomínať skrytý dar - či úplatok.

Celý článok


Sponzori Bašternákovho biznisu

🕔 7.6.2016

Účtovné výsledky spoločnosti Real Forum Invest, s. r. o. za rok 2011 rozprávajú jednoduchý no zaujímavý príbeh. A nielen tým, že jedným z jej spoločníkov a konateľov bol Ladislav Bašternák – človek, od ktorého si prenajíma byt premiér Fico. Táto firma patrí medzi tie, o ktorých sa píše v súvislosti s možným podvodom s DPH a stavala komplex Bonaparte, kde premiér býva.

Celý článok

3 top historky zo zdravotníctva. O rozprávkových platoch a o rozprávkovom plytvaní

🕔 17.2.2016

Veľa sa hovorí o tom, na čo v zdravotníctve peniaze nie sú. Tri príklady ilustrujú, na čo všetko v zdravotníctve peniaze máme a ako to v zdravotníctve funguje.

Celý článok


Vodí cyperská firma s rozprávkovým ziskom štát za nos?

🕔 29.1.2016

Firma InterMedical dosahuje v zdravotníctve rozprávkové zisky. Jej papierových majiteľov treba hľadať na Cypre cez tri ďalšie firmy. Prečo ich firma neuvádza v protischránkovom registri?

Celý článok

Podnikanie v zdravotníctve? K nákupnej cene si prihodíte ešte 150 %

🕔 25.1.2016

Bruchá na slovenskom zdravotníctve si mastia „cyperskí“ podnikatelia. A to napriek štátom ohlásenému boju proti schránkovým firmám. Niektoré ich firmy dosahujú v zdravotníctve obrovské zisky. A aj slová „vysoko rentabilné podnikanie“ sa zdajú nedostatočné – napríklad pri pohľade na výsledky firmy InterMedical.

Celý článok


Vyhodené milióny. Úrady na e-schránky kašlú

🕔 7.12.2015

Televízne reklamy presviedčajú, že netreba chodiť na úrady, lebo stačí využiť štátom zriadenú elektronickú schránku. Kliknutím vraj vybavíte skoro všetko. K realite to má veľmi ďaleko. Hoci úrady a inštitúcie majú už niekoľko mesiacov povinnosť vybavovať agendu podanú cez elektronické schránky, drvivá väčšina z nich si tú svoju neotvára. Nie dnes, či tento týždeň. Nikdy. Elektronicky podanú agendu jednoducho nevybavuje.

Celý článok

Sľúbili odstaviť schránkové firmy od tendrov: nesplnené!

🕔 25.11.2015

Takto pred rokom sa verejnosť v zime na uliciach búrila proti predraženým nákupom v zdravotníctve. Padali vysoké politické hlavy a ukazovalo sa, že z podivných obchodov so štátom profitujú schránkové firmy s utajenými vlastníkmi. Politici vyhlásili schránkam vojnu a sľúbili zakázať ich účasť v obstarávaní. Parlament napokon prijal a na niekoľko pokusov opravoval sľúbený zákon. Pozreli sme sa na to, či schránkam v obchodovaní so štátom naozaj odzvonilo.

Celý článok


Za čisté cesty z eurofondov sme draho zaplatili

🕔 4.11.2015

Brusel nám poslal z eurofondov milióny, aby sme nemali zaprášené cesty. Státisíce sa stratili v drahých či zbytočných nákupoch.

Celý článok

Ak stál TechMatch 1,1 milióna eur, zjem kefu

🕔 23.10.2015

hovorí pre Alianciu Fair-play účastník kritizovanej konferencie TechMatch Filip Kubiš. Na konferencii zastupoval jeden zo slovenských startupov. Pýtali sme sa aj na to, prečo sa rozhodol TechMatchu zúčastniť a či organizátori robili rozdiel medzi slovenskými a zahraničnými účastníkmi.

Celý článok


TechMatch – vopred dohodnutý obchod?

🕔 15.10.2015

Internetom prebehla vlna odporu proti predraženej konferencii TechMatch. Riaditeľ Slovak Business Agency vyzval Alianciu Fair-play, aby výdavky nezávisle posúdila. Prijímame a tu je naša odpoveď.

Celý článok

Štát so Širokým vo Váhostave. Dobrý nápad? Bratislava sa už popálila

🕔 20.8.2015

Záchrana drobných stavebníkov pred Váhostavom zrejme vyústi do toho, že sa štát stane menšinovým vlastníkom stavebného giganta. Bude tak partnerom doteraz veľmi nezodpovedne podnikajúcej firmy, ktorá je pod vplyvom veľkopodnikateľa Juraja Širokého. Scenár vlastníka menšinového podielu v podniku z portfólia Širokého si už v minulosti vyskúšalo mesto Bratislava.

Celý článok


Širokého spolupráca s odsúdeným Koženým slovenskú políciu nezaujíma

🕔 16.7.2015

Český súd vrhol na Juraja Širokého temný tieň. Pri šiestich obchodoch, ktorými boli rozkrádané harvardské fondy, ho označil za „spolupracovníka” Viktora Koženého. Podpísal totiž zmluvy, ktoré fondy pripravili o vyše štvrť miliardy korún. Kožený dostal desať rokov natvrdo. Aliancia Fair-play zistila, že Širokého polícia v skutočnosti ani nevyšetrovala.

Celý článok

Ľud verzus Široký – 0:1

🕔 29.5.2015

A je to. Juraj Široký vyhral. Môže ďalej hrať najvyššiu ligu bez trestných bodov či straty majetku. I keď jeho firma doteraz obtiahla väčšinu spoluhráčov. Naopak, na odškodnenie obetí sa násilím poskladáme všetci. Príbeh nedotknuteľných, ktorí stoja nad zákonom, sa však opakuje už roky. Dokonale ovládli štát, jeho politikov i inštitúcie. Dokedy im to dovolíme?

Celý článok


Pohľadávky voči Váhostavu sa záhadne „strácajú“

🕔 22.5.2015

Váhostav-SK pred vstupom do reštrukturalizácie obchodoval aj s jemu blízkymi firmami. „Rodinné“ firmy však záhadne vyplatenie podlžností nežiadajú vôbec alebo len v malej miere. Ako všetci ostatní dodávatelia, aj ony mali počas neskorej jesene pár týždňov na to, aby ich oznámili správkyni. Zvonku to vyzerá, akoby svoje peniaze od Váhostavu nechceli.

Celý článok

Brvno v oku Váhostavu si správkyňa nevšimla

🕔 13.5.2015

Váhostav dlhuje takmer 15-tisíc eur bývalému členovi svojho predstavenstva. Správkyňa ho zaradila medzi veriteľov, ktorí v ozdravení dostanú viac, ako mu podľa zákona prináleží. Táto jej fatálna chyba môže snahu o ozdravenie firmy definitívne ukončiť.

Celý článok


Šéf Váhostavu bol tajnou eminenciou schránkových firiem

🕔 29.4.2015

Aliancia Fair-play získala dôkazy o tom, že riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík zastupoval schránkovú firmu Lomark, ktorej stavebný gigant dlží peniaze. Dokonca toľko, že sa schránka prepracovala do veriteľského výboru s obrovským vplyvom na prežitie či pád Váhostavu. Pikantné je, že Marián Moravčík ani Váhostav vraj pozadie schránok nepoznajú a pomoc od nich mal vyrokovať Juraj Široký.

Celý článok

Gratulujem páni Fico a Široký — dobehli ste nás!

🕔 24.4.2015

Veľký politický tresk vo Váhostave sa skončil. Drobní stavebníci si vydýchli. S nimi aj premiér Fico a hlava Váhostavu Široký. Podaril sa im majstrovský kúsok — odklonili pozornosť od toho najpodstatnejšieho a všetkých nás dobehli.

Celý článok


Tri zázraky ozdravenia Váhostavu

🕔 13.4.2015

Z kúzelníckej show, ktorú predvádza Váhostav-SK pokusom o ozdravenie, akoby pozornosti unikali tri majstrovské kúsky.

Celý článok

Neskúsená právnička – má strážiť férové ozdravenie Váhostavu

🕔 7.4.2015

Na ozdravenie stavebného gigantu Váhostav dohliada mladá neskúsená právnička Petra Gabrišová. K jednému z veriteľov Váhostavu by mohla mať bližšie ako k ostatným. Nezastupuje viac záujmy schránok v pozadí Váhostavu a Doprastavu než dohľad nad slušným ozdravením firmy?

Celý článok


Video: Široký si užíval už za socializmu – vo Washingtone ako rozviedčik

🕔 31.3.2015

Drobní podnikatelia a živnostníci, ktorých Váhostav-SK nechal zadarmo budovať diaľnice, mnohým pripomínajú príbehy nevoľníkov, ktorí v cárskom Rusku zadarmo budovali cesty, pričom ešte čelili opovrhovaniu zo strany mocných.

Celý článok

Širokému sa už rozpadá aj Plastika. Nestačila ani pomoc od štátu.

🕔 30.3.2015

V ostatných týždňoch dvíhajú ľuďom krvný tlak najmä snahy Váhostavu zbaviť sa svojich dlhov na úkor drobných stavebníkov. Rúca sa však aj ďalšia fabrika zo Širokého skupiny – Plastika. A to aj napriek tomu, že do jej záchrany zatiahli majitelia vo veľkom i štát.

Celý článok