Vox bloguli: Adam Giertl

To najlepšie z blogov od Adam Giertl


Katalánska nezávislosť....máme nový štát?

🕔 27.10.2017

Tento krátky komentár bude v podstate doplnením textu, v ktorom som v skratke komentoval právo Katalánska na samostatný štát. Dnes - 27. októbra parlament Katalánska uzniesol na vyhlásení nezávislosti krajiny (výraz krajina autor na tomto mieste nechápe ako synonymum slova štát) od Španielskej koruny. Vznikol nový štát? To je otázka, na ktorú sa tu pokúsim odpovedať

Celý článok

Nezávislosť Katalánska a Kurdistanu perspektívou medzinárodného práva

🕔 17.10.2017

Na pár riadkoch sa autor pokúsil zhrnúť základné právne východiská jednostranného odtrhnutia sa určitého regiónu od materského štátu a jeho emancipácie ako nového nezávislého štátu. To všetko vo svetle aktuálneho diania v Španielsku a v Iraku.

Celý článok


NATO ako neochvejný štít našej bezpečnosti....alebo aj nie?

🕔 18.2.2017

V období po nástupe Trumpovej administratívy a jej usídlení sa na Pennsylvania avenue vidno zvýšený záujem o európsku kolektívnu bezpečnosti. Poslednú perlu do debaty prihodil predseda Európskej komisie Juncker. V zásade platí, že celá debata sa točí okolo výdavkov na obranu vo výške 2% HDP a o neochote USA garantovať bezpečnosť Európy ak Európania neprispejú svojím dielom. Debata je plná zjednodušení a problém je o čosi komplikovanejší ako sa môže na prvý pohľad zdať. Na úvod sa hodí uviesť, že autor sa nesnaží spochybniť NATO ako medzinárodnú organizáciu kolektívnej sebaobrany a jej existenciu a fungovanie považuje za jeden zo základných kameňov fungovania bezpečnostnej architektúry na európskom kontinente po 2. svetovej vojne.

Celý článok

Bolo zostrelenie ruského bombardéra legálne?

🕔 27.11.2015

Krátka úvaha o tom, či zostrelenie ruského bombardéra obstojí s pohľadu práva

Celý článok